Dziś kolej na 3 kolejne tajemnice skutecznego coachingu.
3. Coaching musi prowadzić klienta do przekroczenia swoich przyzwyczajeń
Słyszę czasami o spotkaniach nazywanych coachingiem, choć są one w gruncie rzeczy niczym innym jak „pogaduchami przy kawie”. Oczywiście takich rozmów każdy z nas potrzebuje, jednak nie nazywajmy ich coachingiem, please… Skuteczny coaching jest nakierowany na zmianę i ma konkretne cele do zrealizowania. Co to znaczy konkretne cele? To takie, których realizację potrafimy opisać konkretnymi słowami. Jeśli więc pracujemy nad pewnością siebie, niech to będzie rozpisane na wskaźniki behawioralne, takie jak:
– otwarte wygłaszanie swojego zdania
– jawna obrona siebie, swoich dokonań, swoich działań, swoich poglądów, nawet gdy oznacza to czyjeś niezadowolenie
– chodzenie z podniesioną głową i patrzenie ludziom w oczy
– głośne wyrażanie opinii, nawet jeśli narazi to nas to na krytykę
– wypowiedzenie swoich priorytetów w trakcie konfliktu poprzez rozpoczęcie wypowiedzi od sformułowania: „Dla mnie ważne jest..”
– wchodzenie w interakcję z osobami nas interesującymi, np. poprzez podchodzenie do nich na imprezie
– spokojnie wysłuchiwanie krytyki bez przymusu bronienia swojego zdania
– kończenie jałowych dyskusji z użyciem sformułowania „Pozostańmy przy swoim zdaniu, co ty na to?”
– klarowne i pozbawione obaw przedstawianie swoich planów i zamierzeń, itd.
Albo się tak zachowujemy (w większości przypadków) albo nie. Jeśli coaching ma skutecznie wpłynąć na naszą postawę, musi to odzwierciedlić się w konkretnych działaniach. Dlatego jeśli proces coachingowi ma być skuteczny, należy takie „wskaźniki sukcesu” spisać sobie i oceniać stopień ich realizacji w trakcie sesji podsumowujących. Są to bowiem konkretne kamienie milowe zmiany, których występowanie pokazuje skuteczność pracy coachingowej.
4. Skuteczny coaching opiera się na skutecznych metodach pracy coachingowej
Coach skuteczny to taki, który sam – jako człowiek – jest doskonałym narzędziem swojej pracy. Co to górnolotne określenie oznacza dla klienta coachingu?
Coach skuteczny stale uczy się i „ostrzy swoją piłę” (wg „7 nawyków skutecznego działania” F.R. Coveya). Oznacza to, że kandydat na Twojego coacha nie ma problemu, żeby wymienić szkolenia profesjonalne, w których uczestniczył w ciągu ostatniego roku i wyjaśnić, dlaczego je wybrał i jak to wzbogaca jego profesjonalizm.
Najskuteczniejszy coaching odbywa się z coachami profesjonalnymi i nie jest to przypadek. Po prostu coach profesjonalny zdaje sobie sprawę ze złożoności procesu, w którym bierze udział. Oznacza to, że na każdym etapie Twojej współpracy z coachem jest on/-a w stanie wyjaśnić Ci, w czym bierzesz udział i dlaczego. Dlaczego takie pytanie, a nie inne, taka propozycja zadania, a nie inna. Autorefleksja to jego drugie imię…
Coach profesjonalista rozumie poziom swojej odpowiedzialności i nie ucieka przed nią. Poddaje się dyscyplinie swojego zawodu. Regularnie poddaje się superwizji. Coach pracuje nad sobą nie mniej niż klient! Oznacza to konieczność przeanalizowania swoich zachowań profesjonalnych, ich przyczyn, ich skutków, w tym także ich powiązań z emocjami i najgłębszymi przekonaniami samego coacha.
Coach musi stawiać sobie wysokie wymagania, skoro zobowiązuje się wspierać kogokolwiek w rozwoju.
.....................
Zapraszam na moje profile po kolejne wskazówki:
www.superwizjacoachingu.pl
www.skutecznycoaching.pl
i
profile FB ze wskazówkami:
https://www.facebook.com/coach.AgnieszkaKaseja
https://www.facebook.com/superwizor.AgnieszkaKaseja
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/agnieszkakaseja/
Zapraszam też na superwizję coachów i mentorów, którzy pragną zostać profesjonalistami. Po spełnieniu warunków wystawiam rekomendację dla ICF (do przedłużenia), EMCC oraz Izby Coachingu. Jestem doświadczoną 1000+h profesjonalistką coachingu i mentoringu oraz akredytowaną superwizorką (250+h). Pomagam rozwiązywać trudne sytuacje z klientami.
Komentarze