Zwyciężanie

2015-12-17 04:48:57

Josef Lukoschek
Zwyciężanie najogólniej jest formułowane z postaw proprzodujących , proaktywnych i mających w sobie charakter wyjścia na czoło, przed innych.Różnie to jest przedstawiane co do tego zagadnienia, bywają pyrrusowe zwycięztwa, za dużo strat a za mało zysków.Są powiedzenia typu:zwycięzcę o nic nikt nie pyta, nikt ich nie osądza, tylko tych co ponoszą klęskę...tak na dobrą sprawę , nawet nie trzeba mówić w sytuacji zwycięskiej: prawdy. Panuje też przekonanie że dopóki walczysz, to jesteś zwycięzcą...

Jak więc przedstawia się problem zwyciężania?? Ponieważ zwycięzcą bywa też to co nie pozytywne, albo jeśli chodzi o historię , zwycięzcami zwyczajnie byli grabieżcy i okupanci..

W moim rozumowaniu zwyciężanie , obecnie w dobie pokojowej to naturalnie czyn o znaczeniu dodatnim, społecznie akceptowany i mający w sobie np.:czystość walki, szlachetność zamiarów o prymat przodownictwa, sportową zdrową konkurencyjność..

Kierowanie się innym nie jest zbyt chwalebne, chociaż mówią cel uświęca środki,exitus acta probat.

Zwyciężanie też może przybierać różną formę, bo albo jest to frontalny atak, albo wycieńczenie przeciwnika i pokonanie go na ostatnich milimetrach,w ostatnich sekundach :sprytem , świeżością,przebiegłością, znastwem psychologicznym..

Tak więc przypadłości zwyciężania są różne, mało tego są sytuacje , że praktycznie wcale się nie musi walczyć, albo wstępuje na tron poprzez układ zdarzeń, przepisów.Wypływa samoistnie przez atrybuty systematyczności i konsekwencji, wytrwałości..ogólne stanie w miejscu innych , podczas gdy Ty się wciąż posuwasz do przodu, bo robisz swoje..

Czasem więc zwycięztwo może być charakteryzacją dziwną, przypadkowe mniej się zdarza a już niezasłużone jest otwarcie potępiane..

Sprawą zwycięztwa jest też reakcja innych , przeciwstawne zachowania:zazdrość-cieszenie się, gro sympatyków i fanów..także taka sama szala przeciwników i oponentów..Więc jeśli jest już to słowo, to kolory zwycięztwa przybierają różne blaski..

Chciałbym także poruszyć kwestię dobra i zła w zwyciężaniu, ostatnio znów temat kinowy bo puszczają Gwiezdne Wojny.. Zwycięża tak prosto patrząc to co mocniejsze, czy jest lepsze czy gorsze to inna para kaloszy.Czarna dziura wchłania wszystko i nie pyta O NIC.. więc z tego ujęcia zwyciężanie jest w zasadzie rzeczą nie do końca zdefiniowaną.

Zwyciężanie to ENERGIA, duchowa albo fizyczna, powoduje :pokonywanie, rozbijanie, przewyższanie.

Zwyciężanie jest punktem kulminacyjnym i kończy np.:rywalizację, mecz, walkę, pieczętuje sukces, człowiekowi są potrzebne zwycięztwa , by odczuwał wygraną, ukoronowanie trudu i wysiłku.Jest to podbudowanie sfery psychicznej i zwycięztwa motywują, dopingują, pomagają dostrzegać SENS.Są zawsze czymś radosnym, barwnym , naprzeciw tego co codzienne i szare..

Pozdrawiam
Popularność: 39    Powrót

Komentarze

Niezłomny i niestrudzony. A tematy kluczowe. To się kiedyś opłaci. Pozdrawiam
2015-12-18 18:52 Zbigniew Godziński
Dziękuję ślicznie i serdecznie pozdrawiam.
2015-12-19 15:32 ~Josef Lukoschek
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom