Na rynku usług coachingowych występuje duża ilość coachów o różnych specjalizacjach. Coach posiadający doświadczenie w jednym rodzaju coachingu, niekoniecznie będzie posiadał praktykę w prowadzeniu procesu coachingowego, którego akurat Ty potrzebujesz.
Przyjrzyjmy się zatem głównym rodzajom coachingu i wybierzmy coacha posiadającego doświadczenie zgodne z Twoimi potrzebami.
Główne specjalizacje w coachingu:
1. EXECUTIVE COACHING – skierowany do najwyższego szczebla kierownictwa. Przydatny szczególnie, jeśli manager rozpoczyna karierę kierowniczą / dyrektorską, chce rozwijać nowe umiejętności i wymaga wsparcia w trudnym momencie kariery.
2. LIFE COACHING – koncentruje się na planowaniu życia i osiąganiu celów osobistych. Obejmuje także umiejętność organizowania równowagi pomiędzy życiem osobistym i zawodowym.
3. COACHING BIZNESOWY – celem procesu jest kształtowanie postawy proaktywnej i kreatywnej wśród przedsiębiorców oraz wspieranie rozwoju ich biznesów.
4. COACHING KARIERY – to interaktywny proces współpracy klienta i coacha w obszarze życia zawodowego klienta. Coaching kariery obejmuje takie aspekty życia zawodowego jak przygotowanie się i efektywne poszukiwanie nowej pracy, planowanie ścieżki kariery zawodowej, definiowanie i wykorzystanie talentów, określenie istotnych aspektów swojej idealnej pracy i zawodu, znalezienie bardziej satysfakcjonującej pracy, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, odkrycie swoich talentów i zmiana kierunku zawodowego, strategie i techniki poszukiwania pracy.
5. ON-JOB-COACHING – skupia się na rozwoju kompetencji podczas wykonywania pracy. Coach uczestniczy w wydarzeniach codziennej pracy klienta (np. spotkaniach z zespołem, prezentacjach) i dając informację zwrotną wspiera klienta w podnoszeniu poziomu kompetencji zawodowych.
Pamiętaj, że wybór dobrego coacha owocować będzie osiągnięciem Twoich celów w przyszłości.
Życzę powodzenia w znalezieniu coacha zgodnego z Twoimi potrzebami!
Komentarze