Komunikacja

2016-01-21 06:11:04

Josef Lukoschek

Komunikowanie się jest jednym z naistotniejszych czynników ludzkiego porozumiewania , przekazywania sobie informacji, funkcjonowania w systemie przekazu danych , dotyczy wielu gałęzi życia, związane jest z naszym życiem praktycznie od kołyski a bywa że porozumiewane jest nawet i poza nim...

Sprawne i prawidłowe komunikowanie pozwala:

-zaoszczędzać czas, wiąże się że ,,nasze,,sprawy możemy realizować szybciej do ,,przodu,,

-uefektywnia przedział dokonywania

-pozwala na podejmowanie pewniejszych i zdecydowanych rozstrzygnięć..

Wymieniłem tylko pokrótce jakie mamy zyski w sferze rzetelniejszego przekazu informacji....

A jak jest tak na co dzień???

Z komunikowaniem jest różnie i mimo olbrzymiego postępu w tej dziedzinie, informacje nie zawsze sprawnie docierają do odbiorcy, bądź też nie otrzymujemy jej sami na czas i konkretnej..

Ze swego doświadczenia a związanego z działaniem biznesowym i także tym w sferze prywatnej , mogę wymienić kilka mankamentów , że komunikowanie jest utrudnione.Wynika ono z tego że tyle ile mamy dostarczanych informacji, to tyle charakterów i osobowości ludzkich , w tym także i mentalności..

A więc przeciętnie przekaz informacji funkcjonuje na zasadzie podejścia osobistego, bardziej skonkretyzowany jest w działaniu profensjonalnym , zawodowym, tam gdzie potrzebna wymiana treści krótkiej, zwięzłej i tematycznej..

Najczęstrze uchybienia dotyczące sprawnego komunikowania leżą w braku przyłożenia i jakby pozwoleniu toczeniu się sprawom bezwładnie..ludzie dokładnie czasem nie wiedzą co tak naprawdę chcą i do czego dążą, ta nieumiejętność definiowania celu doprowadza do tego że decyzje są niepewne, chwiejne, nie na 100%, w związku z tym i samo komunikowanie jest niezdecydowane ..

Jest w tym wszystkim jakby taka beztroska, wolność która niby pozwala na wszystko, mało kto sobie zadaje pytanie co oznacza nie przyjście w określonym terminie , albo brak odpowiedzi, bądź też odfajkowanie meila milczeniem...

Najczęściej lawinowo rzuca się tysiące małych szczegółów , które bezpośrednio nie wiążą się z sednem sprawy , przykładowo zamykania transakcji..

Informacje są nie rzeczowe , nie w porę i nie na temat...

Prawdziwymi łamigłówkami jest ,,odszyfrowanie ,,o co komu czasem chodzi?? i kto w ogóle pisze??

Co jest efektem późniejszego działania??

-błędna interpretacja terminu, czasu , osoby wiążącej w komunikowaniu się

-zmarnowany czas, pieniądze

-niesmak załatwiania i niechęć do dalszego działania, spadek motywacji

Tak więc sprawne komunikowanie się i przekazywanie informacji ma duże znaczenie .Wykazuje gdzie tkwi to że rozwój nie następuje progresywnie.Z mego punktu widzenia bardziej rzeczowe i dojrzałe podejście do tematu przekazywania sobie treści wzajemnie, pozwoliłoby:

-podwyższenie efektywności wykorzystania naszego czasu

-zmniejszyło ryzyko występowania nieporozumień, utarczek,kłótni, awantur...

-deliberowania kto jest winny i za co??

-zmniejszyło napięcie stresu , nerwowości, odczuwania negatywnego

-pozwoliło funkcjonować płynniej, z bardziej optymistycznym nastawieniem , zachętą do działania..

Dało by początek budowaniu społeczeństwa bardziej zadowolonego z siebie, bardziej zorganizowanego, powstały by wzorce i wartości przykładnego komunikowania się..

Pozdrawiam
Popularność: 52    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom