Coaching a terapia

2016-03-23 10:38:32

Josef Lukoschek
Coaching jako dziedzina stosunkowo młoda , wchodzi z coraz to większym powodzeniem w codzienne nasze życie, jest rozpoznawana , kluczowa w rozwoju osobistym. Należy się zastanowić o co tak naprawdę chodzi w coachingu i czym to się różni od tradycyjnego , czy to terapia czy też całkowicie co innego??

Jest wiele opracowań z tej dziedziny ale jako rozwojowiec ujmę to możliwie zwięźle, tak by przedstawić sedno i istotę , jakie są najważniejsze różnice.

Najbardziej charakterystycznym w terapii jest to że postrzega ona klienta z medycznego punktu widzenia, terapia jest zorientowana na wgląd klienta i jego problem.Skupia się na czasie przeszłym i teraźniejszym Jest hierarchia w relacjach pomiędzy terapeutą a klientem..

Coaching postrzega klienta jako osobę pełną zasobów,w sposób naturalny kreatywną i nie wymagającą ,,naprawy,,, nie stawia się tu diagnozy i nie zaleca sposobu leczenia..to orientacja na podejmowanie działań i doświadczanie bycia w tu i teraz.Skupienie na czasie teraźniejszym i przyszłości, szukanie rozwiązań.Coach i klient są partnerami..

Coaching zakłada że klient :
-jest pełen zasobów
-chce się angażować w szukanie rozwiązania
-jest aktywny i zorientowany na osiąganie wyników
-wspólnie z coachem szuka się sposobów na rozwój, ustala cele, planuje działania.

Zasoby klienta można rozpatrywać jako:
-indywidualne:wiedza, umiejętności
-emocjonalne:zaangażowanie, entuzjazm, radzenie sobie z problemami.
-społeczne:rodzina, wspólnicy, przyjaźnie
-fizyczne:pieniądze, czas, biuro, dom...

Ważniejsze specjalizacje coachingu to:
-osobisty:indywidualne spotkania
-zespołowy:zaangażowanie całego teamu
-relacji:przełożony i podwładny

Aby klient osiągnął swoje CELE coach:słucha, wykorzystuje intuicję, używa ciekawości, motywuje do podejmowania działań i wyciągania wniosków, pilnuje wywiązywania się klienta z podjętych zobowiązań, dba by jego uwagi jako coacha , nie stały na drodze do osiągania Celów klienta.

Kiedy i dlaczego klient szuka coacha??
-gdy chce wprowadzić więcej równowagi w swoje życie osobiste jak: kondycja,zdrowie, relacje, miłość, rozwój..
-gdy chce zadbać o obszar kariery jak:współpraca z innymi, zarządzanie sobą w czasie, równowaga kariery z życiem osobistym, relacje z przełożonymi i podwładnymi, ścieżka zawodowa.
-gdy chce mieć więcej czasu dla siebie:nauczyć się odmawiać i być asertywnym,brać odpowiedzialność, zająć się sobą, znać swoją wartość
-gdy chce żyć życiem spełnionym:wiedzieć co dla niego ważne, poznać życiowe powołanie, znać własny system wartości i żyć zgodnie z nim..

Coaching zwiększa indywidualną skuteczność, polepsza efekty działania, przyspiesza tempo rozwoju, optymalizuje i doskonali , pomaga w trafności decyzji i pełniejszego korzystania z talentu, ze swoich naturalnych umiejętności...

Pozdrawiam
Popularność: 33    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom