Psycholog czy coach ? Kto uczyni Cię bardziej szczęśliwym ?

2017-10-24 10:39:45

Beata Insińska
Pisałam na ten temat pracę dyplomową, dziś krótkie jej podsumowanie.

Do kogo iść po poradę, kiedy życie wydaje się zbyt trudne ?

Często spotykam się z pytaniem czym różni się coaching od terapii ? Psycholog, terapeuta, psychiatra, coach – to zawody wciąż dla wielu ludzi nie do końca zrozumiałe.

A więc po kolei…

Psychologiem jest osoba, która skończyła studia psychologiczne. Po studiach może zajmować się badaniami naukowymi na uczelni, pracować w dowolnej firmie (zajmując się np. psychologią reklamy, psychologią biznesu czy psychologią sportu) może też zostać terapeutą.

Kim jest terapeuta?

To człowiek, który ukończył kurs lub szkołę psychoterapii, w której programie znajduje się zarówno teoria jak i ćwiczenia praktyczne. Żeby zostać terapeutą, nie trzeba być psychologiem. Psychoterapeuta nie jest lekarzem i nie wystawia recept (jednak jeśli w procesie terapii zauważy, że osoba potrzebuje farmaceutycznego wsparcia, skieruje ją do psychiatry). Psychoterapeuta prowadzi terapię.

A kim jest coach ?

Coach pracuje z ludźmi, którzy mają konkretny problem do rozwiązania lub cel do realizacji. Z ludźmi, którzy próbują nieskutecznie poradzić sobie z wyzwaniami, sami nie dając sobie rady. Tematy, z którymi ludzie udają się do coacha to np. trudne decyzje do podjęcia (zmiana pracy czy rozwód) lub chęć zwiększenia pewności siebie czy asertywności. Powodów by porozmawiać z life coachem jest naprawdę wiele (pisałam o tym tutaj).

Warto zwrócić uwagę na kompetencje coacha, czyli: dyplom ukończenia studiów kierunkowych, certyfikaty umiejętności, doświadczenie zawodowe.

Kogo więc wybrać by udać się po tytułowe ”szczęście „?

Jeżeli czujesz, że to może być depresja, zdecydowanie idź do psychoterapeuty. Jeżeli wszystko wydaje Ci się bez sensu, nie masz na nic siły i marzysz o tym, by zostać w łóżku na zawsze – koniecznie do niego dzwoń. Chyba, że właśnie zaczęła się jesień i po prostu nie ma komu rozpalić w kominku, albo co gorsza, kominka nie masz wcale. Zrób sobie wtedy kawę czy herbatę, weź gazetę lub książkę, owiń się kocem i poczekaj do wiosny
Popularność: 46    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj