Narcyz wśród menedżerów. Znasz to z własnego podwórka?

2017-01-30 22:58:33

Darek Koseski
W ostatnich dniach miałem do czynienia z wysoko postawionym menedżerem jednej z firm IT, który zaczął rozmowę tak: „Ja nie potrzebuje coacha, bo sam jestem dobrym coachem dla swoich pracowników”. Będąc pod wrażeniem wysokiej oceny swojej osoby zapytałem mojego klienta "Skąd o tym wiesz?". Odpowiedział wtedy „Uczestniczyłem w dobrym kursie coachingu i poznałem wiele przydatnych mi technik”. Pomyślałem wówczas ile osób wierzy, że są lepszymi liderami i coachami niż to faktycznie ma miejsce? Miarą skuteczności nie jest bowiem to, co o sobie sądzisz i jakie szkolenia ukończyłeś, ale jak inni pracownicy oceniają Twoje umiejętności poprzez rozwój swoich kompetencji czy też własne odkrycia.

Spotkałem się ostatnio w fachowej literaturze, że prawie 1/5 liderów przecenia swoje umiejętności w zakresie przywództwa. To tak jak wielu z nas przecenia swoje umiejętności prowadzenia auta czy też zna się lepiej niż inni na polityce, sporcie czy zdrowym trybie życia. Po prostu często tak mamy, że myślimy o sobie lepiej, aniżeli to faktycznie ma odzwierciedlenie w realu. W psychologii nazywa się to efektem Krugera-Dunninga. Otóż osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich zdolności.

Upraszczając to, można powiedzieć, że ignorancja jest częstszą przyczyną pewności siebie, aniżeli wiedza. Jednocześnie ludzie naprawdę posiadający wiedzę zwykli nie doceniać swych umiejętności.

Tak więc znacznie bardziej kompetentne osoby podnoszą zarówno poziom swojej wiedzy, jak i zdolność jej oceny, dopiero po dokładnym treningu dotyczącym umiejętności, którą wcześniej niedostatecznie opanowali.

Innymi słowy, jeśli myślisz, że jesteś dobrym liderem, ale w rzeczywistości nie masz na to potwierdzenia z zewnątrz, może być z Tobą o wiele gorzej, niż sobie wyobrażałeś. Jednak dobra informacja jest taka, że pęknięcie bańki iluzji swojej wyższości może być bardzo korzystne do dalszego rozwoju jako lidera. Dlatego postaraj się stale uzyskiwać szczery feedback od swoich współpracowników na temat Twoich umiejętności przywódczych. Dzięki temu dowiesz się co konkretnie możesz poprawić i w jakiej kolejności to uczynić.

Zastanów się już dziś nad którymi obszarami powinieneś zacząć pracować niezależnie czy już jesteś menedżerem zarządzającym ludźmi, czy dopiero dążysz do tego. Może wybierzesz coś z poniższego?

Umiejętność słuchania, nie tylko słyszenia
Mało kto określa siebie jako słabego słuchacza. Pamiętaj jednak, że skuteczne słuchanie zakłada brak ocen oraz silne pragnienie, by zrozumieć drugą osobę, jej potrzeby i problemy, z którymi się zmaga. Poproś współpracowników o informacje zwrotne dotyczące Twoich aktualnych predyspozycji w tym zakresie.

Wzór do naśladowania
Skuteczny lider budzi często zaufanie i postrzegany jest jako wzór do naśladowania. Najlepsi przywódcy tworzą przestrzeń otwartej komunikacji z drugą osobą opartą na wzajemnym zaufaniu. Starają się inicjować pozytywne interakcje z innymi. Poprzez wsparcie oraz wiarę w drugą osobę, zbudujesz jej zaufanie do samego siebie.

Więcej na http://koseski.com/blog/
Popularność: 7    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom