Darek Koseski

Popularność: 323
Kontakt
Specjalizacje
Miasta

Opinie

Opinie mogą wystawiać jedynie osoby, które korzystały z coachingu u tego coacha
Ocena
Bardzo dobry coach Dobry coach Coach Słaby coach Badzo słaby coach
Tytul
Opinia o coachu
Imię
Stanowisko/Zawód
Email - nie będzie wyświetlany (tylko w celu weryfikacji)


Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj

Artykuły coacha

Ocena roczna - relikt przeszłości, czy wciąż obiektywny wskaźnik rozwoju?
13 grudnia 2017
Zbliża się nieuchronnie koniec roku i wielu z nas staje w obliczu przeprowadzenia procesu oceny rocznej pracowników i wyznaczania im celów na 2018. Czy powinno się całkowicie z nich zrezygnować?
Naucz się kultury trochę – jak różnice kulturowe niszczą fuzje
8 grudnia 2017
Uczestnikami fuzji mogą być przedsiębiorstwa zupełnie odmienne pod względem stylu zarządzania, kultury organizacyjnej, czy systemów wartości. Co z pracownikami?
Do biegu, gotowi… falstart – jak uniknąć „wtopy”
23 listopada 2017
Jakie są najsłabsze ogniwa procesu planowania zmian?
Dążenie do perfekcji jest… bluźnierstwem,
9 listopada 2017
Czy jesteś osobą, która musi być zwykle przygotowana na 100%? Czy nie potrafisz przyznawać się do swoich błędów? Jeśli tak, to możliwe, że jesteś perfekcjonistą.
Kobieta-lider ver. 2.0. Jak nie Ty, to kto? Jak nie teraz, to kiedy?
1 listopada 2017
Dlaczego wciąż jest tak mało kobiet-liderów? Czy panie po prostu nie są predestynowane do wiodących ról?
Pokaż mi, jak zwalniasz ludzi, a powiem Ci, co potrafisz
19 października 2017
Rozmowa komunikująca zwolnienie to jedno z najtrudniejszych i najbardziej stresujących zadań, z jakimi spotykają się liderzy i menedżerowie firm zmuszonych do przeprowadzania reorganizacji
Zarządzanie zmianami wymaga zmian
11 października 2017
Największą przeszkodą w przeprowadzeniu skutecznych zmian zdają się ludzie. Podstawą Twojej pracy jako lidera staje się więc pomoc innym pokonać wrodzoną, czysto ludzką, chęć utrzymania status quo.
Skuteczne zarządzanie zmianą w trakcie fuzji i przejęć
8 października 2017
Zmiany organizacyjne to duże wydarzenie dla firmy, jak i jej pracowników. Po przejęciu lub po fuzji bardzo często zmienia się kultura pracy, dla pracowników w więwiększości przypadków bywa to szokiem
Kształtowanie liderów jako strategia rozwoju inteligentnej organizacji
5 października 2017
Najważniejszym obecnie trendem jest rozwój przywództwa i wykształcenie nowego pokolenia liderów oraz zmiany w biznesie zwiększając zapotrzebowanie na „organizacje nowego typu”
O skutecznym przywództwie i coachingu słów kilka ode mnie…
20 września 2017
Leadership jest obecnie jednym z najbardziej popularnych tematów.Ale uważaj, prawdziwe przywództwo jest bardzo trudne i wymagające.
Sześć najgorszych cech przywódczych i jak ich uniknąć?
15 września 2017
Dla niektórych osób bycie dyrektorem i zarządzanie działem czy całą firmą stanowi zwieńczenie i ostateczny cel kariery. Sześć najgorszych cech przywódczych i jak ich uniknąć?
Jak mierzyć przywództwo i efektywność pracy menedżerów-liderów?
7 września 2017
Istnieją obszary, którymi zarządzanie stanowi wyzwanie, jak np. jakość pracy lidera. Co jest miarą efektywnego przywództwa? A może ważniejszy jest sposób w jaki są one osiągane?
Im więcej harujesz, tym więcej dostaniesz? O wypaleniu zawodowym...
30 sierpnia 2017
Wszyscy chcemy piąć się po kolejnych szczeblach drabiny, więcej zarabiać, jeździć lepszym autem, dostawać coraz to ciekawsze zajęcia. Jednak czas mija, a Ty utkwiłeś w martwym punkcie...
MIEĆ (władzę) CZY BYĆ (nowoczesnym liderem) – odwieczne pytanie?
24 sierpnia 2017
Większości z nas wydaje się, że bycie szefem to jak spełnienie marzeń. Dlaczego tak się dzieje? Czy dlatego, że w potocznym wyobrażeniu szef pracuje jednym palcem wskazując – Ty zrobisz to, a Ty tamto?
Anatomia lidera. Natury nie oszukasz!
15 sierpnia 2017
Zachęcam Cię jednak dzisiaj do zadania sobie pytania, a jaki styl przywództwa jest obecnie przez Ciebie preferowany i jakie cechy powinieneś w sobie rozwijać, aby stać się lepszym liderem?
Przyszli liderzy potrzebują kompasu, a nie mapy
8 sierpnia 2017
Efektywni przywódcy muszą umiejętnie łączyć zarówno określone cechy osobowości, jak i umiejętność analitycznego przetwarzania informacji oraz nowe sposoby tworzenia efektywnych zespołów zadaniowych
Lekcje od dziecka dla rodzica
1 czerwca 2017
W ostatnim czasie coraz częściej dostrzegam ile daje mi przebywanie z moją niespełna 3-letnią córeczką. Dlatego Kochana Nelu, korzystając z Dnia Dziecka, chciałbym Ci podziękować za wszystkie lekcje..
Odwrócone przywództwo – każdy może zostać liderem!
8 maja 2017
Rozwój liderów, a także zarządzanie zmianami są obecnie najważniejszymi priorytetami dla wielu organizacji. Niestety, pomimo dobrych chęci, wiele osób decyzyjnych popełnia podstawowy błąd...
Nie stać Cię na eksperymenty, czyli jak skutecznie budować relacje ze swoim sz
28 marca 2017
Istnieje wiele sposobów na budowanie relacji z przełożonym, napisano też o tym wiele książek. Oto najważniejsze wg mnie wskazówki wynikające nie tyle z teorii zarządzania, a z mojego doświadczenia
Networking na lata – Plecy, układy, koligacje czy nepotyzm?
14 marca 2017
networking, czyli sieć Twoich znajomych, odgrywa dużą rolę w życiu zawodowym każdego z nas. Jak o niego efektywnie dbać?
Walentynki, czyli jak by się tu zakochać w swojej pracy?
14 luty 2017
Odpowiedz sobie na pytanie, kiedy po raz ostatni pomyślałeś „mam już dość tej przeklętej roboty”? Co możesz zrobić w Walentynki, abyś pokochał swoją pracę?
Dobra komunikacja w firmie – jak to łatwo powiedzieć…
7 luty 2017
W życiu widziałem już jednak wielu liderów, którzy na skutek problemów z komunikacją, odnosili porażki zawodowe. Wg mnie im lepsza komunikacja między pracownikami, tym wyższe zyski firmy
Narcyz wśród menedżerów. Znasz to z własnego podwórka?
30 stycznia 2017
Prawie 1/5 liderów przecenia swoje umiejętności w zakresie przywództwa. Ignorancja jest częstszą przyczyną pewności siebie, aniżeli wiedza.
Jak umiejętnie przyjmować informacje? Sztuka dawania feedbacku (część III)
24 stycznia 2017
Feedback jest ważny w wielu obszarach działania. Dzięki niemu możesz poprawić wydajność, rozwinąć umiejętności, czy też uzyskać awans. Dlaczego kultura udzielania feedbacku nie działa?
Uwaga krytyka! Sztuka dawania feedbacku (część II)
16 stycznia 2017
Ten wpis jest częścią szkolenia dla menedżerów i liderów. Jeśli uważasz, że potrzebujesz Ty lub ktoś z Twojego zespołu przetrenować skuteczne dawanie informacji zwrotnej, wyślij do mnie mail na adres darek@koseski.com lub zadzwoń: 500 700 987
Nie bój się chwalić zespołu! Sztuka dawania feedbacku (część I)
11 stycznia 2017
Ludzie z jakichś przyczyn boją się chwalić innych czy to w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ty też tak masz?
Zarządzaj swoim czasem, złap równowagę między pracą a życiem prywatnym w nowym r
2 stycznia 2017
Czy jesteś osobą, dokonującą przemyślanych wyborów, starannie dbającą o łączenie pracy ze sprawami domowymi tak, aby nie stracić siebie, swoich bliskich i ich wsparcia w osiąganiu celów zawodowych?
Nareszcie, po raz I w życiu, Twoje postanowienia noworoczne mogą się ziścić!!!
27 grudnia 2016
Wybiegając w przyszłość do roku 2017, czy masz już listę swoich postanowień noworocznych? Czy są one realne? Co należy zmienić w Twoim życiu, aby wreszcie coś Ci wyszło z tych postanowień?
Charakterystyka pokolenia X - `Sztuka motywowania 30-to i 40-to latków
19 grudnia 2016
Na rynku pracy przeważają pokolenia X i Y, jednak ich podejście do obowiązków jest różne. Czym kierują się współcześni 30 i 40-(paro) latkowie? W jaki sposób należy nimi efektywnie motywować?
Jak lepiej motywować współczesnych 20-(paro) latków?
12 grudnia 2016
Sukces liderów zależy od świadomości podobieństw i różnic w zespole.Coraz częściej bowiem w firmach można się spotkać z trzema pokoleniami naraz. Jak efektywnie motywować 20-latków do wytężonej pracy?
Jak motywować ludzi do pracy (nie tylko w korporacjach)?
5 grudnia 2016
Może znasz kogoś kto ma firmę lub odpowiada za jakiś zespół, ale narzeka na spadek zaangażowania pracowników? A może to Ty właśnie sobie z tym nie radzisz? Zapraszam do lektury!
Jak skuteczniej zarządzać zdalnymi pracownikami?
28 listopada 2016
Jak sprostać wyzwaniom zarządzania pracownikami znajdującymi się w różnych lokalizacjach? Jakie kroki należy podjąć, aby budować odpowiednie procedury?
Lepszy szef miły czy twardy i konkretny?
22 listopada 2016
Miałeś zapewne różnych przełożonych. Zdarzali się tacy, którzy byli stanowczy, nastawieni na konkretny cel. Byli też mili, budujący relacje w oparciu o kompromisy. Czy bycie miłym i lubianym pomaga?
Dlaczego niektóre Startupy rozwijają się, a niektóre odchodzą w niepamięć?
14 listopada 2016
Różne statystyki wskazują, że w Polsce przeżywa tylko jeden na dziesięć startupów. Dlaczego więc tak wiele nowopowstałych firm, które wydają się mieć wszystko - klientów, finansowanie, innowacyjne produkty wypada z rynku, a tylko nieliczne osiągają sukces?
Czytasz „wypalenie zawodowe” – myślisz „skąd ja to znam?”
8 listopada 2016
Nie mam wątpliwości, że obecnie jesteśmy bardziej podatni na ryzyko wypalenia zawodowego niż 10 lat temu. Spotykam bowiem dziesiątki ludzi szukających pomocy na zewnątrz, nie radzących sobie z własnymi problemami. Pamiętaj, że nie ma takiej pracy, która jest warta Twojego zdrowia i równowagi psychicznej. W jaki sposób sobie radzić z wypaleniem zawodowym? Więcej, jak co tydzień, na http://koseski.com/blog/
Storytelling, jako sztuka poruszania ludzi
2 listopada 2016
Perswazja jest ważnym czynnikiem decydującym o naszej skuteczności. Jak podwyższyć jej poziom? Jak szybciej zainteresować drugą osobę?
Co robić, gdy Twój szef Cię nie lubi?
24 października 2016
Tym razem moje doświadczenia dotyczące sytuacji radzenia sobie w sytuacji, gdy Twój szef Cię nie lubi. Jak rozpoznać pierwsze sygnały? Jak zmienić swó nastawienie? Zapraszam do lektury :)
Nokia czy Apple – rzeczywiście masz wybór?
17 października 2016
Jeśli potrzebujesz coachingu i/lub mentoringu z wprowadzania kultury innowacyjnej, proszę o kontakt
Are a leader or just a manager?
11 października 2016
Are a leader or just a manager?
A Ty jesteś liderem czy wciąż menedżerem?
11 października 2016
W jaki sposób możesz przekształcić się z menedżera do roli lidera
Korporacja - fakty i mity
4 października 2016
Jak co wtorek zapraszam do lektury mojego tekstu, tym razem o moim doświadczeniu w pracy w korporacjach. Jak to jest, że w rozmaitych rankingach najbardziej pożądanych pracodawców figurują niemal same korporacje? Z drugiej strony spotykamy tak wiele bardzo negatywnych opinii na temat tychże firm. Oto część obserwacji moich korporacyjnych 22 lat życia http://koseski.com/2016/10/03/korporacja-ok/ Zachęcam do dyskusji na temat Twoich doświadczeń w tym zakresie, szans i zagrożeń pracy w globalnej firmie