Międzynarodowy Dzień Kobiet

2016-03-08 08:41:32

Josef Lukoschek

Rola i znaczenie Kobiet we współczesnym życiu i związanym z tym Rozwoju jest bardzo ważna. Najbardziej istotnym jest nadanie równouprawnienia , praw wyborczych, traktowania Kobiety na równi z męższczyzną we wszystkich zakresach działania i każdym życia aspekcie..

Kultura europejska jest ściśle powiązana związkami ze starożytnym Rzymem, w związku z tym pierwowzór Dnia Kobiet upatruje się w obchodzeniu Matronalia, to pierwszy tydzień Marca, świętowanie macierzyństwa i płodności..W tym czasie mężowie obdarowywali żony prezentami i spełniali Kobiet życzenia...

Różnie to się kształtowało potem historycznie, jednakże istotny przełom w ruchach kobiecych nastąpił na początku XX wieku, rozpoczął się on w Ameryce Północnej , w krajach europejskich, dotyczył walki o równouprawnienie , poprawienia warunków pracy, płac , system kapitalistyczny wytworzył przemysł fabryczny i dominującymi pracownicami były właśnie kobiety..

Napięcia społeczności kobiecych i ich zdecydowana walka o lepsze jutro i traktowanie ,zaowocowały strajkami i manifestacjami, do wsparcia ruszyła międzynarodówka socjalistyczna i inne partie o trendach lewicowych...w 1910 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie.Stopniowo ten dzień rozpowszechniał się, także na terenie Rosji po Rewolucji Październikowej..Na mocy dekretów , zarządzeń zdominował obszary RWPG, w innych krajach częściowo.W związku z tym możemy mówić że Dzień Kobiet jest na świecie dniem:

-oficjalnym świętem
-świątem dla kobiet
-dniem nieoficjalnym

W związku z rozrastaniem znaczenia ONZ , rok 1975 został uznany Rokiem Kobiet a po roku 2000 powstały następne organizacje jak:

-25 Listopada Międzynarodowy Dzień Eleminacji Przemocy Wobec Kobiet
-15 Października Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich
-6 Lutego Międzynarodowy Dzień Zdrowej Tolerancji dla Okaleczania Kobiecych Narządów Płciowych

Dla przypomnienia do 1993 roku Dzień Kobiet był w Polsce powszechnie obchodzony, pamiętam na terenach zakładów pracy, tradycyjne wręczanie goździków i tulipanów, drobne upominki i prezenty, imprezy , sesje i spotkania towarzyszące..

Obecnie ruch kobiecy jest bardzo skonsolidowany, duży wkład w tym ma propagowanie wolnej przedsiębiorczości dla Kobiet jak MLM, wiodącą rolę znajduje Coaching.

W środowisku domowym i prywatnie jest kultywowane wręczanie kwiatów, prezentów dla grona żon, matek, przyjaciółek, kobiet o znaczeniu bliskości i ważności dla męższczyzn..

I tak jest do dziś...

Bądźmy po prostu jako męższczyźni w tym dniu dla Kobiet milsi...

Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

https://www.youtube.com/watch?v=T9zsKVwVsNw&index=79&list=PLJd6Zn6nVKBNMUajF84OH0fe3J318E2T7

Pozdrawiam
Popularność: 15    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom