Zarządzaj swoim czasem, złap równowagę między pracą a życiem prywatnym w nowym r

2017-01-02 18:24:31

Darek Koseski
Wielu menedżerów twierdzi, że równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest czymś z gatunku nieuchwytnych ideałów, jakimś kompletnym mitem. Na szczęście po drugiej stronie stoją współcześni liderzy, dokonujący przemyślanych wyborów, starannie dbający o łączenie pracy ze sprawami domowymi tak, aby nie stracić siebie, swoich bliskich i ich wsparcia w osiąganiu celów zawodowych. Często angażują oni członków swojej rodziny w decyzje zawodowe, jednocześnie ofiarując swoje pełne zaangażowania w sprawy rodzinne, poświęcając swój czas partnerowi i dzieciom. Ty też tak masz? Po której stronie stoisz?

Na początek określmy, czym jest znane wszystkim pojęcie „Work-Life Balance”? Za Wikipedią jest to „koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy "pracą" (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jest odpowiedzią na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Ideałem jest stan, w którym wszystkie działania są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i służą naszej wizji i celom. Zgodnie z ideą WLB, pracodawca powinien doceniać swojego pracownika i dbać o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy”.

WLB jest więc koncepcją zarządzania czasem, która kładzie nacisk na harmonię między życiem zawodowym i prywatnym. W teorii wygląda na całkiem prostą – znajdź czas na pracę i jednocześnie na sprawy osobiste, a także nie mieszaj tych sfer ze sobą. Życie pokazuje, że nie jest wcale to takie łatwe, a radykalne odcinanie swoich bliskich od spraw zawodowych może być nawet niezdrowe dla relacji rodzinnych. Nie chodzi mi wyłącznie o zaburzenie czasu, ale także zagubienie w priorytetach, wartościach w życiu i celach.

Bardzo powszechny jest nadal pogląd, że równowagę utrzymasz tylko i wyłącznie poprzez silną izolację i podział życia na dwa niezależne światy - zawodowy i osobisty. Moje doświadczenie pokazało jednak, że w moim przypadku był to jeden z najsilniejszych czynników zaburzających WLB.

Wśród swoich największych grzechów przeszłości wyróżniłbym 6, a więc:
• Pracujesz tylko wymaganą przez pracodawcę liczbę godzin
• Nie rozmawiasz o pracy w domu i o domu w pracy
• Nie poświęcasz dni wolnych na rzeczy związane z pracą
• Nie bierzesz pracy do domu
• Wyłączasz telefon służbowy w domu, a prywatny w pracy
• Nie jeździsz na wyjazdy służbowe w wolnym czasie
Brzmi to dla Ciebie znajomo? Jeśli tak, to jaki jest skutek takiego podejścia dla Ciebie?

Wielu menedżerów za brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, częste przepracowywanie się, płaci wysoką cenę w postaci utraty zdrowia. Borykają się na co dzień z dylematami jak uniknąć negatywnych skutków przenikania pracy do swoich obowiązków domowych oraz w drugą stronę - nerwowych i stresujących sytuacji domowych do swojego życia zawodowego. Wszystko to ma bowiem wpływ na spadek ich wydajności, zmniejszenie zaangażowania i kreatywności, niechęć do zmian i brak entuzjazmu, a także na niestety wzrost liczby nieobecności z powodu chorób psychosomatycznych i zaburzeń nerwicowych oraz wzrost rozwodów czy rozpadów związków włącznie.

Ostatnio zauważam, że celowe wybory i odpowiednia strategia związana z zachowaniem WLB, opierać się powinna na 6 obszarach: zdefiniowaniu sukcesu dla siebie, poprawieniu efektywności działania, odpowiedzialnym wykorzystaniu technologii, budowaniu sieci wsparcia, zarządzaniu miejscem pracy oraz określeniu zasad współpracy ze swoim partnerem.

Więcej na: http://koseski.com/blog/
Popularność: 5    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom