Widmo zmiany krąży po świecie - wieszczy Otto Schramer

2017-03-01 11:51:55

Jolanta Piątkowska
Od zawsze to był mój konik, a odkąd poznałam metodę Action Learning i dokonania Presencing Instutute moje zainteresowanie tematem przywództwa jeszcze bardziej się wzmocniło. O metodzie Action Learning przeczytacie w poprzednich wpisach, często do niej wracam. Jeśli natomiast chcielibyście poznać narzędzie Case Clinic, które zostało stworzone w ramach Presencing Institute będzie okazja doświadczyć jej na własnej skórze już 21 marca w ramach Międzynarodowej Konferencji i targów Coachingu: http://icf.org.pl/wydarzenia/case-clinic-turkusowe-podejscie-do-poszukiwania-innowacyjnych-rozwiazan/. Izabela Kluzek, która wraz z Patrykiem Lange poprowadzi ten warsztat ukończyła kurs prowadzony przez autora tego narzędzia – Otto Schramera więc jest to rzeczywiście niepowtarzalna okazja aby poznać i doświadczyć jak działa ta metoda „u źródeł”.
Krótko wprowadzając was w temat: „Case Clinic to narzędzie do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w ramach pracy grupowej lub zespołowej. Korzystając z tego narzędzia uczestnicy generują nowe pomysły w oparciu o transformacyjne pytania i doświadczenia realizowane w trakcie pracy.”
O dialogu transformacyjnym, który jest kluczowy w tej metodzie pisałam jakiś czas temu w artykule pod hasłem: ”Rozmowy, które przekształcają” – jeśli nie czytaliście zachęcam aby zajrzeć.
Otto Schramer mówi w kontekście przywództwa o mocno niedocenianej a jakże ważnej sztuce słuchania. Na ogół nasze słuchanie sprowadza się do potwierdzania tego co już wiemy, co sądzimy czyli naszego nawykowego myślenia – ten poziom słuchania określa jako „dowloading”. Kolejny poziom słuchania to poziom, który określa jako „factual listening” oznacza otwarcie się już na nowe informacje, które docierają do nas z otoczenia. Kolejny – rzadziej spotykany niż poprzednie to poziom, który określa Schramer jako „emphathic listening” i najprościej oznacza on tyle, że potrafimy słuchając drugiej osoby niejako „wejść w jej buty” czyli spojrzeć na sytuację jej oczami. Ostatni najwyższy poziom słuchanie to „generative listening” czyli słuchanie generatywne – patrzymy na sytuację z perspektywy całości, niejako z lotu ptaka czyli potrafimy dostrzec nie tylko złożoność sytuacji ale również wzajemne zależności pomiędzy tym co się na tę sytuację składa.
Posłuchajcie więcej na temat poziomów słuchania i podzielcie się swoimi spostrzeżeniami:
https://www.youtube.com/watch?v=eLfXpRkVZaI&t=3s
Popularność: 26    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom