Anatomia lidera. Natury nie oszukasz!

2017-08-15 21:40:32

Darek Koseski
Bycie odważnym wizjonerem, elastycznym, racjonalnym, empatycznym, naturalnym, komunikatywnym – to tylko część „niezbędnych” cech, jakie musi posiadać nowoczesny lider.

Aby zbadać kluczowe umiejętności i cechy wymagane przez nowoczesnego lidera w 2017 roku, Marketing Week przeprowadził dogłębne studia jakościowe i ilościowe, opracowując „Anatomię lidera”. I tak w badaniu obejmującym 600 respondentów, aż 86% osób wskazało myślenie strategiczne jako podstawową cechę nowoczesnego przywódcy. Na kolejnych miejscach znalazły się posiadanie wizji – 81%, umiejętność osiągania zamierzonych wyników sprzedaży – 74%, zdolność budowania długookresowych relacji – 61%, zdolności do rozwiązywania problemów – 57%.

Na drugim biegunie znalazły się komunikatywność – 20%, wiedza specjalistyczna – 16%, wiedza ogólna – 16% oraz umiejętności prezentacji – 14%.

W przyszłości wg respondentów większe znaczenie zyskają umiejętności rozwiązywania problemów -77%, umiejętność słuchania – 74%, elastyczność działania – 74%, zarządzanie i inspirowanie ludzi – 67% oraz podejmowanie ryzyka – 67%.

Natomiast w badaniach stwierdzono, że doświadczenie (11%), wiedza specjalistyczna (10%), działanie taktyczne (9%) i asertywność (7%) stają się mniej ważne dla DNA nowoczesnego przywódcy.

Liderzy więc coraz częściej muszą być w stanie zidentyfikować właściwe talenty, ale także skupić się na relacjach z kluczowymi interesariuszami. Muszą poświęcić czas na mentoring i coaching, aby pomóc poszczególnym członkom zespołu rozwijać się, a także dostosowywać się do coraz szybciej rozwijających się trendów.

To tylko statystyki, choć cenne. Zachęcam Cię jednak dzisiaj do zadania sobie pytania, a jaki styl przywództwa jest obecnie przez Ciebie preferowany i jakie cechy powinieneś w sobie rozwijać, aby stać się lepszym liderem?

Po co bowiem modelować i naśladować innych? Po co udawać kogoś kim nie jesteś? Pamiętaj, że większość ludzi posiada pewien dar. Trudno go określić. Może to po prostu intuicja, a może umiejętna obserwacja. Pewne jest jednak to, że czują, gdy ktoś zachowuje się nienaturalnie. I jeśli tylko jest to jednorazowa sytuacja, potrafią to jakoś wytłumaczyć i zapomnieć. Tymczasem, gdy zdarza się coraz częściej to, że wrażliwa i miła dama, w pracy jest wyrachowaną, niedostępną kobietą, która nie może okazać słabości wobec pracowników ze strachu przed utratą szacunku, z reguły nie jesteśmy w stanie godzić się na takie zachowanie, choć tak naprawdę nie wiele możemy w tej kwestii zdziałać.

Specjaliści od komunikacji interpersonalnej uczą, co i jak robić, aby stać się lepszym mężem, poważanym szefem czy spektakularnym przywódcą. Chętnych na szkolenia wciąż nie brakuje. Tylko czy taka wiedza wystarczy, aby odnieść sukces? Czy wyuczone przez trenerów chwyty pozwolą Ci nieustannie i łatwo manipulować ludźmi, aby ostatecznie zwyciężyć? I czy faktycznie tak proste jest przybranie maski i życie wobec wyuczonych zasad by stać się lepszym liderem?

Wg mnie dużo lepiej porzucić tę maskę i opracować swój skuteczny, własny i autentyczny styl przywództwa. Moc lidera tkwi bowiem w jego przemyślanym systemie wartości oraz czynach, które popierają jego przekonania. Tylko całkowita wiara w to, co się robi, przyniesie sukces. Dzięki niej nawet najbardziej flegmatyczny człowiek, staje się charyzmatycznym i silnym rozmówcą. Każdy z nas miał prawdopodobnie taką sytuację, w której patrząc na innego człowieka, przekonywującego do swojego przedsięwzięcia, miał wrażenie, że nie słyszy jego słów, bo jego otwarta postawa oraz pewność siebie same w sobie namawiały do tego, aby mu zaufać i potwierdzić, że ma rację. Mimo że słyszeliśmy tylko pojedyncze słowa z jego wypowiedzi, uznaliśmy, że odniesie sukces, bo całym sobą pokazuje, co jest dla niego ważne. W tym przypadku energia wypływająca z wnętrza, pozwoliła przekonać mu do siebie otoczenie.

Tak więc zadaj sobie już dzisiaj pytania: Kim jestem i w co wierzysz? Jakie wartości są dla Ciebie ważne i krytyczne? Jakim jesteś liderem i jak odbierają Cię inni? Chodzi o to by Twoje działanie było odzwierciedleniem Twoich podstawowych wartości.

Oto pięć dodatkowych pytań, które pomogą Ci zidentyfikować Twój styl przywództwa:

Więcej na http://koseski.com/blog
Popularność: 26    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom