Jest późny wieczór niedzielny. Już jutro zaczyna się kolejny tydzień pracy. Jak się z tym czujesz? Nieszczęśliwy czy szczęśliwy na myśl o pójściu do pracy?
Wypalenie zawodowe to stan, w którym na myśl o pójściu do pracy REGULARNIE robi Ci się niedobrze. To nie jest tylko zwykła niechęć do kolejnego dnia pracy, w którym trzeba odbierać setki telefonów, albo wysłuchiwać reklamacji, albo przerzucać setki kilogramów towaru, a może stać godzinami w korkach, itd. To nie to samo. To stan trwały. Sytuacja, która nie poprawia się od jakiegoś czasu. To sytuacja, kiedy siły naszego organizmu są tak wyczerpane, że nawet po urlopie nie jest on wypoczęty i zregenerowany.
Niestety wielu Polaków cierpi na wypalenie zawodowe. Czy ty też?
Oto najczęstsze objawy:
1. Zachowanie
Człowiek wypalony zachowuje się inaczej niż przedtem, kiedy nie wykonywał danej pracy. Cierpi na stany lękowe, obawia się wielu sytuacji. Odczuwa bezgraniczną niechęć do pójścia do pracy. Żyje od dnia wolnego do dnia wolnego („piątek, piąteczek…”). W samej pracy jego produktywność jest niska i wciąż spada. Jest słaby psychicznie. Na jego twarzy rysuje się smutek i niezadowolenie. Bywa apatyczny i wycofany. Bardzo charakterystyczne są nagłe i nieopanowane wybuchy gniewu, złości. Człowiek wypalony jest ciągle podminowany i poirytowany. Zaczyna być postrzegany jako agresywny tyran, albo nieszczęśliwa ofiara losu. Nigdy praktycznie nie bywa zrelaksowany, w stanach ciężkich - ani w pracy ani w domu…
2. Ciało
Wypalenie jest sygnalizowane przez ciało poprzez bóle brzucha, biegunki, bóle głowy, migreny, wymioty, drżenia, napięcia szyi, wypadnięcia dysku, obniżoną odporność, ciągłe zmęczenie, bezsenność. Dość często napięcie jest rozładowywane kompulsywnymi zachowaniami, np. jedzeniem.
3. Myślenie
U człowieka wypalonego często występuje negatywistyczny przechył: pesymizm, zgorzknienie, poczucie wykorzystania, bezsilności. Charakterystyczna jest utrata poczucia kontroli nad swoim życiem. Dominuje rozczarowanie światem i innymi, także swoim życiem. W wypaleniu występuje często natłok myśli i brak koncentracji, który nie sprzyja wydajności. Najczęściej nie do ukrycia jest niechęć do wykonywanych obowiązków, współpracowników, klientów, szefa. Bardzo poważnym sygnałem jest cynizm w pracy, np. depersonalizacja i pogarda w stosunku do klientów – jak u nauczycielki, która nie zna imion swoich uczniów, bo postrzega ich jako numery w dzienniku.
4. Uczucia
Oprócz dominującego negatywnego nastroju, niezdolności do cieszenia się drobnymi sukcesami, widoczne są albo smutek i zgorzknienie albo gniew, irytacja i złość. I to ciągle…
Powyższe objawy są ogromnie destrukcyjne dla człowieka, jego otoczenia zawodowego, jego najbliższych. Bardzo często odbijają się negatywnie na zdrowiu. Organizm bowiem będzie za wszelką cenę próbował się odciąć, odsunąć, odseparować od groźnej dla siebie sytuacji. Bardzo dotkliwe jest też cierpienie psychiczne osoby, która musi funkcjonować wbrew sobie. Jednostka, żeby przeżyć, sięga wtedy do rezerw energetycznych, które są NIEODNAWIALNE.
Jest na to tylko jedna rada. Należy zmienić siebie, albo okoliczności. Co wybrać? Co jest możliwe? Za czym tak naprawdę tęsknisz? Kiedy czujesz się naprawdę sobą? Co możesz zrobić? Jakie masz mocne strony, które dają Ci szansę na zmianę? Kto Cię wesprze? Co stracisz? Co zyskasz? Czego się obawiasz najbardziej? Co będziesz czuł, gdy zrobisz to, czego pragniesz?
Takie kwestie omówisz w czasie sesji coachingowych. Zapraszam na bezpłatną sesję wstępną.
Zapraszam działy HR i klientów indywidualnych do mojej oferty wellbeingowej i psychotraumatologicznej
www.GetVeryWell.pl
agnieszka.kaseja@gmail.com
Komentarze