Jak wybrać dobrego coacha dla siebie?

2020-01-12 16:02:44

Karolina Żmudzka
Najlepiej przeprowadzić własne poszukiwania, biorąc pod uwagę:

1. ZAŚWIADCZENIE, CERTYFIKAT lub DYPLOM ukończenia kursu/szkoły/studiów podyplomowych coachingu.
Warto jest poszukać coachów, którzy ukończyli szkoły posiadające akredytację niezależnych organizacji coachingowych tj. Izby Coachingu (IC) International Coach Federation (ICF), International Coaching Community (ICC), European Mentoring & Coaching Council (EMCC).

2. LICZBA GODZIN KURSU COACHINGU.
Sprawdź, czy coach skończył kurs, który miał 60, 100, 200, 300 czy może ponad 400 godzin. Im dłuższy proces kształcenia, tym lepiej coach jest przygotowany do zawodu.

3. AKREDYTACJA.
Czy coach posiada akredytację? Certyfikat akredytacyjny to dokument wydawany coachom przez niezależne od szkół organizacje akredytujące coachów. By otrzymać akredytację, coach musi spełnić wysokie wymagania: udokumentować poziom kompetencji, edukacji w zakresie coachingu, mieć odpowiednio dużą liczbę godzin pracy z klientami, pracować pod superwizją i zdać egzamin. Certyfikat akredytacyjny wydawany jest na kilka lat, a coach powinien starać się o jego odnowienie po udokumentowaniu, że nadal spełnia wysokie standardy i wciąż podnosi swoje kwalifikacje i uczestniczy w superwizji. Organizacjami akredytującymi coachów są: Izba Coachingu, ICF, ICC, EMCC.

4. SUPERWIZJA.
Czy coach korzysta regularnie z superwizji? Czy spotyka się i omawia swoją pracę z bardziej doświadczonym coachem, by doskonalić swój warsztat coachingowy? Jest to niezwykły aspekt w rozwoju coacha.

5. DOŚWIADCZENIE.
Sprawdź, jak duże doświadczenie w pracy z klientami ma coach. Ile procesów coachingu dotychczas przeprowadził? Ile godzin przepracował z klientami? Ile lat działa na rynku jako coach? Czy jest aktywnym coachem i coaching to jego główne zajęcie? Czy coaching prowadzi od czasu do czasu a na codzień wykonuje inną pracę? Jakie było jego wcześniejsze doświadczenie zawodowe - z jakiej branży się wywodzi? Od doświadczenia coacha również zależy cena, którą zapłacisz za jego usługi.

6. WŁASNY ROZWÓJ.
W zawód coacha, psychologa czy psychoterapeuty wpisany jest ciągły rozwój i praca nad sobą. Oznacza to dbanie o siebie jako o narzędzie pracy z klientem. Czy coach uczestniczy w warsztatach rozwojowych, szkoleniach, superwizjach, podnosi swoje kwalifikacje, przeszedł własną psychterapię? Czy ma poukładane swoje życie? Czy jego ścieżka życiowa i zawodowa jest dla Ciebie inspirująca?

7. CHEMIA.
Jeśli już wybierzesz dla siebie coacha, umów się z nim na 30 minutową bezpłatną konsultację - telefoniczną, skypową, lub na żywo. Pozwoli Ci to zobaczyć, czy dobrze się czujesz w jego towarzystwie, czy łatwo jest Ci się przed nim otworzyć i czy dobrze Wam się rozmawia.

Gdzie szukać coacha?
Na przykład tutaj na portalu www.dobrycoach.pl
Znajdziesz tu coachów w każdym mieście, a także tych pracujących online. Przeczytasz rekomendacje ich klientów.

A jeśli zastanawiasz się nad współpracą ze mną i masz wątpliwości, czy będzie między nami "chemia", zapraszam Cię na bezpłatną 30 minutową konsultację. Pozwoli mi ona zapoznać się dokładniej z Twoją obecną sytuacją i indywidualnymi potrzebami. Wówczas wspólnie możemy zdecydować, czy chcemy współpracować. To spotkanie jest po to, byś mógł łatwiej podjąć świadomą decyzję o współpracy, lub zecydować się, by poszukać dla siebie innego coacha lub inną formę wsparcia w rozwoju.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj