Networking na lata – Plecy, układy, koligacje czy nepotyzm?

2017-03-14 11:52:27

Darek Koseski
Nie muszę Cię chyba przekonywać, że networking, czyli sieć Twoich znajomych, odgrywa dużą rolę w życiu zawodowym każdego z nas. Tak było za komuny, tak jest i teraz, tak będzie zapewne i w przyszłości. Każdy to wie, każdy więc oczywiście buduje swoją sieć i każdy oczywiście o nią dba. Czyżby? Wiele osób po dodaniu kogoś na przykład na Linked In czy Facebooku nie ma pomysłu jak dbać o swoje kontakty. Co można zrobić, aby móc zadzwonić do drugiej osoby wtedy, kiedy potrzeba jej pomocy (na przykład podczas poszukiwania pracy lub prosząc o przysługę zawodową)? Jak często powinno się być w kontakcie ze swoimi znajomymi? W jaki sposób zrównoważyć wysiłki w celu ciągłego dodawania nowych ludzi nie zaniedbując równocześnie tych, z którymi jesteśmy w kontakcie już przez dłuższy czas?

Liczba znajomych bywa dla wielu miarą sukcesu zawodowego, obok rozwoju zawodowego, zajmowanego stanowiska, zarobków, czy też ogólnej satysfakcji z wykonywanej pracy.

Doświadczenie uczy, że dzięki networkingowi zyskać można lepszy dostęp do informacji, dzięki którym uzyskasz wiedzę potrzebną do rozwiązywania rozmaitych problemów, a przez to zdobędziesz umiejętności, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Dla niektórych – praca, wygrany kontrakt sprzedażowy, projekt czy otrzymanie zlecenia załatwiane przez znajomości zawodowe – jest złe, nieetyczne i potępiane. Im szybciej jednak pogodzisz się, że takie działanie staje się nieodłączną częścią biznesu, tym lepiej dla Ciebie. W Polsce szacuje się, że blisko 30% pracowników znajduje pracę dzięki osobistym kontaktom, zaś w USA liczba ta wynosi 50%. Jestem przekonany, że ten rodzaj zatrudniania będzie stawał się coraz popularniejszy. Nawet jeśli się z tym nie zgadzasz, musisz to zrozumieć i mieć tego świadomość. Postaw się w roli pracodawcy. Masz do wyboru dwóch porównywalnych kandydatów, z czego jedna osoba jest całkowicie obca dla Ciebie i Twojego zespołu, zaś drugą osobę ktoś z Twoich pracowników zna, coś o niej słyszał lub coś o niej wie więcej, bo miał okazję poznać ją osobiście. Mówi Ci, że jest godna zaufania. Gdzie padnie Twój wybór?

Prowadząc firmę czy chcąc zrobić karierę, nie możesz liczyć tylko na swoje umiejętności. Tak, są one ważne, ale potrzebujesz także szczęścia i (często) znajomości. Nie mam tu jednak na myśli „układów”, koligacji czy nepotyzmu. Nie chcę powielać stereotypów i przywracać do życia peerelowskie standardy. Przeciwnie, chcę Ci pokazać, że możesz samodzielnie osiągnąć bardzo wiele dzięki swojej determinacji. Tu niezwykle przydatne będzie korzystanie z rozmaitych okazji, budowanie sieci kontaktów i czerpanie z ich wiedzy oraz doświadczenia w inny osób. 

W jaki więc sposób efektywnie budować sieci kontaktów? Zapraszam do lektury na www.koseski.com/blog
Popularność: 10    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom