"Zdalnie, czyli home office w firmie"

2020-03-07 14:56:13

A.K.Sar (RASKA)
W takiej rzeczywistości ciężko pogodzić wszystko w ośmiu standardowych godzinach zmiany. Pojawiają się zatem nadgodziny, lub co wygodniejsze zadaniowy system pracy, dzięki któremu pracownik wpada w pułapkę zarobku na określonym poziomie bez względu na to, ile godzin przeznacza na pracę. Dla pracodawcy to niezwykle wygodna opcja. Jedynym wymiarem wykonania pracy jest dostarczenie zadania. Dlaczego zatem mimo tak korzystnego rozwiązania niechętnie udostępniana jest możliwość pracy zdalnej?

Wypaczony obraz
Poczucie potrzeby kontroli nad pracownikiem jest niezwykle silne bez względu na skalę działania firmy, jej rozmiary i ilość zatrudnionych osób. Tylko wtedy, gdy mamy świadomość kontroli, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana praca jest wykonana solidnie. Home office ma tak wiele plusów jak i minusów, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Wiele firm decyduje się zatrudniać w ten sposób jednostki zajmujące się księgowością, grafiką, czasem sprzedażą, a nawet obsługą telefoniczną. Nic w tym dziwnego, ponieważ wówczas odpada wiele kosztów związanych choćby z miejscem pracy takiej osoby. Model zapewnia brak dbałości o stanowisko pod postacią biurka, często nawet sprzętu jak komputer, monitor, myszka, klawiatura, drukarka, skaner czy słuchawki nagłowne. Nie ograniczają również bardzo rygorystyczne normy przepisów choćby bezpieczeństwa i higieny pracy. Jako że sama kontrola także jest utrudniona, pracodawca nie musi się przejmować zachowaniem odstępów gwarantujących wypoczynek między pracą w poszczególnych dniach. Koszty maleją, a o ile pracownik jest zaangażowany i sumienny, model wydaje się dla pracodawcy niemal idealny.
Inaczej jest, jeśli pracownik stacjonuje w biurze i zachodzi potrzeba zdalnej pracy. Przyczyn jest wiele. Brak chwilowej możliwości wykonywania obowiązków w biurze wynikający tak ze strony pracownika, jak i często samego pracodawcy (remont, przerwa w dostawie prądu itp.). O ile przyczyna tkwi po stronie pracodawcy, z reguły przechodzi się nad tym do porządku dziennego. Kompletnie inaczej ma się sprawa odwrotna. W takim przypadku pojawia się niepokój, poczucie wykorzystania i nadużycia. Jak to faktycznie jest?

https://o-m.pl/artykul/zdalnie-czyli-home-office-w-firmie
Popularność: 12    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom