Pasja

2015-11-09 09:48:25

Josef Lukoschek
Pasje czyli zamiłowania, silne zainteresowania, hobby, są związane z rozwojem człowieka.Stanowią istotny czynnik w wykształcaniu należytych wartości, znane są przypadki że pasje traktowane hobbystycznie przeradzają się w działanie przedsiębiorcze.Tak jak dużo jest kręgów rónorodnych zainteresowaniań człowieka , tak dużo jest uznanych prawnie i bogato rozbudowanych związków i stowarzyszeń, kół miłośników . Poważne organizacje wydają swoje czasopisma i periodyki, organizowane są spotkania, wystawy, zawody.konkursy.Pasje pozwalają rozwijać człowieka i poprzez to mają wpływ nie tylko na rozwój osobisty każdego, mają także znaczenie w wymiarze społecznym , bowiem ksztaltują kulturowo,związane są z życiem danej społeczności.

Rozwój zainteresowań jest obserwowany od wieku dziecięcego, wtedy pojawia się ciąg do czegoś, z reguły przez oddziaływanie bodźców z otoczenia, jest to podpatrywanie co czynią dorośli, starsze rodzeństwo , koleżeństwo w klasie, na podwórku, na placu zabaw, w przedszkolu.Są to pierwsze doświadczenia w sferze komunikowania , wymiana informacji, zamiłowania tutaj pozwalają rozszerzać działanie grupy i także podnoszą poziom osobowości każdego uczestnika.

Działanie hobbystyczne w młodym wieku to zazwyczaj wymiana np.:akcesorii zabawkowych, popularnych gadżetów, są to pierwsze zalążki zbieractwa i kolekcjonowania, wchodzenia w tematykę poważniejszej dziedziny.Tak było u mnie, w klasie wymieniano znaczki pocztowe , te zresztą były kupowane za drobne oszczędności w kioskach ,,Ruchu,,Jako dorosły postanowiłem to z dzieciństwa pobudzić do życia, kupiłem pierwszy katalog i klaser..i tak się zaczęło..przez kilkanaście lat zdołałem opracować skatalogowanie całej Europy , kraj po kraju i także niektórych krajów zamorskich.Przez to powstały ogromne zyski w postaci wiedzy tematycznej o filatelistyce , mogłem także sobie pozwolić na sprzedaż internetową,w kole zainteresowań i przez to na drodze wymiany bądź zakupu powiększać i uzupełniać zbiory..co dla każdego kto naprawdę jest pasjonatem , jest znaczące jako podniesienie swego dowartościowania, stanowi dumę i dobry przykład dla innych.

W wieku dorastania zainteresowania rozszerzają się, są często artystyczne , sportowe, można decydować potem na podjęcie studiów w określonym kierunku, np.:bedąc czynnym zawodnikiem ukończyć akademię wychowania sportowego i potem zostać trenerem , po zakończeniu kariery i szkolić następców , młodzież, w duchu rywalizacji sportowej i krzewienia kondycji fizycznej.

Pozytywną rolą pasji o kierunku zainteresowania naturą jest np.hodowla drobnych zwierząt, rzadkich ras, ptaków, rybek, , krewetek.Tutaj pośrednio wpływamy na zachowanie gatunków, ma to walory nie tylko poznawcze jak rodzenie się życia i rozmanażanie w przyrodzie, poprzez takie hobby , jesteśmy bardziej związani z naturą, w domu jest więcej życia, lepszej atmosfery, skupia rodzinnie.

Pasje powodują że należycie pożytkujemy czas wolny, dokształcamy się w danym zakresie i przez to mamy wiedzę i doświadczenie z którą możemy się dzielić z innymi.Poprzez rozwijanie powodujemy także rozrost drobnej przedsiębiorczości , ponieważ małe firmy mają zbyt na produkty do skarmiania, oprzyrządowanie , akcesoria, książki tematyczne,Kwitnie pozytywne w danej społeczności i kręgu, Także korzystam z tych dobrodziejstw jako miłośnik hodowli rybek i krewetek. Hobby rozwijane systematycznie pozwala odnosić sukcesy, możesz szczycić się pięknymi i cenionymi przez znawców okazami.

Istotną rolę w kształtowaniu niezamieralności pasji, jest dbałość o rozwijanie w młodym pokoleniu, by to wszystko nie było zabieranie przez starszych krzewicieli do grobu, nie znikało, było kultywowane i dalej dawało pozytywny aspekt rozwojowy dla następnego pokolenia.

Szczerze , to różnie z tym jest , wynika to nie tylko z krzewienia wśród młodych , wynika także z przeobrażeń społecznych , że zainteresowania są zmieniane, w kierunku np.:gier komputerowych , dyskotek, zanikanie domów kultury, ośrodków krzewienia poza szkolnego.

Inną sprawą jest też rozwój cywilizacyjny , który powoduje zmianę trendów w życiu człowieka, np.kiedyś spotykane było więcej grupowo, dziś każdy siedzi przed komputerem i zagląda w internet.. Co naturalnie też ma dwie strony medalu, jest to socjologicznie do analizowania.Np.poprzez rozwój elektroniki i tym sam poczty elektronicznej, zamiera rola znaczka..Z mego punktu dużo informacji o kulturach innych krajów zaczerpnąłem z katalogów i przez to zbieranie , z samego patrzenia co na danym walorze pocztowym jest.To dało do myślenia.

Rola hobby tak z przełożenia życia człowieka jest taka że pasje uczą takich cech jak :wytrwałości, skupienia, pogłębienia tematycznego, cierpliwości jak składanie modeli, pozwalają oderwać się od szarości dnia, jest to ucieczką dla wielu , bo w tym się odnajduje i to go ,,wyzwala,,.Pasje są pozytywne od strony pożytecznej i praktycznej, kobiety szydełkując tworzą ciuszki dla małych pociech, męższczyźni budując modele silnika parowego , uczą jak powstaje zjawisko zdobywania energii i uruchomienie transportu, wykorzystania jako napędu, chłopców to interesuje i z fizyki.

Pasje wieku młodego są także prawdziwym skarbem gdy priorytetem zdrowie, bowiem jeśli uprawiałeś sport w młodości to wiesz że zdrowie to ruch i przez to możesz drogą gimnastyki i ćwiczeń , być w dobrej formie i do późnej starości.

Pielęgnowanie pożytecznych pasji, pozwala w znaczącym stopniu zachowywać poziom intelektualny, fizyczny, duchowy , daje satysfakcję i zadowolenie, ,,masz co robić,,,.Zdaniem specjalistów to jest istotne, bowiem wszelkie schorzenia natury psychogennej , biorą się z tego , że człowiek , nie potrafi zapełnić sobie należycie czasu, gdy ma go nagle więcej i w nadmiarze ..np:przez utratę pracy, bezrobocie.Ustalony porządek dnia burzy np.śmierś bliskiego, tu znów pasja pozwala przejść okres trudny bo samotności , smutku..dodaje energii i wiary w sens życia.

Na co dzień, także gdy wre działanie i praca, pasje są potrzebne i czas na nie, jako relaks. oderwanie, ,,coś innego,, ,,coś dla siebie,,Stąd bierze się dodatni bilans , wzrastanie świadomości, wiedzy, poznawania świata, rozbudowy swego wnętrza, osobowości.

Pasje są podstawowym od czego rozpoczyna się wedrówka człowieka , gdy pragnie osiągać cel w życiu i wejść na szczyt..

Pozdrawiam.
Popularność: 43    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom