Potrzeby

2015-12-23 07:42:10

Josef Lukoschek
Sprawa potrzeb człowieka jest tematem szczególnym, bo tak na pierwszy rzut oka , wydaje się że albo potrzeba dużo różnych rzeczy albo przeciwnie nic w zasadzie nie potrzeba..

Jest to jak z potrzebą zapokajania głodu..nasycony nie myśli o jedzeniu, natomiast głodny szuka pożywienia nieustępliwie.

Jakie więc są nasze potrzeby i czy na pewno wszystko zauważamy właściwie??

Zaspokajanie potrzeb człowieka związane jest z jego życiem w danym środowisku, czasem jego życia w jakim się znajduje.Ujmę to jednak od strony podstawowej, ponieważ tak na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy..

-Potrzebami człowieka tak na co dzień jest możliwość tego że sami nad sobą dajemy sobie radę ze swoją opieką, dotyczy ona czynności prozaicznych :mycia, czesania, toalety, czyli czynności opieki nad własnym ciałem.

-W drugiej kolejności potrzebami człowieka jest odżywianie, uzupełnianie płynów i umiejętność przygotowania sobie posiłku, komfort w konsumowaniu np.rozdrobnienie, pokrojenie.

-Następnym nasze możliwości mobilne jak:wstanie i położenie do łóżka, ubieranie się i rozbieranie, chodzenie , stanie, pokonywanie schodów,opuszczanie mieszkania i powrót do niego.

Potrzebami człowieka w zakresie funkcjonowania w systemie gospodarstwa domowego jest:robienie zakupów, gotowanie, czyszczenie,sprzątanie, utrzymywanie ładu i porządku, zmywanie, pranie bielizny, pościeli, dbałość o odzież i obuwie, ogrzewanie lokum.

Są to te podstawowe które wynikają z tego że żyjemy, inaczej tego się ominąć nie da.A jeśli nie możemy w tym sprawnie się poruszać, to zdani jesteśmy na pomoc innych.

Potrzeby więc są sformułowane stanem sytuacji w jakiej się znajdujemy. Małe dziecko potrzebuje opieki dorosłego , rodzica.Dorosły i zdrowy człowiek dobrze sobie sam ze wszystkim radzi , więc jego potrzeby są rozszerzone, bo oprócz podstawowych jego potrzebą jest by pracować, zarabiać, rozwijać się,wzbogacać materialnie i intelektualnie, osiągać sukces..Jeśli wkracza w obręb wieku późnego, potrzebą jest utrzymanie aktywności , zdrowie.

Potrzeby nie są obowiązkami, wynikają z natury rzeczy.Często się słyszy:,,bo muszę pracować,,Nie musisz, praca jest potrzebą by zabezpieczać swój byt, daje przełożenie rozwoju.

Rozwój następuje przez efektywne wykorzystanie czasu w którym dane jest nam być aktywnym, możemy działać, bez ograniczeń korzystać z możliwości, cieszyć się tym czego dokonujemy..

Dlatego w przełożeniu do potrzeb istotnym jest być w formie, dbać o zdrowie, dostrzegać życie z innej pozycji a nie go rujnować, poprzez potrzeby które nie są konieczne, nałogi, złe nawyki , niepoprawną dietę, życie niepozytywnym aspektem postrzegania wartości, że wszystko jest źle, narzekamy....Należy osądzać obiektywnie, dostrzegać co tak naprawdę jest złe a co jest przesadzoną imaginacją naszej strefy komfortu..

Okres Bożego Narodzenia i Noworoczny jest okresem radowania, łączenia się i wybiegania w przyszłość, znajdźmy więc także tą chwilę zastanowienia, skupienia, przemyślmy nasze potrzeby.By dojrzeć jasność,przejrzystość i kierunek CELU ku któremu zmierzamy..

Zdrowych i Wesołych dla Wszystkich..

Pozdrawiam.
Popularność: 46    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom