Organizacja dnia

2016-01-05 07:51:04

Josef Lukoschek
Organizacja dnia łącząca w sobie wiele poddziedzin jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie od niej zależy bezpośrednio efektywność działania i w trybie dalszym wypracowanie wyników, wytworzenie produktu, urodzenie konkretne wielu rzeczy...

Jeśli weźmiemy pod lupę poznawczą nasze codzienne funkcjonowanie to składa się ono z kliku
podczłonów. Prowadzone systematycznie , w określonym rytmie powoduje powstanie tego co znane nam w rzeczywistości, realne wytworzenie czegoś..

Na takie podczłony składają się przedziały zastosowania wiedzy i umiejętności , korzystanie z doświadczenia nabytego, wdrażanie i rozwijanie talentu.Wprzęgnięcie elementów inteligencji:emocjonalnej, finansowej,gospodarowania czasem..

Z takiego toku rozumowania wynika że w trybie aktywności dziennej wykonujemy określone czynności ,one się zazębiają pomiędzy sobą , wszystko to łączy postępujący czas, procesy fizjologiczne funkcjonowania organizmu, procesy myślowe, czas na pracę, relaks, czas na koncentrowanie się i czas na refleksję...

Osobnym jest czas przeznaczony na czuwanie organizmu, odpoczynku w trybie snu, położenia się spać, jest to najczęściej pora nocna.

Nasze organizmy potrzebują tego, z drogi ewolucji natury , ten proces trwa przez całe życie , łączy w sobie czas aktywny czyli czas dzienny , przeznaczony na działanie , pracę. Pielęgnację ciała,toaletę zakupy, przygotowanie posiłku, spożywanie i picie, wychowywanie potomstwa, także czas na rozwój osobisty i zamiłowania i pasje, rozmowy z rodziną..

Tak to jest ułożone w rytmie 24- godzinnym i dobowym..

Organizowanie dnia polega na uformowaniu pewnych elementów w system stabilny i trwały:wiemy kiedy pora wstać, ile zajmuje przygotowanie do pracy, przemieszczenie się do niej, także wiemy kiedy jest pora na uzupełnianie energii czyli posilanie się.Możemy to zrobić tak jak radzi Brian Tracy czyli przygotować sobie na kartce wykaz czynności do zrealizowania, wg tego co najważniejsze i priorytetowe..a potem kolejno ,,odhaczać,, jak dokonane.

Naturalnie każdy czyni swoje przebiegi dniowe indywidualnie i do własnych potrzeb , także do sytuacji wieku, zdrowia , nie mniej możemy sobie niektóre rzeczy ,,usprawnić,,

Do takich należy dostrzeganie kiedy mi się pracuje najlepiej tzn.kiedy jestem bardziej na ,,wysokich obrotach ,,przed południem czy po, kiedy łatwiej mi przychodzi uczenie się i rozwiązywanie problemów , rozmowy, albo wypad na fitness czy jogging.

Do osobnych należy strategia ,,kupowania ,, czyli uzupełniania żywności, zapasów napojów , wody, przygotówka do zakupu ,,rzeczy poważniejszych ,,jak lodówka, meble , auto .

W systemie wyegzekwowania tzw. czasu wolnego na rozwój możemy wykorzystać naturalne technologie i tak np.:słuchać nagrań audio , przygotowując posiłek w kuchni , bądź sprzątając..niektórzy nagrywają sesje wideo o danym problemie jadąc autem , gdy trasa spokojna i prosty odcinek drogi..sam osobiście pomysły co do artykułów i ich treść wyznaczam jadąc rowerem..można..skupiś uwagę i na jednym i drugim..

Wszystko więc jest sprawą koncentracji co chcemy tak naprawdę w danym czasie dokonywać, czyli ten przedział ,, nudzenia się,,odpada całkowicie.

Na co możemy sobie jeszcze pozwolić ..czytać e-booka podczas jazdy środkami komunikacji, kupować z głową...media czasem podnoszą wrzask , sieją panikę, ludzie wpadają w matnię wydawania pieniędzy na rzeczy które nie są aż tak konieczne.Jeśli są okresy katastrof jak powódź, pożary , epidemie itd.,,to pracują specjalne ekipy ratownicze i sztaby kryzysowe..nadmierność i ponadgorliwość jest niewskazana , raczej zachowanie spokoju i opanowania, ładu w sytuacji krytycznej..

W przeciętnym ciągu dnia ważnym dogrywanie czasu , tak by przechodzenie z jednego do drugiego odbywało się płynnie i nie naznaczone było pośpiechem, gonitwą, stresem i urwaniem głowy..to rodzi bowiem złe skutki dla zdrowia, bywa że wypadek..

Np.nadmierne kupowanie w obecnym stadium ,,dosycania konsumpcyjnego,, w sklepach , nie jest wskazane, swobodnie można ,,przetrwać ,,święta(ostanio trzy dni)zapasami przyrządzonymi wcześniej, produkty krótkotrwałe kupować w małej ilości, stałe jako podstawowe dobrze przechowywać na wypadek ,, awaryjny ,, np.czas zachorowania ..Zamrażanie nie jest dziś taką domeną ważną, sklepy oferują bieżące i świeże produkty, należy też uwzględniać ,,pamiętanie ,,o rozmrażaniu produktu przed jego przetworzeniem dalej..

W sferze emocjonalnej dobre wyniki poprawienia organizacyjnego, daje pozytywne nastawienie do spraw, ludzi, środowiska, pogodność ducha, taki przyjaźniany stosunek do świata.Człowiek nabrzmiały negatywną energią nie znajduje akceptacji, jest nielubiany , także bardzo ,,opornie,,mu wszystko idzie, ociężale i z przeszkodami.

Jeśli usiądziemy i przeanalizujemy przebieg dnia, to możemy znaleźć ,,rezerwy, gdzie czas można wygospodarować , swobodniej działać,Włączyć nawet wzbogacanie w wiedzę i przez to rozwijać, z dużymi zyskami.

Pozdrawiam
Popularność: 53    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom