1. Czas
Określ kiedy coś ma się wydarzyć. Stwierdzenie schudnę 10 kg jest niewystarczające. Potrzebny jest deadline, który spowoduje, że będziemy bardziej zmotywowani do działania. Może to być konkretna godzina, dzień, miesiąc czy rok. Przykład: od 1 czerwca ważę 70kg.
2. Miernik
Nasz mózg nie wie jak zmierzyć szczęście, satysfakcję czy zadowolenie. Wie za to ile to 8 godzin snu dziennie i wolne weekendy od pracy. Jasnym sygnałem dla naszego mózgu są informacje o mierzalnym rezultacie, który możemy osiągnąć. Abstrakcyjne stwierdzenia radości czy samorealizacji mogą to utrudnić. Przykład: cel określony jako „dobra znajomość języka angielskiego” powinna być dookreślona np. „dobra znajomość języka angielskiego na poziomie C1”.
3. Sprecyzowany
Cel coachingowy powinien być konkretny i sprecyzowany. Unikajmy ogólników i długich zdań, które nie określają sedna sprawy.
4. Pozytywny
Unikajmy słowa „nie”. Cel powinien być sformułowany w sposób pozytywny. Badania naukowe pokazują, że zdania z wykorzystaniem słowa „nie” mogą przynosić odwrotny skutek do zamierzonego. Słowa nie płacz, nie krzycz mogą spowodować właśnie eskalację płaczu czy krzyku, ponieważ mózg pomija słowo nie i finalnie zostaje „płacz”, „krzycz”. Przykład: zamiast „nie spóźniam się” – „jestem punktualny”.
5. Osiągalny
Coaching opiera się na naszej strefie wpływu. Nasze założenia do pracy coachingowej mogą dotyczyć tylko nas samych. Wygranie z głodem na świecie z obiektywnego punkt widzenia jest nieosiągalne. Co więcej cel musi być również osiągalny dla nas. Nie można zdać na prawo jazdy w ciągu 3 dni, ponieważ spełnienie wymogów formalnych – nauka jazdy, przepisów, egzaminy wewnętrzne, badania zajmują więcej czasu.
6. Istotny
Jeżeli Twoja wizja, to nad czym pracujesz nie będzie dla Ciebie ważne to prawdopodobnie efekty i motywacja do coachingu będą bardzo przeciętne. Żeby się pochylić nad jakimś tematem i świadomie wyciągać się ze strefy komfortu musimy czegoś bardzo pragnąć.
7. W czasie teraźniejszym
Mocniej będzie na nas oddziaływać sformułowanie „znam język angielski na poziomie C1″, niż ” będę znała język angielski na poziomie C1″, ponieważ da nam to namacalnie możliwość odczucia stanu, w którym będziemy o zrealizowaniu celu i będzie nam bliższy. Dzięki zastosowaniu czasu teraźniejszego łatwiej nam też będzie skorzystać z narzędzia wizualizacji.
Przykładowe poprawnie sformułowane cele według przedstawionych zasad:
We wrześniu 2018 ważę 70 kilogramów.
Od 13 czerwca uczę się regularnie angielskiego przez godzinę dziennie.
Od maja tego roku jestem punktualny.
W styczniu 2018 otwieram swoją własną firmę, oferującą usługi księgowe.
Komentarze