Im więcej harujesz, tym więcej dostaniesz? O wypaleniu zawodowym...

2017-08-30 17:24:08

Darek Koseski
Im więcej harujesz, tym więcej dostaniesz? O wypaleniu zawodowym - chorobie cywilizacyjnej XXI wieku

Wszyscy chcemy piąć się po kolejnych szczeblach drabiny, więcej zarabiać, jeździć lepszym autem, dostawać coraz to ciekawsze zajęcia. Jednak czas mija, a Ty nadal jesteś szeregowym handlowcem, marketingowcem, informatykiem, księgowym, urzędnikiem, trybikiem w maszynie, jednym słowem utkwiłeś w martwym punkcie, od lat robisz wciąż to samo i nie widzisz perspektyw na awans. Zastanawiasz się wtedy jak to jest, że wszyscy dookoła awansują szybciej niż ja? Czy promocja na wyższe stanowisko to efekt ciężkiej pracy, a może szczęścia? Jak uprzedzić stan wypalenia zawodowego, w którym będzie Ci już wszystko jedno i aktywnie podejść do zarządzania swoją karierą zawodową?

Wśród moich znajomych i osób, z którymi się spotykam, coraz częściej dostrzegam pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Ba, najczęstszymi moimi klientami są pracownicy większych i mniejszych korporacji, których dotknął już ten syndrom i szukający obecnie pomocy na zewnątrz. Czemu się jednak dziwić, skoro stan wypalenia zawodowego określany jest powszechnie chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Co charakteryzuje „syndrom Burn Out” oraz czy i jak można temu zapobiec?

Skąd bierze się u licha ten syndrom?
Psycholodzy rozpatrują wypalenie zawodowe na różnych poziomach. Może być to efekt stresu, który odczuwasz w pracy i z którym nie możesz potrafić sobie już poradzić. Po jakimś czasie irytacja jest już tak duża, że nie masz siły do dalszej walki. W efekcie tego poddajesz się.

Innym powodem wypalenia może być brak dopasowania jednostki do oczekiwań społecznych. Rozpoczyna się wówczas, kiedy patrząc na innych dochodzisz do wniosku, że powinno Cię być stać na więcej, a tkwisz w sytuacji, która Ci nie pasuje.

Jeszcze innym powodem może być różnica między Twoimi własnymi oczekiwaniami wobec życia i kariery zawodowej, a aktualną sytuacją. I tak, jeśli rozbieżność ta jest zbyt duża, zaczyna pojawiać się apatia, zniechęcenie, złość i inne symptomy wypalenia.

Jak przebiega wypalenie zawodowe?
Pierwszym symptomem Twojego wypalenia może być uczucie stopniowego wyczerpania wewnętrznych akumulatorów i narastające zmęczenie organizmu. Weekendy przestają Ci już wystarczać do tego, byś wypoczął i z nową energią zabrał się do pracy. W następstwie tego pojawia się spadek aktywności, wycofanie i apatia. Nie chce Ci się już angażować ani w sprawy firmowe, ani prywatne. Pojawiają się też pierwsze reakcje emocjonalne takie jak agresja werbalna wobec rodziny lub współpracowników, cynizm, negowanie zdania innych. Coraz częściej stajesz się trudny we współpracy i współżyciu. Praca zaczyna zajmować Ci coraz więcej czasu, a efekty są dużo słabsze niż kiedyś. Dochodzi wówczas do pogarszania kontaktów z innymi. Napięcie emocjonalne jest bardzo duże. Pojawiają się wahania nastrojów – od euforii do smutku i złości. Coraz częściej pojawiają się też problemy zdrowotne - kłopoty ze snem, częstsze przeziębienia, spadek sprawności seksualnej, choroby serca czy układu trawiennego. Ostatnim i szczególnie niebezpiecznym etapem jest faza desperacji, która prowadzić może nawet do samobójstwa.
Uprzedź wypalenie
Dla wielu z nas praca określa, kim jesteśmy, jak się czujemy, co myślimy o sobie. Każdy z ludzi, także Ty, ma swoją odpowiedź na pytanie, dlaczego związał się z daną firmą: bo rozwijasz się, bo realizujesz ciekawe projekty, bo jesteś częścią dużej struktury, bo pracujesz na dobry życiorys, bo dostajesz duże pieniądze i możesz utrzymać rodzinę, bo możesz wykorzystywać języki obce, bo otrzymujesz poczucie bezpieczeństwa w postaci pakietów dodatkowej opieki medycznej i w końcu, bo masz możliwość rozwoju.

Więcej na http://koseski.com/blog/
Popularność: 9    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom