Jak wyznaczać sobie cele, aby faktycznie je osiągać?

2016-04-17 22:48:12

Piotr Lusina
„Niby chcę to zrobić, a jednak nie mogę.” Czy Ty też łapiesz się na tym, że stawiasz sobie jakiś cel, by po czasie odkryć, że nie udało Ci się go osiągnąć? A może zdarza Ci się osiągać cel w czasie znacznie dłuższym, niż można to było w rzeczywistości zrobić?
Spokojnie: po pierwsze można to zmienić, po drugie nie jesteś sam. Sporo ludzi ma dziś problem ze skuteczną realizacją celów, a i mnie to nie ominęło w życiu. Zacząłem się więc zastanawiać nad przyczynami tego zjawiska i poszukiwać zasad, które rządzą prawidłowym ustalaniem życiowych celów – niezależnie czy dotyczą one biznesu, życia osobistego czy rozwijania swoich zainteresowań. Dziś omawiam dla Ciebie 5 cech dobrze postawionego celu, dzięki którym zrozumiesz, dlaczego do tej pory pewnych rzeczy nie udawało Ci się osiągnąć, a jednocześnie poznasz narzędzie, które zwiększy Twoje szanse przy ustalaniu i osiąganiu kolejnych celów.

Jedną z najpopularniejszych reguł ustalania celów jest reguła SMART. Sęk w tym, że istnieje wiele jej odmian, a poza tym często jest podana w sposób bardzo oględny i czysto teoretyczny, co utrudnia wprowadzenie praktycznych zmian w życie. Zapoznając się z różnymi „mutacjami” SMART-a wybrałem te czynniki, które są niesamowicie ważne, jeżeli chcesz zachować odpowiedni poziom motywacji do zrealizowania swojego postanowienia oraz uniknąć paraliżu decyzyjnego podczas ewentualnych dylematów. Całość wzbogacona o przykłady, które pomogą Ci lepiej zrozumieć w czym rzecz.

No to zaczynamy. Dobrze postawiony cel jest:

1. Sprecyzowany

Brak konkretów jest jedną z głównych przyczyn nieosiągania celu. Dlaczego? Powód jest prosty: nie wiadomo do czego tak naprawdę zmierzać. W efekcie pojawia się problem z doborem odpowiedniej strategii, co z kolei skutkuje niemożnością ułożenia zwięzłego planu i zadań bieżących. To jak dryfowanie w losowych kierunkach po oceanie.
Przykład niesprecyzowanego celu: „W ciągu 6 miesięcy chcę dobrze zarabiać”.
Co to znaczy „dobrze”? Jaka kwota spełnia ten warunek?
Jak widać, trudno osiągnąć tak postawiony cel, bo niewiele nam on mówi.
Przykład konkretnego celu: „W ciągu 6 miesięcy chcę osiągnąć miesięczne zarobki na poziomie 4000 zł.”

2. Mierzalny

Kolejną fundamentalną cechą dobrze określonego celu jest mierzalność. Jeżeli nie jesteś w stanie jednoznacznie określić postępów realizacji Twojego celu, to zdecydowanie powinieneś go sformułować od nowa w taki sposób, aby uczynić go mierzalnym. W przeciwnym wypadku trudno będzie Ci zweryfikować skuteczność dotychczasowych działań oraz stwierdzić osiągnięcie celu.
Przykład niemierzalnego celu: „Być bardziej asertywnym”. Już na pierwszy rzut oka widać, że nawet nie wiadomo, kiedy będzie można uznać ten cel za osiągnięty.
Przykład mierzalnego celu: „3 razy dziennie mówić coś miłego osobom w moim otoczeniu”

3. Ambitny

Twój cel powinien wymagać od Ciebie rozwijania się i być dla ciebie atrakcyjny. Wówczas będziesz widział w nim wartość i będziesz miał większą motywację do jego osiągnięcia. Jeżeli cel jest podyktowany np. wpływem otoczenia, zamiast wypływać z wewnętrznych pragnień, to jest duża szansa, że szybko się zniechęcisz, argumentując to w stylu „aż tak bardzo mi nie zależy”.
Przykład mało ambitnego celu: „Dostać się na studia (żeby rodzina przestała się czepiać)”.
Po pierwsze, samo dostanie się na studia nie jest niczym ambitnym. Po drugie – jeżeli główną motywacją jest, „żeby inni się odczepili”, to jest to raczej słaba motywacja i nie wróży nic dobrego.
Przykład ambitnego celu: „W ciągu X lat zdobyć tytuł magistra w dziedzinie Y (która jest moją pasją)”.
W tym przypadku mamy cel mierzalny, konkretny, ambitny i wynikający z zainteresowań.

4. Realistyczny

Cel powinien być realistyczny, czyli oparty na realnych zasobach, które masz do dyspozycji lub możesz bez problemu zdobyć. Jeżeli postawisz sobie zbyt ambitny cel w stosunku do twoich możliwości, to zaczniesz podświadomie sabotować jego realizację.
Powiedzmy, że planujesz zacząć się odchudzać. Przykład mało realnego celu: „W ciągu miesiąca zrzucę 20 kg.”
Oczywiście można powiedzieć „wszystko jest możliwe”, jednak to nie zmienia faktu, że taki cel jest mało realny. Lepiej zamienić go na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania etapy, np. „Przez najbliższy miesiąc będę zrzucać 1 kg wagi tygodniowo”. Choć w przypadku odchudzania lepiej skupić się po prostu na wprowadzaniu i utrzymaniu sprzyjających nawyków (np. nie dojadanie w nocy, wyeliminowanie słodyczy, pieczywa pszennego itd.), a wtedy spadek wagi będzie naturalną konsekwencją.

5. Określony w czasie

Brak określania w czasie jest jednym z głównych grzechów przy ustalaniu celów – to prawdziwa zmora wielu firm. Jeżeli nie narzucisz sobie konkretnej granicy czasowej dla zrealizowania celu, to prawdopodobnie ta granica będzie się stale przesuwała, aż w końcu cel stanie się nieaktualny. Pamiętaj: zawsze zamykaj swój cel w widełkach czasowych. To stworzy pozytywną presję, która będzie cię mobilizować do działania, aby zmieścić się w wymaganym czasie. Przykład celu nieokreślonego w czasie: „Kupić nowy samochód” Z tak postawionego celu nie wynika, czy chcemy kupić nowy samochód w ciągu miesiąca, roku, czy może 5 lat. Należy więc dodać ramy czasowe, aby powyższy cel miał sens: „W ciągu 3 miesięcy kupić nowy samochód”.
Podsumowując, przy planowaniu celu odpowiedz sobie na 5 podstawowych pytań:

1. Co konkretnie chcę osiągnąć?
2. Jak będę mierzyć efekty swoich działań / stopień realizacji celu?
3. Dlaczego chcę osiągnąć ten cel? Czy to wzbudza mój entuzjazm?
4. Czy ten cel leży w zasięgu moich możliwości?
5. W jakim czasie zamierzam osiągnąć ten cel?

Więcej informacji na moim blogu: www.piotrlusina.pl
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj