Uzdrawiająca moc miłości

2017-12-28 22:44:44

Elwira Kalisiak
Doświadczając miłości przeżywamy stan pozwalający na tworzenie i to nie tylko potomstwa. Stan ten zmienia nasz sposób odbioru otoczenia, przeżywania nawet skrajnie trudnych sytuacji które przed uczuciem miłości były trudne do zniesienia.
Do czynników obniżających tempo neurogenezy zalicza się długotrwałe niedobory snu ale nie tego wynikającego z poczucia namiętnej miłości. Obserwowany wysoki poziom hormonów steroidowych, spowodowany najczęściej stresem także niszczy komórki wpływające na narodziny nowych struktur.
Powszechne jest twierdzenie iż stres niszczy neurony ludzkiego mózgu, zwłaszcza te zgromadzone w częściach odpowiedzialnych za odczuwanie emocji oraz za pamięć.
Nieumiejętność zarzadzania stresem a także ekspozycja na stres nie tylko ten bojowy bo już samo na niego oczekiwanie powodują fizyczny spadek neurogenezy w hipokampie.
Hipokamp stanowi istotną strukturę w mózgu, bierze ona udział w procesach zapamiętywania i uczenia się. Hipokamp jest zaangażowany w różnego rodzaju funkcje poznawcze, takie jak na przykład ślady pamięciowe czyli umiejscawianie nowych informacji w pamięci roboczej i krótkotrwałej.
Dzięki niemu posiadamy pamięć przestrzenną, bez tego nie potrafili byśmy wrócić w to samo miejsce. Dzięki treningowi biofeedback można pobudzić powstawanie dodatkowych komórek w mózgu.
Nie wszystkie jednak ćwiczenia pamięciowe wspierają rozwój neurogenezy, warunkiem jest stopień trudności. Najprawdopodobniej najwięcej neuronów przeżywa podczas wykonywania zadań, które są niemożliwe do wyuczenia i wymagają większego wysiłku umysłowego czym jest neurofeedback.
Ruch redukuje również stres, hamujący neurogenezę za pośrednictwem kortyzolu. Aktywność fizyczna wpływa na wzrost tempa podziałów komórkowych, zwiększa liczbę komórek powstałych w hipokampie oraz ich czas przeżycia. I tu powraca temat miłości ponieważ jest ona jednym z najbardziej nieprzewidywalnych ale i najczęściej w tej kategorii występującym zjawiskiem. Niestety nie występuje zawsze i nie ma schematu dotyczącego jej powstawania. Oczywiście są hipotezy oparte na związkach chemicznych i innych ale każda z nich jest zagadka dokładnie taką sama jak zjawisko przetrwania.
Popularność: 21    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom