O poradach, zabójstwie i okolicznościach łagodzących

2017-09-21 09:38:08

Aleksandra Radomska
Artykuł pochodzi z bloga AleksandraRadomska.pl, na który bardzo serdecznie Państwa zapraszam!

***
O poradach, zabójstwie i okolicznościach łagodzących

Jak często doradzasz innym? Ile razy wydawało Ci się, że znasz najlepsze rozwiązanie na zagwozdkę z jakim zmaga się bliska osoba? Chcę opowiedzieć Ci pewną historię….

Podstawową umiejętnością dobrego coacha jest słuchanie – empatyczne dawanie przestrzeni drugiej osobie, otwarcie się na przyjmowanie. Bez wtrącania swoich trzech groszy, bez udzielania rad, bez szukania swoich rozwiązań problemów klienta. Myślę, że nie tylko jest to podstawowa umiejętność coacha, ale także każdego człowieka!

"Słuchanie jest najwyższą formą gościnności. Gościnność ta nie polega na tym, że gość ma przyjąć styl życia gospodarza, ale daje mu możliwość inspiracji"

Nie pamiętam dokładnie, gdzie znalazłam tę myśl, ale bardzo mnie poruszyła (prawdopodobnie von Thun, bo jego książka była u mnie długo na tapecie tego lata). Bo słuchanie pełne uważnej empatii, bez narzucania innym swojej mapy – swoich interpretacji rzeczywistości, wartości, przekonań, jest prawdziwym poznawaniem i budowaniem relacji z drugą osobą.

Różni się to znacząco od pospolitego słyszenia tego, co mówi drugi człowiek. Słyszymy treść i reaktywnie na nią odpowiadamy. Zachodzi taka szybka zasada akcji-reakcji. A do tego uprawiamy wolontariackie powszechne poradnictwo.

Więc jak często słuchamy tak NAPRAWDĘ?

“Porady są jak zabójstwo”

Pierwszym grzechem głównym w coachingu jest wyrywanie się do udzielania rad (o wyrażaniu swoich opinii nie wspominając!). Nie wynika to ze złej woli osoby (coacha), ale raczej ze sposobu komunikacji, jaką uprawiamy każdego dnia.

Na kursie jedna z trenerek porównała udzielanie rad do zabójstwa. Jest to jakaś forma zbrodni na człowieku – zabijamy w nim potencjał kreatywnego generowania rozwiązań swoich problemów i możliwość wglądu w siebie. Wierzę głęboko, że każdy z nas ma pokłady wewnętrznej mądrości, do której może sięgnąć. Nie zawsze jest to łatwe, bo po pierwsze trzeba się wyciszyć i przyjrzeć się swojemu wnętrzu, które nie zawsze nam się podoba.

...

Przeczytaj więcej na: www.aleksandraradomska.pl/psychologia/o-poradach-zabojstwie/
Popularność: 9    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom