Czas Noworoczny

2015-12-31 08:41:02

Josef Lukoschek
Nowy Rok jest międzynarodowym świętem , dniem wolnym od pracy.Zwyczaj obchodzenia wprowadził Juliusz Cezar jako uczczenie boga początku Janusa., było to w 46r.p.n.e(708 rok od założenia Rzymu).Europejska kultura , tradycje , prawo i religia rzymsko katolicka łączy się z tym okresem i trwa po dzień dzisiejszy, rozprzestrzeniła się także na inne kontynenty.Mamy więc nadal Sylwester -koniec starego roku od św.Sylwestra-Papieża..

Jak długo sobie przypominam Nowy Rok to zwyczaj jego witania o północy 31 grudnia , połączony z otwarciem butelki szampana, wina musowanego , strzeleniem korków z butelek i uczczeniem poprzez składanie sobie wzajemnie życzeń noworocznych.Wskazówka na zegarze 5 sekund przed godziną 24-tą wyznacza tą porę.Tradycyjnie zwyczaj obchodzenia połączony jest z zabawami, w ostatnich latach wyjściem przed dom i odpalaniem ogni sztucznych , wystrzałami rac, niebo rozjaśnia całą okolicę, Nowy Rok przesuwa się zgodnie ze strefami czasu i w ten sposób cała społeczność ziemska wita nowy kolejny przedział czasu..

Znaczenie żegania starego roku i witania nowego ma wymiar wielofunkcyjny, w pierwszym rzędzie chronologiczny, jest to okres przesilenia zimowego, w kalendarzach innych ludów i społeczności także zaznaczony , aczkolwiek z przesunięciem czasowym , dotyczy też ruchu Ziemi i Słońca względem naszej galaktyki i ,,ustawienia ,,w przestrzeni wobec innych gwiazdozbiorów..

W ujęciu społecznym Nowy Rok to formułowanie nowych planów, zamierzeń, dokonywanie postanowień,,poprawy,,ma to znaczenie motywujące i wskrzeszające ,wstąpienie nowych sił do działania , stary rok kończy się i odchodzi , jesteśmy zmęczeni , potrzeba nowego oddechu, spojrzenia w przyszłość, często też nadziei.Te wszystkie aspekty psychiczne i duchowe naszego pojmowania łączą się w to że z Nowym Rokiem bardziej rzeźko wchodzimy w tryby funkcjonowania, przyspieszamy ,,na nowo,,..

W sensie prozaiczności dnia codziennego przełom pomiędzy starym i Nowym Rokiem to dwa odzielne przedziały. Oznakami nowego jest np.:nowa cena prądu, abonamentu na bilet miesięczny,następuje czas podsumowania i obliczenia finansowego, dokonań.Ta granica wyznacza także to co w ogólnym kształtuje problematykę rozwoju, czyli czy posunęliśmy się dodatnio w kierunku na lepiej i wyżej , czy też może nastąpił okres wsteczny, wyhamowanie...

W znaczeniu ciągłości pewnych procesów jest to wymiernik przeskoku wprzód(wymiar pozytywności), ponieważ funkcjonujemy w trybie rozpoczętym tzn.chodzimy do pracy, uczymy się, odbywamy kursy, kobieta jest w ciąży..itd..

Zmiany postrzegane jakie zachodzą w świecie to proces cywilizacyjny i co za tym idzie zauważalne także przez człowieka ..Wg.zwolenników tzw .New Age , Nowej Ery , zresztą pod wpływem końca tzw .Długiej Rachuby Czasu -kalendarz Majów i dzień 21 grudnia 2012, następuje proces zrównoważenia.Kolejny rok 2016 to także to że wszystko rozprzestrzenia się na więcej , można przyjąć że nowa era łączy się z rozwojem tzw, przedziału pojmowania sfery tradycyjnej czyli kontaktowej ze sferą cyfrową , internetową, gdzie komunikacja i informacja są jakby zawieszone w innym wymiarze przestrzeni, aczkolwiek nadal to rzeczywistość..

Zmiany klimatyczne, wędrówki ludów, rozwój szkół ,,otwierania wnętrza człowieka,,świadczy o przesuwaniu się trajektorii tego co ziemskie, jest wielce prawdopodobne że rozwój podyktowany jest wchodzeniem w tzw.wymiar wyższy, koniecznością pojmowania na wyżej, szerzej i dalej.Stąd też peturbacje w systemie tzw.starego i nowego porządku (wojny , konflikty i walka o pokój i równość dla wszystkich) ,rozpatrywanie symboliki dwubiegunowości(góra-dół, dobro-zło) zależności oddziaływania społecznego: religii, ideologii, wierzeń, systemów, kultur.Powolne i systematyczne podwyższanie świadomości i budowanie społeczeństwa wysoko zorganizowanego(ochrona potencjału dla rozwoju pokoleń)..cel nadrzędny..

Z interpretacji mego czasu jako publicysty i zajmującego się problematyką rozwoju , to prawie 2 lata..także i ten czas noworoczny się z tym wiąże.

Plany :rozbudowa potencjału w sferze uświadamiania, o konieczności rozumienia procesów jakie dokonują się , dlaczego rozwój jest i stotny i jaki powinien być, znaczenie wartości w życiu człowieka..

Rozwój biznesowy , wymiernik pieniężny nadal stanowi jedno z podstawowych ogniw formowania tzw.budowania i osiągania w sensie czasu teraźniejszego i materializacji..

Rozwój osobisty, duchowy jest rozbudowywany i stanowi priorytet mej misji..

Czas obecny jest kolejnym podsumowaniem , rozrachunkiem, wobec tego co przeszłe z tym co przyszłe..

Kończąc artykuł , życzę WSZYSTKIM spełnienia się pomyślnie WSZELKIEGO ZAPLANOWANEGO w NOWYM ROKU 2016 , zarówno w sferze realnej jak i marzeń..

Nutki refleksji... , by narodził się pomysł, 366 dni uczyniły Ciebie Zwycięzcą..

Pozdrawiam
Popularność: 59    Powrót

Komentarze

Dobre i solidne podsumowanie. Pozdrawiam
2016-01-02 12:27 Zbigniew Godziński
Dziękuję, żwawym krokiem w Nowy Rok, pozdrawiam.
2016-01-02 14:46 ~Josef Lukoschek
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom