W Polsce jest około miliona przedsiębiorcow. Z czego ok. 70% biznesów zakładanych każdego roku upada. Mam szczęście być aktywna na rynku w roli przedsiębiorcy już 19 lat. Prowadziłam 4 biznesy. Połowa z nich była sukcesem :) Miałam przez ten czas sporo fun'u i sporo stresu.
Czego przede wszystkim nauczyłam się dzięki tym doświadczeniom? I co warto, żebyś wiedział/-a, startując?
Sukces to coś większego niż sukces biznesowy
Kluczem do szczęśliwego życia, którego życzę każdemu, jest zdefiniowanie, co znaczy „sukces w życiu” DLA CIEBIE. Nie dla Twojego męża, mamy, świata czy partnera biznesowego, tylko dla Ciebie. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Poznasz to, zadając sobie pytanie: Jeśli na koniec mojej drogi okaże się, że wybrałam X, zamiast Y, to czy będę szczęśliwa, że tak zdecydowałam? Jeśli osiągnę Y, a stracę Z, to czy będę z tego dumna, czy będę naprawdę zadowolona? Żaden „sukces” nie jest wart poświęcenia swoich najistotniejszych potrzeb i tęsknot. I mnie zdarzyła się taka sytuacja, kiedy stanęłam przed radykalnym wyborem – etat czy własna działalność gospodarcza. Mąż, który jest od zawsze moim przyjacielem, zachęcił mnie wtedy, żebym zastanowiła się nad swoimi planami. Rzekł: Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w tej sytuacji i po prostu zrób tak. A ja będę Cię wspierał tak bardzo, jak się da. Wtedy, w 1997 roku nie wiedziałam, że to się nazywa coaching :)
2. Podejmuj decyzje szybko, ale nie z gorącą głową.
Przedsiębiorczość jest sztuką równowagi pomiędzy podjęciem ryzyka a bezpieczną inwestycją. Jedno jest pewne - mając firmę, nie można całkowicie uniknąć ryzyka. Bezpieczna firma to wręcz oksymoron. Np. przedstawia się czasem franczyzę jako przykład maksymalnie bezpiecznego rozwiązania biznesowego. Nic z tego, wystarczy złe zarządzanie, słaby marketing firmy matki i najlepszy nawet system franczyzowy pada w ciągu 12 miesięcy. Wierzcie mi, zaznałam tego. A franczyzobiorca może tylko patrzeć i pluć sobie w brodę…, albo przyjąć porażkę finansową „na klatę” i wyciągnąć z niej wnioski, polegające między innymi na ty, aby uciekać tak szybko jak się da… Bo koniecznie trzeba pamiętać, że zwlekanie z decyzją to też decyzja! Czasami nawet bardziej kosztowna niż poniesienie kosztów rejterady. Emocje takie jak lojalność, niechęć do przyznania się do porażki, wstyd, a czasami nawet zapiekła wściekłość nie są wtedy najlepszymi doradcami. Uspokój się, odetchnij i zamknij za sobą drzwi. Tylko to pozwoli Ci otworzyć inne…
3. Jedyne, co jest pewne, to to, że napewno zaraz coś Cię zaskoczy.
Niespodzianki są wpisane w curriculum przedsiębiorcy. Są esencją jego istnienia. Są napędem jego pojazdu. Są kwintesencją jego żywota. Nie lubisz zmian, szybkiego tempa? Zastanów się, czy bycie przedsiębiorcą/- czynią jest dla Ciebie... Mówię poważnie. Nie ma większego sprawdzianu dla kandydata na przedsiębiorcę niż to, jak znosi górki i dołki. Dziś jest dobrze, jutro upojnie, a pojutrze zaliczasz kosztowną wtopę. I znowu podnosisz się i za dwa dni... fruniesz albo człogasz się... Tak to wygląda w realu. Zaskakują wszyscy. Weźmy na tapetę klientów– mogą zaskoczyć Cię pozytywnym odzewem na to, czego może się nie spodziewałaś. Lub wręcz przeciwie... Zamiast stać zdębiała lub sztywno dążyć do realizacji wstępnego planu - wykorzystaj to. Czyli zaproponuj coś światu i słuchaj odzewu. Wyjście z propozycją, bez mentalnej zgody na bycie zaskoczoną odpowiedzią, nie sprzyja sukcesowi. Ta słynna „otwarta głowa”, to otwartość na każde doświadczenie. Bądź sobą, pokaż się światu i wsłuchaj się w odzew. Wytrwaj. Sukces zależy zawsze od dwóch stron. Doskonały produkt to produkt dokonały na teraz i dla tych właśnie odbiorców.
4. Ceń się.
Skromność Ci nie przystoi. Niech to będzie Twoje hasło. Biznes opiera się na konkurencji. "Taka jest natura rzeczy." Rywalizacja, nawet jeśli oparta o uczciwe reguły, musi się wydarzyć, ponieważ "taka jest natura rzeczy". Jeśli sama w siebie nie wierzysz, nie możesz oczekiwać, że zrobi to Twój klient. Dlatego poznaj siebie. Poznaj swoje mocne strony, swoje możliwości. Świat jest ogromny, jak wielka jabłoń, która daje owoce każdemu i każdemu użyczy cienia. Nie rezygnuj ze swojego kęsa i swojego miejsca w cienistym zakątku. Nie czuj się lepsza od innych, ale też nie czuj się też od innych gorsza. Jesteś tutaj, jesteś teraz i to jest Twój dom, Twoje miejsce, które Ci sprzyja.
5. Ludzie, głupcze!
Prawdziwy sukces finansowy opiera się zawsze na mnożeniu. Do mnożenia (wiedzy, sukcesu, pieniędzy, renomy…) dochodzi prędzej czy później, ale tylko i wyłącznie dzięki ludziom. Są najważniejsi. Twoi klienci, Twoi współpracownicy, Twoi kontrahenci. Zarządzanie jest umiejętnością, którą przedsiębiorca żyje na co dzień, nawet jeśli tak początkowo nie myśli. Bywa, że wydaje się, że nasz produkt, nasza usługa np. system IT, system oświetlenia LED, windy dla samochodów kojarzą się ze wszystkim, tylko nie z ludźmi. Ale nie ma cudów. Tak naprawdę liczą się ludzie relacje z nimi. Facebook choć jest niby tylko oprogramowaniem, w rzyczywistości jest wcielonym marzeniem o bliskości, o byciu na bieżąco. Osiąga sukces wyłącznie dzięki ludziom. Ucz się od Fb, zamiast na nim tylko siedzieć. Why not? Niektóre relacje wydają się być bardziej oparte o fakty niż inne… aż do momentu pierwszego kryzysu, kiedy to okazuje się, że albo potrafimy konstruktywnie zarządzić relacją z klientem, pracownikiem, odpowiedzieć na jego potrzeby emocjonalne, zanim przejdziemy do meritum, albo nie. To jest kluczem do efektywnego zarządzania. Co potrafi zaproponować, jak zareagować, kiedy pojawią się trudności. Dlatego…
6. Pracuj przede wszystkim nad sobą!
Kochaj i wymagaj. Kogo? Siebie! Kochaj siebie i wymagaj przede wszystkim od siebie. Dopiero potem tę formułę masz prawo zastosować do innych. Bądź czujny na wszelkie przejawy niespójności u siebie i innych. Bądź sobą tak długo, jak się da. I pozwól być sobą także ludziom, z którymi pracujesz. Bądź życzliwa. Bądź przyzwoity. I oczekuj tego od innych. Ucz się nowych umiejętności. Wczuwaj się w sytuację innych. Bądź na bieżąco, jeśli chodzi o technikalia. I bądź gotów na coś nowego każdego dnia!
Sięgnij po sukces, będąc w pełni sobą!
Poznaj w trakcie coachingu przedsiębiorczości podstawy, na których możesz zbudować sukces właśnie TY.
Komentarze