Coaching kariery dla młodzieży.

2020-01-12 16:15:45

Karolina Żmudzka
Pracuję z młodzieżą i rodzicami od 2009 roku jako psycholog, terapeuta i coach. Jestem certyfikowanym realizatorem i trenerem programu warsztatów „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” oraz współautorką książki „Jak pomóc młodym ludziom wejść w dorosłość. 75 coachingowych lekcji wychowawczych."

W latach 2009 - 2017 pracowałam z dziećmi i młodzieżą w wieku 8-18 lat oraz ze studentami. To było dla mnie niesamowite doświadczenie, a praca niezwykle wdzięczna i uskrzydlająca. Dzięki niej wiem, że im wcześniej pomożemy młodemu człowiekowi odkryć siebie, tym bardziej świadomie wybierze on swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową: odpowiedni dla siebie profil klasy, przedmioty na maturze, studia i przyszłą pracę.

Poznałam też mnóstwo młodych ludzi, którzy wybrali studia przypadkowo, bo nie mieli pomysłu na siebie, podążali ślepo za kolegami, posłuchali rad rodziców albo stwierdzili, że ważny jest tytuł magistra z "byleczego". Tacy ludzie nie są szczęśliwi i wciąż czegoś szukają, często nie wiedząc czego - zmieniają co chwilę pracę, nie lubią jej, są nieefektywni, a w końcu zwalniani.
Po wielu latach niektórzy się budzą i trafiają na coaching kariery - mają dość błądzenia i już nie chcą robić byleczego. Dochodzą do wniosku, że chcą wykorzystywać w pracy swoje pasje, talenty i predyspozycje. Nigdy nie jest za późno na zmiany, a im wcześniej młodzi ludzie będą świadomi swoich predyspozycji, talentów i zainteresowań tym lepiej.

Wiele zależy też od świadomości rodziców, którzy chcą pokierować karierą swojego dziecka i zainwestować w jego rozwój. Często wystarczy być dla dziecka inspiracją i wzorem do naśladowania - mając poukładaną własną karierę i pracując z pasją.

Czy RODZIC może być "COACHEM" dla swojego DZIECKA?

Tak, moja mama jest tego przykładem :)

Gdy byłam małą dziewczynką zaczęłam odkrywać własne talenty - to, co lubię, co mnie interesuje, pasjonuje. Można powiedzieć, że moja mama była moim „coachem” i gdy odkryła we mnie jakiś talent – robiła wszystko, bym mogła go rozwijać. To dzięki niej w przedszkolu tańczyłam w zespole, a gdy zaczęłam grać ze słuchu zespołowe piosenki na pianinku-zabawce, moja kariera potoczyła się w stronę gry na fortepianie i śpiewu operowego. Dwanaście lat w szkole muzycznej i obcowanie ze sztuką uwrażliwiło mnie na drugiego człowieka.

Kilka lat temu przeanalizowałam swoją dotychczasową ścieżkę edukacyjno-zawodową. Zrozumiałam, że moja mama nie wchodziła z butami w mój ogródek, tylko szła obok mnie, odpowiadała na moje potrzeby i wspierała w rozwijaniu talentów. Stwarzała ku temu możliwości i dogodne warunki. Talenty, które spontanicznie zrodziły się we mnie we wczesnych latach dziecięcych, miały bardzo dużo wspólnego z tym, co robię zawodowo teraz.

Bazując na tych doświadczeniach, dzisiaj idealnie czuję się pracując jako coach kariery – z łatwością odkrywam w ludziach ich pasje i talenty. Pamiętając własną drogę, z wielką ochotą i ciekawością wracam z moimi klientami do ich dziecięcych lat – zabaw, zainteresowań, małych sukcesów i radości. Wiem, że właśnie tam jest kopalnia zasobów. Doceniam też, jak ważna jest rola matki w życiu dziecka i zainspirowana własną mamą, uczę rodziców – jak być „coachem” dla ich dzieci, jak odkrywać w nich talenty, po to, by potem mogły świadomie kreować swoje życie.

A kim jest moja mama? Nauczycielką z pasją - uczy dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej, prowadzi kółko recytatorskie, organizuje najlepsze szkolne eventy, tańczy, śpiewa, gra na gitarze, kocha polską wieś i koty. Wszystko, czego się dotknie - przemienia w złoto. Zawsze była dla mnie inspiracją i wzorem do naśladowania :)

Rodzicu, jeśli chcesz świadomie wspierać własne dorastające dziecko i być dla niego inspiracją - zapraszam! Nauczę Cię wspierać Twoje dziecko w realizacji jego pasji i marzeń.

Pomogę też Twojemu dziecku:
- wybrać właściwy kierunek studiów, zgodny z jego pasją
- zaplanować karierę edukacyjno-zawodową
- przejść trudny czas przed maturą
- wybrać profil kształcenia zgodny z jego predyspozycjami i zainteresowaniami
- odnaleźć motywację do nauki
Popularność: 498    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj