Początek Roku niesie w sobie magię: początku, nowej szansy, nowych możliwości, świeżego spojrzenia na siebie. Siadamy do planów na 2017 z nadzieją, że uda nam się wdrożyć w życie to za czym tęskni nasze serce lub co wykalkulowała nasza głowa. Podsuwałam Wam już we wcześniejszych wpisach, jak przygotować się do konstruowania swojego planu, tak aby był jak najbardziej nasz i wypływał z naszych potrzeb, a nie był zapożyczoną wersją czyjegoś planu. Dziś chcę Was wyposażyć w dodatkowe proste narzędzie, które będzie Was wspierać w momentach gdy Wasza motywacja będzie spadać. Każdy – nawet najlepiej skonstruowany plan może się załamać jeśli nie utrzymamy naszej motywacji na odpowiednim poziomie.
Jak zadbać o motywację? Przede wszystkim pamiętajmy o tym po co wprowadzamy w naszym życiu zmiany, po co podejmujemy dodatkowy wysiłek, po co sięgamy po nowe i odcinamy się od starego. Chcesz zrzucić 10 kg? Chcesz przebiec maraton? Chcesz zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym? Pytanie klucz, pomyśl zanim na nie odpowiesz: po co? Co ci to da? Kim będziesz jak ten cel osiągniesz? Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania, dostaniesz dodatkowy zastrzyk energii do działania, a poniższe ćwiczenie pomoże Ci tę energię stale podtrzymywać.
Oddaję w Wasze ręce metodę motywacji błyskawicznej, której autorem jest Michael Pantalon. Ogromną zaletą tej metody jest to, że można się jej nauczyć szybko i niemal natychmiast obserwować jej skuteczność.
Potrzebujesz tylko kartkę i długopis i na chwilę zatrzymać się ze swoimi myślami. Gotowi? No to do dzieła!
Oto sześć pytań, które pozwalają wywierać natychmiastowy wpływ, odpowiedz na nie w myślach lub zanotuj na kartce:
1. Dlaczego mógłbym dokonać zmiany?
2. W jakim stopniu jestem gotowy na zmianę? (oceń na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza całkowitą niegotowość, a 10 całkowitą gotowość)
3. Dlaczego nie wybrałem mniejszej liczby? (lub, gdy wybrałeś „1″, zadaj sobie pytanie numer 2 odnośnie mniejszego kroku w kierunku zmiany, bądź też spytaj: Co byłoby potrzebne, aby „1″ zmieniło się w „2″?)
4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana – jakie byłyby jej pozytywne skutki?
5. Dlaczego te skutki są dla mnie ważne?
6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?
Metoda ta sprawdza się zarówno w realizowaniu celów biznesowych jak np. zwiększenie wydajności w pracy, poprawę wyników sprzedaży, jak również celów osobistych jak np. realizacja planu odchudzania czy rzucania palenia.
Oczywiście, czasem motywacja błyskawiczna nie będzie skuteczna. Jeśli ktoś jest naprawdę zdeterminowany, aby się nie zmienić, żadna technika motywująca nie zadziała. To świetna weryfikacja naszych planów, czy naprawdę chcemy coś w życiu zmienić.
A Ty chcesz? Jeśli tak, nie czekaj i wykonaj swój pierwszy krok do zmiany i wracaj do tego ćwiczenia lub notatek jakie sporządziłaś/eś, gdy tylko Twoja motywacja osłabnie aby przypomnieć sobie: dlaczego to robię?
Komentarze