SIŁA PRZEKONAŃ

2016-02-11 12:38:13

Dariusz Wyspianski
Dr Carol Dweck w swoim bestsellerze zatytułowanym „NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU” odwołuje się do zagadnienia NASTAWIEŃ jako kluczowego elementu determinującego możliwość odniesienia sukcesu w różnych formach ludzkiej aktywności.
Nastawienia definiowane są jako PODSTAWOWE PRZEKONANIA dotyczące nas samych, silnie ugruntowane i mocno wpływające na sposób naszego myślenia i działania.
Autorka wyróżnia dwa rodzaje nastawień :
„NASTAWIENIE NA SIEBIE” (PODTRZYMANIE SWEGO POCZUCIA WARTOŚCI)
„NASTAWIENIE NA ROZWÓJ” (UCZENIE SIĘ, DOSKONALENIE, PROGRES)
Dr Dweck posługując się bogatą bazą faktograficzną opisuje wpływ odpowiednich nastawień na nasze zachowanie.
Osoby nastawione na PODTRZYMYWANIE SWEGO POCZUCIA WARTOSCI (na siebie), to jednostki traktujące swoje otoczenie w kategoriach „WYGRANY-PRZEGRANY”. Istotą ich funkcjonowania jest podtrzymywanie wysokiej samooceny, poprzez deprecjonowanie innych. Tego rodzaju jednostki niechętnie poddają się prawdziwej weryfikacji opartej na zobiektywizowanych kryteriach, bardziej wolą kreować system oceny oparty na niezmąconym, doskonałym obrazie własnej samooceny, opartej na całkowicie subiektywnych przesłankach. Osoby z nastawieniem na podtrzymanie poczucia własnej wartości, z pozoru wydają się być otwarte na rywalizację, w istocie jednak epatują agresją, chęcią podporządkowania sobie innych i prowadzenie gry „na swoich, własnych warunkach”, bez kryteriów obiektywnej oceny. W tym kontekście powody porażek zdecydowanie upatrują w czynnikach zewnętrznych. Porażka ma wymiar zdecydowanie negatywny, jest źródłem często agresywnych i destrukcyjnych emocji. Przedstawione przez autorkę przykłady i badania jednoznacznie wskazują, iż osoby nastawione na podtrzymanie swojej samooceny, nie wyciągają konstruktywnych wniosków z niepowodzeń, nie występuje u nich proces racjonalnej analizy i uczenia się poprzez doświadczenie.
Gdyby badania Dr Dweck odnieść do innych, znanych koncepcji współczesnej nauki o zarządzaniu, można przyjąć, iż :
- u osób z NASTAWIENIAMI na PODTRZYMANIE SWEGO POCZUCIA WARTOŚCI dominuje silny RODZIC KRYTYCZNY, występuje niewielki DOROSŁY z bardzo małą „dawką” DZIECKA SPONTANICZNEGO. Tak zdefiniowany „egogram” wskazuje na osobę ze skłonnościami autorytarnymi, skoncentrowaną na sobie samej z DOMINUJĄCYM MOTYWEM WŁADZY. Są to osoby raczej UKIERUNKOWANE NA PRZESZŁOŚĆ (myślenie w stylu „zawsze byłam najlepsza...”, „wszystko już osiągnąłem,...”, „Zawsze odnosiłem sukcesy...”). Takie osoby określam mianem : „Twórców mitów o własnej potędze”, których samozadowolenie i poczucie doskonałości wypływa w większym stopniu z własnych przekonań, niż realnej wymowy faktów. Osoby takie sukcesy przypisują sobie, zaś porażki „zewnętrznym” czynnikom, bardzo łatwo obwiniając innych, samych siebie łatwo rozgrzeszając.
Świat traktują jako zagrożenie, ewentualnie „terytorium do podbicia”, a ich postawa życiowa to : JA JESTEM OK. – TY NIE JESTEŚ OK.
Odmienną kategorię stanowią OSOBY ZORIENTOWANE NA ROZWÓJ. Caroline Dweck przytacza przykłady wybitnych liderów biznesu, gwiazd sportu (min. Michaela Jordana - str. 95), naukowców itp., których nastawienie dotyczy koncentracji na procesie CIAGŁEGO DOSKONALENIA, UCZENIA SIĘ , AUTOREFLEKSJI i SAMOROZWOJU.
Osoby te, porażki traktują jako coś normalnego, oczywistego, jako swoiste „lessons learnt”, które poddają się racjonalnej analizie i skłaniają ku konstruktywnym wnioskom. Porażka nie jest traktowana jako „cios” w samoocenę, nie wywołuje wstydu, frustracji i silnych, negatywnych emocji. Osoby zorientowane na ROZWÓJ, innych nie traktują jak ZAGROŻENIA, nie chełpią się PRZESZŁOŚCIĄ, nie kolekcjonują symboli dawnej chwały budujących jedynie wielkie (ale puste) „Ego”.
Tego rodzaju jednostki cechuje silny racjonalizm, działanie z perspektywy DOROSŁEGO, spontaniczność (DZIECKO SPONTANICZNE), otwartość na doświadczenie i współpracę. Rywalizację traktują zadaniowo, a nie prestiżowo, dlatego chętnie podejmują się ambitnych i trudnych projektów, a ewentualna przegrana nie jest źródłem frustracji, a „lekcją” cennych doświadczeń. SUKCES dla osób z nastawieniem NA ROZWÓJ, jest źródłem satysfakcji i radości, ale postrzegany jest jako konsekwencja wysiłku, pracy i współpracy, nie jest źródłem budowania siły „EGO” w kierunku przekonania o własnej przewadze, wielkości i nieomylności.
Osoby z nastawieniem NA ROZWÓJ cechuje postawa JA JESTEM OK. – TY JESTEŚ OK., a dominującym pozostaję MOTYW OSIĄGNIĘĆ. Perspektywa czasu w jakiej funkcjonują to TERAŻNIEJSZOŚC I PRZYSZŁOŚĆ, Przeszłość traktują jako źródło cennych wskazówek, nie są jednak „zafiksowani” na swoich dawnych osiągnięciach.
Ich emocjonalność, jest zdecydowanie POZYTYWNA, stąd też cechuje je zdolność do kreowania relacji międzyludzkich bazujących na POZYTYWNOŚCI (patrz badania prof. Barbary Fredrickson).
Dr Carol Dweck przyznaje, że NASTAWIENIA są naszymi przekonaniami, są więc modyfikowalne, podlegające naszej kontroli i procesowi świadomego tworzenia...
Warto w tym miejscu przypomnieć indiańską legendę o dwóch wilkach jakie nosimy w naszym umyśle ...
A którego Ty karmisz Czytelniku ? ...

Z Szacunkiem,
d.w.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj