Czy każdy cel powinien być smart ?

2018-09-14 22:10:18

Beata Insińska
Mam swojego coacha. Dobry jest skubany. Umie zmotywować.

Na co dzień pracuje z handlowcami nad wzrostem sprzedaży oraz biznesmenami którzy chcą zarabiać jeszcze więcej.

Aha, pomyślałam, tego mi potrzeba.

Jaki jest Twój cel ? – zapytał z grubej rury.

Chcę mieć więcej klientek – odpaliłam bez zastanowienia.

Załamał się.

Smart Beata, smart !!!No racja, to przecież coaching biznesowy. Tu określa się cele smart.

Co to oznacza ?

S – specyficzny

M – mierzalny

A – atrakcyjny

R – realny

T – określony w czasie.

W biznesie trzeba jasno sprecyzować aktualny cel. Jak się nie uda, do stracenia jest przeważnie gruba kasa. Trzeba dokładnie wiedzieć do czego się dąży, żeby to osiągnąć.

Ale poza pracą ? Czy to naprawdę takie ważne ? Czy cele muszą być smart?Chcę schudnąć, chcę kogoś poznać, chcę zmienić swoje życie, chcę być bardziej pewna siebie.

Jak to wyrazić w formie smart ? Jak zamienić marzenie na cel do realizacji ? Czy to nie uprzedmiotowi naszych pragnień? Sztywne daty, liczby, zasady ?

Czy to rzeczywiście konieczne ?


Zdecydowanie tak !

Od samego chciałabym to czy tamto nic się nie podzieje. Żeby zacząć działać, rozwiązywać problemy czy spełniać marzenia trzeba wiedzieć co konkretnie ma się na myśli. Jak najbardziej szczegółowo.


Zastanówmy się.

Jeżeli nie określimy daty początkowej wszystkie nasze cele i marzenia znajdą się w magicznej krainie o nazwie JUTRO. Nigdy nie zaczniemy.

Jeśli nie wyznaczymy daty końcowej każda wymówka będzie dobra by odłożyć realizację w czasie. Teraz nie mogę bo jestem chora, dzieci mnie potrzebują, teściowa poprosiła o pomoc …itp,itd. Odkładać można w nieskończoność. Powód zawsze się znajdzie.

Chcesz schudnąć super, dobrze jednak wiedzieć konkretnie ile kilogramów. W przeciwnym razie może się okazać, że mimo postępów wciąż jesteś z siebie nie zadowolona. Stracisz w ten sposób motywację do dalszych wysiłków. Określ do czego zmierzasz. Będę ważyć 70kg. Dużo lepiej, teraz wiesz, że jesteś coraz bliżej celu.

Czy chcę schudnąć to cel atrakcyjny ? – mało
Popularność: 10    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj