9 time-hacków, czyli sposoby na zarządzanie czasem

2018-01-10 10:44:49

Magdalena Fiałkowska
1. Odpoczynek
Po każdej godzinie pracy czy nauki warto odpocząć kilka minut. Zwiększa to naszą efektywność oraz koncentrację i czynności, które przeciętnie wykonujemy w 8 godzin możemy zrobić szybciej np. w ciągu 6 godzin. Bardzo istotny jest również sen. Regularne pory zasypiania oraz wstawania pomogą nam ustabilizować nasz organizmu oraz utrzymać większy poziom wydajności.

2. < niż 1 minuta
Czynności, które zajmują nam mniej niż minutę powinny zostać wykonane od razu- odłożenie książki na półkę, umycie szklanki czy odpisanie na smsa. Później małe czynności kumulują się w duże i przez cały czas czujemy obciążenie, że musimy coś zrobić. Co więcej, nasz umysł będzie musiał pamiętać o konieczności wykonania czego później.

3. Unikaj spotkań
Czy kiedykolwiek uczestniczyliście w nieefektywnym spotkaniu w pracy, które nic nie wniosło? Ile razy ludzie przychodzą na nie nieprzygotowani, spóźnieni, smsują w trakcie, wychodzą porozmawiać przez telefon? Znaczącą większość spraw da się załatwić bez spotykania się- poprzez maile lub telefonicznie. Nie jest konieczna godzinna wizyta u ubezpieczyciela, ponieważ możemy otrzymać mailowo ofertę z zestawieniem kosztów ubezpieczenia i wielkością odszkodowania, przeczytać warunki przez kilka minut i wysłać wiadomość z kwotą, na którą się ubezpieczamy. Nie musimy tracić godziny czy nawet dwóch na dojazd, czekanie w kolejce i długą rozmowę.

4. Wczesne wstawanie
Długie leniuchowanie w łóżku może i jest przyjemne, ale niestety nie jest zbyt produktywne. Zaczynając wcześniej dzień mamy więcej czasu na działanie. Rano przeważnie mamy więcej ciszy i spokoju, dzięki czemu łatwiej się skoncentrować. Narzucenie sobie dyscypliny wczesnego wstawania będzie hartować nasz charakter i potem może przełożyć się na inne aspekty życia.

5. Powiadomienia
Wyłącz powiadomienia. Sygnał, który informuje Cię, że przyszedł mail, sms, wiadomość na Facebooku będzie Cię rozpraszać i zwykła ludzka ciekawość oderwie Cię od aktualnie wykonywanych czynności. W ważnych i pilnych sytuacjach jest przyjęty zwyczaj dzwonienia, dlatego wiadomość na Facebooku można przeczytać później.

6. Odmawianie
Czy są sytuacje, w których nie odmawiasz tylko przez wzgląd na normy, strach przed odrzuceniem czy obawę, że ktoś o Tobie źle pomyśli? Za każdym razem, gdy ktoś prosi Cię o przysługę zastanów się dwa razy ile czasu to zajmie i czy faktycznie nie przeszkodzi to w realizacji Twoich priorytetowych planów. Powodem nie wyrabiania się z zadaniami może wynikać z nadmiernej chęci pomocy i robienia mnóstwa rzeczy za innych i dla innych.

7. Delegowanie
Nie musimy robić wszystkiego sami! Warto czasami zlecić pewne zadania osobie bardziej kompetentnej w tej dziedzinie. Chcesz dziergany na drutach szalik na zimę? Możesz się zapisać na 3-dniowy kurs, potem tygodniami próbować, albo po prostu go kupić od zaprzyjaźnionej sąsiadki. Co możesz delegować innym?

8. Jak zrobić to inaczej?
A może pewne czynności da się inaczej zorganizować? Np. zamiast jeździć na hipermarketu na zakupy, tracić półtorej godziny na dojazd, a potem 2 godziny na wybór towarów i stanie w kolejkach można zrobić zakupy w 10 minut przez internet, z dostawą do domu. Jakie czynności w Twoim życiu możesz zrobić inaczej?

9. Kilka czynności na raz
Wykorzystuj czas w 100%. Poczekalnia czy autobus to świetne miejsce np. na uczenie się czy czytanie. Podczas uprawiania sportu możesz słuchać audiobooków. W trakcie spacerów rozmawiać przez telefon. Jakie czynności możesz wykonywać jednocześnie? Jak możesz zoptymalizować swój czas?

Popularność: 20    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj