Zasady pracy profesjonalnego coacha

2019-09-06 20:08:49

Jolanta Włosińska
Profesjonalny coach nie doradza. Może podać Ci kilka opcji do wyboru, ale nie mówi co masz zrobić. Wybór zawsze należy do Ciebie, bo tylko wtedy, gdy masz samo-decyzyjność odkrywasz swoje zasoby, odkrywasz siebie. Coaching ma na celu ułatwić to zadanie, ponieważ zwiększa świadomość, uzewnętrznia to, co najlepsze a także to, nad czym można popracować.

Twoje życie, Twój wybór. W życiu nie chodzi o to, aby ktoś wskazywał drogę, lecz o to aby wiedzieć, która droga jest najlepsza. Coach nie ocenia Twoich wyborów ani Ciebie. To jest bardzo podbudowująca wiadomość. Sesja coachingowa, to taka przestrzeń w której powinno czuć się akceptację i szacunek, a nie krytykę, albo ocenianie.

Coach wspiera, podąża za klientem i jego potrzebami. Za zgodą daje informację zwrotną, która powinna być konstruktywnym podsumowaniem sesji, służącym dobru i rozwojowi coachee. Jest kilka rodzajów informacji zwrotnej: feedback, feedforward, wyrażenie uznania.

W coachingu mają znaczenie także cechy osobowości coacha. Profesjonalny coach powinien cechować się pozytywnym nastawieniem i życzliwością do ludzi. Zmysłem obserwacji i umiejętnością skoncentrowania się, byciem tu i teraz. Kompetentny coach aktywnie słucha klienta, słuchając słyszy nie tylko słowa, ale też przesłanie wypowiedzi oraz wyczuwa, co w Twojej wypowiedzi jest sednem sprawy. Potrafi również podsumować wiele wątków, podążać za Twoimi słowami, stosować parafrazę, klaryfikację, metaforę.

Coach nie da Ci stracić z oczu Twojego celu. Cel w procesie jest zawsze. Problem przekształcamy w cel do osiągnięcia. Ty decydujesz o tematyce sesji, o czym chcesz rozmawiać, co chcesz zmienić, co osiągnąć, a może po prostu szukasz kogoś kto tak naprawdę Cię wysłucha? Może chcesz znaleźć czas tylko dla siebie w którym przyjrzysz się bliżej sobie? Sesje coachingowe stwarzają do tego idealne warunki.

Co ważne, kompetencjami skutecznego coacha są również wykształcenie kierunkowe i ciągły rozwój, udoskonalanie, uczestniczenie w superwizji.

Więcej wiedzy na temat pracy profesjonalnego coacha na: http://www.strengthofpersonality.pl/coaching

Zapraszam również do obserwacji mojego fanpage o nazwie: Coaching Jolanta Włosińska.
Popularność: 62    Powrót

Komentarze

Dziękuję za komentarz.
2019-12-04 22:19 ~
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj