Zaczynasz studia lub wybierasz drugi kierunek?

2017-11-12 09:40:46

Agnieszka Kowalkowska
Październik. Być może zaczynasz studia, wybierasz drugi kierunek lub kontynuujesz edukację. Poznajesz nowe otoczenie lub witasz po wakacjach tych, którzy przetrwali po ostatniej sesji egzaminacyjnej. Na razie nie myślisz o tym, co będzie po ukończeniu studiów… Błąd!
Przenieśmy się w wyobraźni do czasu po studiach. Masz dyplom w ręku i w CV – wypełnioną rubrykę wykształcenie. Ładnie wygląda, ale czy to wystarczy, by wyróżnić się na rynku pracy? Wróćmy do teraźniejszości: jest początek nowego roku akademickiego. Jeśli jesteś na I roku, masz 5 lat na zbudowanie swojego CV. Zaplanuj konkretnie: jak i co, znajdzie się w Twoich dokumentach aplikacyjnych, gdy będziesz kończyć studia.
1. Na początek zastanów się: jaki zawód chcesz wykonywać po ukończeniu tego kierunku? Jeśli nie wiesz lub przewidujesz kilka dróg, zastanów się jak możesz poznać te zawody? Chodzi tu o konkretne zmierzenie się z rzeczywistością danej branży, nie zaś samo tylko słuchanie opowieści o pracy w zawodzie.
2. Zajrzyj na portale z ofertami pracy bądź na strony internetowe firm, w których chciałabyś w przyszłości pracować. Zobacz, co wymagają pracodawcy w ofertach pracy, bądź poczytaj profile ich pracowników. Zaplanuj zdobywanie umiejętności/wiedzy pod konkretny zawód lub specyficznego pracodawcę.
3. Bezpłatny staż w firmie pozwoli Ci poznać specyfikę danego zawodu. Wybierz się do Biura Karier i zaplanuj czas na staż. Możesz zdecydować się na 2 tygodnie pracy albo uzgodnić pracę w wymiarze kilku godzin w tygodniu – warunki można ustalić indywidualnie.
4. Może wolontariat czy udział w organizacji studenckiej? Taka aktywność pozwoli Ci sprawdzić się w pracy zespołowej przy realizacji projektu. Zaangażuj się w konkretne zadania dotyczące projektu i nie bój się odpowiedzialności. Poproś o opinię Twojej pracy po zakończeniu projektu. Gromadź opinie i dołącz je do Twojego CV.
5. Kursy/szkolenia poza uczelnią. Konstruując swoje dokumenty aplikacyjne pomyśl o dodatkowych szkoleniach. Na rynku znajdziesz bogatą ofertę kursów: darmowych, płatnych, warsztatowych, online… Jeśli masz dużo zaliczeń (szczególnie na I roku studiów), pomyśl o kursach internetowych. Możesz zrobić je w dogodnym dla Ciebie czasie.
Zaplanuj udział w takich kursach tak, abyś w każdym roku studiów, miała ukończony chociaż jeden z nich. Lepiej byś miał(a) każdego roku coś ukończone niż na sam koniec studiów mnóstwo kursów. Czemu? Taki zapis w CV pokazuje Twoją systematyczność w rozwoju osobistym, w dążeniu do zaplanowanego przez Ciebie celu.

Artykuł ukazał się tu:
http://kobbieciarnia.pl/zaczynasz-studia-lub-wybierasz-nowy-kierunek-sprawdz-jak-najowocniej-wykorzystac-ten-czas/
Popularność: 9    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom