Międzynarodowa Konferencja i Targi Coachingu 2017

2017-03-23 17:54:18

Jolanta Piątkowska
Za mną dwa intensywne dni na Międzynarodowa Konferencja i Targi Coachingu 2017. Wyszłam z dużą dawką inspiracji, motywacji a przede wszystkim energii, którymi mogłabym spokojnie obdarować kilka innych osób jeszcze : )

Niestety nie mogłam wziąć udziału we wszystkich warsztatach, gdyż równolegle odbywało się kilka w tym samym czasie i stawiało mnie przed koniecznością dokonywania trudnych wyborów ale tym co wynoszę po krótce chciałabym się podzielić. Podsunę Wam kilka myśli i nazwisk – zachęcam do dalszego poszukiwania informacji, czy też prześledzenia ich dokonań.

Bill Harris i warsztat pod hasłem: „Wygraj walkę w swojej głowie. Silna motywacja wynikiem zmian w mózgu”. Już na wstępie odsyłam Was do materiału źródłowego: http://www.holosync.com/coaching/ - znajdziecie tu nie tylko prezentację, jaką pokazywał Bill podczas warsztatu ale również możecie otrzymać jego darmowego e booka. Główne przesłanie: wszystko co Ciebie dotyczy ma swój początek w mózgu, ale dobra wiadomość jest taka, że naukowcy wiedzą, która część mózgu odpowiada za to co pozytywne a która za to co negatywne. „Chcę tego teraz i nieważne jakie będą tego konsekwencje” – brzmi znajomo? Stoi za tym nadaktywny układ limbiczny. Obok układu limbicznego kluczowa jest koro przedczołowa – nadzorca układu limbicznego, centrum wykonawcze mózgu/ Na szczęście istnieją sposoby aby uspokoić układ limbiczny i wzmocnić korę przedczołową, choćby suplementami, ćwiczeniami oddechowymi ale też fizycznymi, medytacją, dobrym odżywianiem, snem czy choćby z wykorzystaniem Holosync o którym można poczytać na www Billa.

Kolejne doświadczenie i kolejny warsztat to spotkanie z Izabela Kluzek i Patryk Lange pod hasłem: ”Case Clinic – turkusowe podejście do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.” Zachęcałam Was do wzięcia udziału w tym warsztacie kilka wpisów temu aby móc doświadczyć na sobie metody Case Clinic. To niepowtarzalna okazja aby poznać metodę, powstałą w oparciu o teorię U i dorobek Otto Scharmer’a. Wspaniałe doświadczenie, wspaniała praca w grupie i rozwiązanie problemu jednego z członków grupy a to wszystko w zaledwie 30 minut! Podobną metodę doświadczaliśmy na kolejnym warsztacie prowadzonym przez Joanna Zawada Kubik i Beata Rycembel w ramach warsztatu: ”Od ego do eko nowy kontekst przywództwa i coachingu zespołów.” Tu poruszyliśmy również kwestię jak kluczowe dla funkcjonowania każdego systemu, jakim jest choćby organizacja/korporacja jest umiejętność słuchania jak i komunikowania się. Obie wspomniane metody świetnie wspierają te umiejętności.

Ostatni warsztat pierwszego dnia to było prawdziwe show! Na scenie pojawiła się Rae T. Chois, która jest współautorką mojej jednej z ulubionych serii książek coachingowych dotyczących coachingu transformacyjnego. Zaczęło się od eksplozji energii Raei Billa Harrisa w tańcu i w zasadzie do końca Rae dbała aby ta energia ani na moment nie osłabła : ) Rae poprowadziła warsztat: „Doskonalenie narzędzi do pokonywania barier”. Formuła zmiany, o której opowiadała jest mi znana już ze wspomnianych książek i również pisałam o niej jakiś czas temu, dla tych co nie znają polecam zapoznać się: beckhard and harris change formula. Rae nawiązywała również do Hawkinsa, to również autor ,którego książka „Uwalnianie” była dla mnie ogromną inspiracją, choć tu akurat w kontekście wykładu pojawił się inny tytuł: „Siła i moc”, który jest sztandarową pozycją tego autora. Sporą część warsztatu Rae poświęciła również na tzw. „narzędzia wolności” – ogrom wiedzy jaki tu się pojawił nadaje się bez wątpienia na osobny wpis. Mam nadzieję już wkrótce wykorzystać w praktyce kilka z narzędzi, jakie podsunęła gdyż dostrzegam ich ogromną moc w pracy nad zmianą!

John Moore kolejnego dnia poruszył wątek neuronauki w kontekście coachingu. Jego wykład: „Przyłączając się do Matrixa – neuronauka współtworzenia klienta” to solidna dawka informacji w obszarze mózgu, potrzeb człowieka i budowania zaufania w pierwszym kontakcie z drugim człowiekiem. Usłyszeliśmy bardzo praktyczne wskazówki dla coachów: wedrzyj się do Matrixa klienta uderzając w jego konkretny problem/potrzebę, angażuj obiecując wiarygodne rozwiązania i edukuj czyli przekazuj informacje, które pomogą mu logicznie podjąć decyzję oraz last but not least oferuj czyli daj coś od siebie w ramach zachęty. To oczywiście pigułka za którą stoi godzinne wystąpienie Johna i szczegółowa analiza piramidy potrzeb człowieka i ponownie jak u Billa neuronauki : )

Ostatni warsztat, w jakim wzięłam udział poprowadziła Marcia Reynolds i dotyczył on metod wyzwalania transformacji w rozmowach przywódczych. Marcia opowiadała o tym czego oczekują pracownicy od swoich menadżerów oraz jakie wyzwania przed menadżerami stawia dzisiejszy świat, odwołując się do swoich bardzo praktycznych doświadczeń w pracy z globalnymi koncernami. Coaching i inteligencja emocjonalna jawią się tu jako dwa główne obszary, które wymagają wzmocnienia w pracy z menadżerami. Bardzo podobała mi się część dotycząca przełamywania oporu i martwych punktów, które powstrzymują nas w realizacji naszych celów i podjętych zobowiązań. Tu kluczowe wyzwanie dla coachów aby skontaktować się z własnym układem nerwowym: tym w głowie, sercu i brzuchu aby wesprzeć klientów w przełamaniu muru jaki zbudował wokół swojego „ego”. Marcia podzieliła się z nami wizualizacją, która może być tu pomocna, zajrzyjcie tu: https://outsmartyourbrain.com/. Piękne przesłanie dla wszystkich coachów w kontekście pracy z klientem: „Twoja obecność jest dla nich ważniejsza niż Twoja perfekcja” oraz „just go and love them!”.

Wiśnią na torcie była dyskusja panelowa dotycząca przyszłości coachingu, dużo ciekawych wniosków i jeden bardzo pokrzepiający, który potwierdzają wyniki badań czy to ICF czy PWC: coaching jest potrzebny i przynosi wymierne rezultaty. „Silna kultura coachingu jest skorelowana z wyższym zaangażowaniem pracowników i lepszymi wynikami finansowymi”.

Konferencja i Tragi Coachingu był to również czas spotkań, z innymi coachami. Dobrze Was było spotkać: Izabela Kluzek, Basia Uciech, Katarzyna Wojtaszyn, Agata Gracz i do zobaczenia za rok ; )
Popularność: 36    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom