Zmiana perspektywy

2017-05-09 13:29:11

Małgorzata Stanberg
„Żeby widzieć jasno, wystarczy zmienić perspektywę” – Antoine de Sainte-Exupery.

Wobec powyższego stwierdzenia zapraszam do eksperymentu zmiany perspektywy w myśleniu. Jak wyglądałby świat, gdy staniesz na rękach głową do dołu? Co zobaczysz na pierwszym planie? Jak wyglądają ludzie i przedmioty? Jak wygląda Twój ulubiony zwierzak, jaką ma wielkość w nowej perspektywie?
Ten eksperyment jest okazją do zidentyfikowania stereotypów, które „rządzą” w Twoim życiu i sprawdzenia czy służą one rozwojowi. Stereotyp jest wyobrażeniem o czymś, nie takim jakim jest naprawdę, lecz takim, jak wyobraża to sobie większość ludzi na podstawie własnych domysłów.
Stereotyp jest powszechnie przyjętym przez grupę - społeczność przekonaniem lub opinią, najczęściej nieprawdziwą i nieuzasadnioną. Stereotypy dotykają praktycznie każdego obszaru życia.
Stereotypy są krzywdzące dla ludzi ponieważ hamują pozytywne działania i prowadzą do narastania uprzedzeń oraz pośrednio obniżają poczucie własnej wartości. Jeśli pomyślisz o siebie i o tym, co pomyślą o Tobie inni przez pryzmat stereotypu, to możesz mieć więcej niż pewność, że kroku do przodu nie zrobisz.
MYŚLI zarówno pozytywne i negatywne wpływają na każdą decyzję. Myślenie negatywne zamyka wielość możliwości i osłabia motywację do działania.
W moim odczuciu niezwykle istotną umiejętnością w procesie rozwoju osobistego jest umiejętność zmiany perspektywy widzenia rzeczy w innym świetle. Taka umiejętność odsłania własne ograniczenia i pozwala świadomie podjąć pracę w kierunku zmiany jakości życia na lepsze.
Popularność: 58    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom