Brian Tracy,Psychologia Osiągnięć cz.3

2015-09-07 07:33:09

Josef Lukoschek
Dziś w dalszym omawianiu rozmowy o wyznaczaniu celu.
Jak wiemy z wielu badań wynika że tylko około 3 % ludzi spisuje cele.Dlaczego tak mało i jakie są powody?

-Ludzie nie zauważają ich znaczenia, wychowanie w rodzinie , w środowisku gdzie nikt tego nie stosował i nie stosuje powoduje że nie masz pojęcia że to ważne.Możesz też uznawać że to nie ma nic wspólnego z rzeczywistym życiem.Nie wiesz jakie to daje wyniki i nie masz świadomości że to potrzebne do realizacji twego potencjału.
-Ludzie nie wiedzą jak wyznaczać cele , leży to w edukacji, nie ma przedmiotu w szkole o wyznaczaniu celu, .więc się tego nie robi, Brian Tracy uważa że taki przedmiot powinien być w szkołach.

-Lęk przed odrzuceniem, najczęściej strach przed wyśmianiem , jako dziecko snujesz otwarcie wizje, kim chciałbyś zostać.Ludzie dorośli krytykują to i śmieją się mówiąc że to głupie.Jeśli celu nie osiągasz znów się wyśmiewają.Wtedy poddajesz się..Dlatego jeśli wyznaczasz swój cel , nie opowiadaj o tym nikomu.Tak to jest, ludzie sukcesu nauczyli się ukrywać swoje cele.Możesz o tym mówić osobom zaufanym, które chcą pomóc.Jak nic nikomu nie mówisz, nie musisz się martwić co ludzie powiedzą.

-Lęk przed porażką, człowiekowi nie udaje się setki razy, lęk przed następną porażką paraliżuje.Choć paradoksalnie to właśnie doświadczenie negatywne wzmacnia, uczy.Nie chodzi o samą porażkę, tylko o rezygnację jeszcze przed samą próbą.Dlatego jest to mniej niż 1, bo przeciętny człowiek nie zadaje sobie trudu podjęcia prób.Ludzie nie rozumieją że porażka jest niezbędna dla sukcesu.Na jej podstawie uczysz się , niepowodzenie więc zbliża do celu.Stajesz się tym o czym myślisz.A więc nie myśleć o porażce.Henry Ford bankrutował 3 razy a mimo to wynalazł samochód.Powiedział:,,porażka to jedynie szansa na mądrzejsze zaczęcie od nowa,,Ktoś zapytał Thomasa Watsona:,,jak mogę szybko osiągać wielkie sukcesy?,,Watson odpowiedział:,,jeśli chesz więcej sukcesów , zwiększ dwukrotnie liczbę porażek,,.Sukces jest odwrotną stroną porażki, im szybciej wpadniesz w nią , tym szybciej nauczysz się tego co potrzebne do sukcesu.Należy rozumować pozytywnie, to oznacza że jeśli Edison wynalazł żarówkę elektryczną po 11000 prób, to w połowie drogi był o 5500 prób bliżej celu.Jest to metoda efektywnej eleminacji, wszystkie sposoby które nie przynoszą rezultatu odpadają, pozostaje więc tylko jeden który zadziała.Porażka to wyciąganie wniosków które przydają się później.

Ważną cechą jest umiejętność myślenia, planowania i wyznaczania celów, sporządzania planów do ich realizacji.To cecha prowadząca do sukcesu.Aby tego dokonać należy mieć instrukcję, samo rzucenie się do akcji , niewiele daje.Dobra instrukcja to duże osiągnięcie, każdy plan lepszy od jego braku.Nie planujemy więc porażki, 1 minuta na planowanie zaoszcządza około 10-20 minut realizacji,to ogromny zysk czasu i zwiększanie fektywności.

Cele zaczynają się od intensywnego płomiennego pragnienia.Są to cele osobiste, muszą być czymś czego chcesz, nie interesują cele innych, dla kogoś innego.Albo jaki ktoś chce dla ciebie.Cel musi być realny wiarygodny.

Brian Tracy przedstawia 7 kroków do wyznaczania celu:

1. Postanowienie czego chcesz
2. Zapisanie celu
-cel mierzalny, obiektywny
-cel ostateczny, idealny, ekscytujący
Przyczyny są paliwem w palenisku osiągnięć.Ludzie nie osiągają sukcesów bo nie wiedzą po co są cele, natomiast chcą mieć mnóstwo pieniędzy,to jednak nie rozwiązanie .Im więcej przyczyn dla których chcesz osiągać cel, tym większa twoja motywacja i szansa sukcesu.
-ostateczny termin do realizacji i terminy pośrednie.Cel bez terminu to tylko marzenie.Wyznaczanie terminu programuje cel w podświadomości. Wyznaczanie terminu to też analiza bieżącej sytuacji.
3. Określenie przeszkód, szybkość dojścia do celu zmniejszają ograniczenia, umiejętności, zdolności , cechy osobiste, dyscyplina.Około 80% przyczyn które nie pozwalają iść do przodu leży w tobie.Tylko 20 % to wpływ przyczyn zewnętrznych.
4. Określenie wiedzy i umiejętności .W wielu informacjach coraz więcej korzystamy z pracy mózgu.Oznacza to rozwijanie wiedzy i stosowanie przemian w umiejętnościach.Istotnymi też podstawowe kompetencje.
5. Określenie ludzi, grup, organizacji pomocnych do realizacji celu.Sukces określa także prawo usługi tak jak z sianiem i zbieraniem.Oraz prawo nadkompesacji, czyli robisz więcej jak jest oczekiwane.Tajemnica sukcesu polega na tym żeby dawać więcej niż się dostaje.Robić dodatkowy krok.
6. Szczegółowy pisemny plan, uporządkowanie pod względem czasu i priorytetów.
7. Podjęcie działania, wzmocnien ie wytrwałością i determinacją .Wytrwałość jest miarą wiary w siebie.Obowiązuje zasada impetu, łatwiej podtrzymać ruch jak rozpoczynać od nowa.
-koncentracja, skupienie, pracujesz umysłem a nie rękami.
-połączenie długoterminowej wizji z krótkoterminowym skupieniem.

Skuteczne działanie odbywa się od zaplanowanej listy, zapisanie rzeczy przed rozpocząciem realizacji, to 25% zaoszczędzenia czasuJeśli nie masz czasu na planowanie i zapisywanie to nie masz pojęcia o czym mówisz..
-ustawianie priorytetów, zasada 80/20, 20% tego co robisz odpowiada za 80 % wszystkiego.Na 10 rzeczy dwie są ważniejsze i trudne, 80% to rzeczy łatwe i przyjemne.
-oddzielanie pilnego od ważnego.

W koncentracji mówi się o punktach ciężkości , gdy na nie podjętą decyzję czekają inni.Należy koncentrować się na najwyższym priorytecie i pracować nad nim aż się skończy.

Pozdrawiam.
Popularność: 42    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom