Zachowanie wartości

2016-03-05 10:25:43

Josef Lukoschek

Jeśli spojrzymy przeszłościowo w etapy rozwojowe człowieka , to dostrzegamy że dzieje naznaczające postępowanie wg.doboru wartości , były różne.Epoki wahały się od skrajnego barbarzyństwa do bardziej oświeconego jak odrodzenie ..Obecny czas znowu jest okresem przemian, są one zauważalne, jak w tym wszystkim zatem należy rozpatrywać rolę wartości ?.

Jest to pytanie ważne, od tego bowiem jakimi zasadami postępowania kieruje się człowiek w codziennym, zależy nie tylko jego czas obecny, ale także przyszłość, w tym pokoleniowa i generacyjna.

Dobór wartości w epoce wolności i równości , czyli w czasie nie zwiększonego nacisku , jest sprawą otwartą.Oznacza to że można kształtować optymalnie.Jeśli rozumuje się świadomościowo , zakłada kryteria , o potęgowaniu postępu, stwarzaniu wyższych standartów życia.Tym samym założeń spełniania jednostki, aby ta realizowała się za życia .Symbolika domeny szczęścia nie pozostała w ukrytych marzeniach lecz materializowała się , każdy wolny i równy sobie człowiek mógł dotknąć to co wytworzył....Swój osiągnięty CEL, Kierunek i zamierzenie..

Jak w sytuacji obecnej wygląda sprawa dochodzenia i osiągania drogą wyznaczonych wartości??

Rozróniam trzy kategorie:

-wyzwalanie samoinicjatywy, działanie przedsiębiorcze, wybór realizacyjny samospełniania,bezpośredni model dochodzenia, satysfakcja pełna, efektywne wykorzystanie możliwości , niezależność , sam kierujesz losem swego życia..postawa odważna, przywódcza, Lider.

-sprzedaż swojej energii, praca w tradycyjnych układach systemu, pośredni model dochodzenia, zależność, spełnianie ambicji , marzeń i celów innych, niepełna satysfakcja, , częściowe wykorzystanie możliwości, postawa bierna, brak wzięcia losu w swe ręce.. czekanie na lepsze.

-działanie niezgodne z przyjętymi normami i prawem, życie kosztem innych, postawa trutnia, pasożyta, bezróbstwo,brak aspiracji wyższego rzędu, degrengolada społeczna..

Głębsze spojrzenie na sprawę kształtowania własnych wartości w codziennej gonitwie dnia, jest istotne, inwestowanie w rozwój osobisty pomaga dostrzegać nowe perspektywy i wykorzystawać zasoby .

W obecnych czasach rozprzężenia wolnościowego, pójście drogą lekką i przyjemną jest stosunkowo bardziej popularne jak wartości przykładnego i rzetelnego...to uciekanie w ułudę że nas to nie dotyczy, spójrzmy jednak prawdzie w oczy, tolerowanie nienależytych wartości, chorych ambicji, popuszczanie sprawdzonym i wypracowanym pokoleniowo zasadom, stwarza zagrożenie.Nie jest to przedział że staje się to nagle....to przybiegnie z powrotem w przyszłości.Jeśli będzie się taka tendencja kształtowała, to zasady i wartości nie będą miały znaczenia, inne prawa zarządzą postrzeganiem rozwoju a to przecież nie trajektoria gdzie mówi się o siąganiu na wyżej, o społeczności szczęśliwszej, zdrowszych aspektach życia , większym zadowoleniu .

Zachowanie należytych wartości jest sprawą konieczną, tu nie chodzi o zabijanie się na śmierć i życie z zasadami tzw.starego porządku i tymi co kształtuje nowe, czyli konfrontacja, wojny, przekłamywanie tego co oczywiste..to znalezienie drogi porozumienia, jak zawsze mniej wyniszczającej.W opanowaniu , w spokoju , w rozsądności , łatwiej rodzą się idee współzgodnych wytycznych.Jak w sytuacjach konfliktowych , gdzie każdy napina swoją cięciwę na więcej...aby uparcie dowieść swojej słuszności... Uparcie tylko że nie rozwojowo..

Należy się temu baczniej przypatrzeć, jak jest z naszymi wartościami, dochowujemy sobie zasad, chcemy osiągać pułap jakościowy, przełożenie statusu podwyższonego.

Wyzwolenie wewnętrzne, spełnianie się i samorealizowanie to dojrzenie spektrum jak potrafię w Tu i Teraz podnosić swój potencjał, wchodzić poprzez drzwi wolności w obszar niezależności i prawdziwego dokonywania.

Na drodze tej są bariery i przeszkody, trudności, ale to wszystko wzmacnia nas i czymi bardziej doskonałymi, jeśli potrafimy przezwyciężać, stawiać czoła wyzwaniom.Uszlachetnia, to rodzenie jednostki wartościowej, w pojęciu ludzkim wyższego wymiaru..I takim właśnie powinen być człowiek........Pozdrawiam
Popularność: 35    Powrót

Komentarze

Pan to ma tempo. Pozdrawiam!
2016-03-06 09:24 Zbigniew Godziński
Bieglej idzie pisanie, płynniej.Powodzenia dla Pana i pozdrawiam!
2016-03-06 14:00 ~Josef Lukoschek
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom