Przebranżowienie - 7 kroków do zmiany zawodowej

2020-12-08 11:27:40

Julia Lenarczyk
Przebranżowienie – 7 kroków do zmiany zawodowej

Rzeczywistość w której pracuje się w jednej pracy lub na jedynym stanowisku od początku kariery do emerytury, już dawno minęła. Badania pokazuja, że przeciętnie zmienimy pracę lub zawód kilkakrotnie w ciągu życia. Dlaczego?

Powody, dla których ludzie zmieniają pracę, karierę lub branżę są bardzo różnorodne. Najczęściej wymienianymi przyczynami są jednak brak satysfakcji z pracy, małe możliwości rozwoju w ramach organizacji i brak wyzwań zawodowych, potrzeba większej elastyczności, w tym możliwości pracy zdalnej oraz chęć zarabiania więcej.

Wielu z nas jest zmęczonych trybem 9-17, postanawia zacząć pracować dla siebie, doświadcza wypalenia zawodowego lub zmian w życiu prywatnych, które uniemożliwiają nam pracę na dotychczasowych warunkach. Z biegiem lat zdobywamy też więcej doświadczenia, wiedzy o sobie i swoich preferencjach, i postanawiamy w końcu zawalczyć o siebie oraz swoje zawodowe spełnienie.
Jak zrobić to dobrze? Zobacz 7 kroków, jakie polecamy wziąć pod uwagę, żeby dobrze przygotować się do zmiany pracy lub przebranżowienia.

Nie rezygnuj z dotyczasowej pracy

Nową drogę zawodową warto zbudować na silnych fundamentach. Aby to zrobić, potrzebujesz czasu. Dlatego najpierw stwórz ścieżkę przyszłej kariery, a dopiero później podejmuj decyzję o zmianie pracy, Przebranżowienie to czasem pracochłonny proces, dlatego warto dobrze się przygotować, mieć na to czas i środki.

Zastanów się, czemu to robisz

Żeby stworzyć plan działania i strategię, która doprowadzi Cię do zdobycia pracy dobranej do Ciebie, trzeba ten zawód lub stanowisko... wybrać.
Przeanalizuj swoje dotychczaose doświadczenie zawodowe. Odpowiedz sobie na pytanie, weź kartkę i wypisz dokładnie, co Ci się podobało najbardziej w dotychczasowej pracy/pracach, co było dla Ciebie najtrudniejsze i najmniej ciekawe. Zastanów się, co Cię motywuje do tej zmiany i dlaczego chcesz to zrobić ? Co to zmieni w Twoim życiu, co mieni się w nim na lepsze ? Co ta zmiana Ci umożliwi ? Co stanie się dzięki temu prostsze ? Pomyśl o korzyściach, jaki przyniesie Ci zmiana pracy lub zawodu, o swoich motywacjach. Wyobraź sobie swoje życie w nowej zawdowej rzeczywistości tak dokładnie, jak tylko potrafisz, a potem zapisz swoje wnioski i przemyślenia z tego ćwiczenia. Zanim podejmiesz zawodową zmianę, warto również określić i przeanalizować Twoje naturalne talenty i predyspozycje, a także Twoje preferencje. Może Ci w tym pomóc test talentów Gallupa, możesz też popracować nad odkryciem swoich predyspozycji samodzielnie. Zadaj sobie kilka pytań: W czym jesteś lepszy niż inni? Co możesz robić godzinami i nie odczuwasz znużenia? Co lubisz robić najbardziej? Zapytaj bliskich Ci ludzi o to, co według nich Cię wyróżnia.

Zdecyduj, jaki zawód lub jaką pracę chcesz wykonywać

Jeśli wykonałeś już pracę i odpowiedziałeś sobie na kilka ważnych pytań, wiesz jakie masz talenty, co Cię wyróżnia i czego tak naprawdę pragniesz, podejmij decyzję i wybierz dobraną do siebie ścieżkę kariery. Im konkretniej określisz, jaki zawód chcesz wykonywać, tym łatwiej będzie Ci dobrze się przygotować, stworzyć strategię krok po kroku i ostatecznie zdobyć wymarzoną pracę.
Wybierając nowy zawód lub branżę, weź pod uwagę swoje talenty, potrzeby i oczekiwania, ale również marzenia, a także to, co Ci się podoba lub imponuje u innych. Koleżanka wykonuje pracę, która w głębi duszy bardzo Ci się podoba i jest dla Ciebie atrakcyjna? Pozwól sobie, żeby wymienić wszystkie zawody, które chciałbyś wykonywać, nawet jeśli jeszcze nie wierzysz w to, że mógłbyś się tym zajmować, nie masz odpowiednich kompetencji lub nie wiesz, jak to zrobić. To zrozumiałe, że jeśli chcesz się przebranżowić, nie masz jeszcze potrzebnej wiedzy i umiejętności, żeby wykonywać wybrany zawód. Niektóre umiejętności będziesz musiał zdobyć, ale istnieje duża szansa na to, że będziesz mógł również skorzystać ze swojego doświadczenia w innej branży lub umiejętności, które już posiadasz.

Stwórz mapę umiejętności, które potrzebujesz zdobyć

Wybrałeś już ten wymarzony zawód lub stanowisko ? Super ! Teraz zrób research i dowiedz się, jakich umiejętności potrzebujesz, żeby móc aplikować o pracę. Spójrz z perspektywy pracodawcy, poczytaj artykuły, przejrzyj oferty pracy i określ, jakie są wymagania. Spisz listę wszystkich wymaganych umiejętności wymaganych do wykonawania wybranej przez Ciebie pracy. Zastanów się, jak i gdzie możesz zdobyć potrzebne kwalifikacje. Poszukaj szkoleń i kursów.

Zdobądź kompetencje i kwalifikacje

Przebranżowienie wiąże się z zazwyczaj z koniecznością zdobycia dodatkowej wiedzy i kompetencji. Jeśli masz już spisaną konkretną listę umiejętności, jakich potrzebujesz, wybierz z nich umiejętności kluczowe. Te, które musisz zdobyć w pierwszej kolejności, żeby w ogóle mieć jakąkolwiek szansę dostania pierwszej pracy czy choćby stażu w wybranej branźy.
Umiejetności to jedno, ale w CV potrzebujemy czegoś więcej. Nawet jeśli posiadasz praktyczne umiejętności lub wiedzę – potrzebujesz kwalifikacji, czyli udokumentowanych kompetencji.
Odbycie potrzebnych kursów i szkoleń to najbardziej oczywista i najprostsza droga do zdobycia kwalifikacji. Możesz również zapisać się na studia, ale zanim podejmiesz taką decyzję, zastanów się, czy jest to konieczne. W większości przypadków kwalifikacje możesz zdobyć dużo szybciej niż w ciągu trzech, czy nawet pięciu lat. Nie rekomendujemy też zapisu na studia, jeśli wciąż nie jesteś na sto procent pewny, że ścieżka, którą wybrałeś, jest tą optymalną i najlepiej dopasowaną do Ciebie.
Jeśli chcesz zdobyć kwalifikacjie w krótszym czasie, poszukaj intensywnych, skondensowanych kursów. Nie będzie łatwo pogodzić tego typu kursów z dotychczasowymi obowiązkami i pracą, ale pamiętaj - to Ty wyznaczasz tempo!
Pamiętaj też o tym, żeby zdobywać również kompetencje. Te ostatnie możesz zdobywać czytając książki, słuchając podcastów i wywiadów, biorąc udział w konferencjach i seminariach. Wartościowym potwierdzeniem Twoich kompetencji w wybranej dziedzinie może być prowadzenie specjalistycznego bloga, podcast, kanał na Youtube, serwis internetowy lub jakiekolwiek inne miejsce, w którym dzielisz się swoją wiedzą i który możesz podlinkować w CV.

Jest ciężko? Poszukaj kogoś, kto może Ci pomóc

Czujesz się zagubiony, czujesz, że przygotowanie spójnego planu działania przekracza Twoje możliwości? Brakuje Ci odwagi i pewności siebie? Nie wiesz, jakie konkretne kroki powinieneś podjąć? Znajdź mentora, coacha, doradcę zawodowego – skorzystaj z pomocy doświadczonych osób, które pomogą Ci wyznaczyć zawodowe cele, podzielą się z Tobą wiedzą i polecą sprawdzone drogi rozwoju, a także pomogą wyznaczyć ścieżkę rozwoju krok po kroku i zaplanować cały proces przebranżowienia.

Odpicuj swoje CV i przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych!

Z pomocą, czy samodzielnie - zdobyłeś już pierwsze kwalifikacje? Możesz aplikować na staż lub uzupełnić kompetencje i spróbować swoich sił w pierwszej pracy. Na tym etapie, kiedy nie masz jeszcze wyjątkowo złożonych kwalifikacji czy doświadczenia, bardzo ważne jest to, jak przygotujesz CV. Przygotuj je najlepiej jak potrafisz, zarówno pod względem merytorycznym, jaki i wizualnym, zadbaj o konto na Linkedin, pochwal się miejscem w sieci, które stworzyłeś. Twoje miejsce w sieci to duży atut, bo rekruter może szybko i sprawnie przejść do miejsca, gdzie dzielisz się swoją wiedzą i w łatwy sposób ją sprawdzić - jeśli zrobisz to dobrze, samym sprawnym prowadzeniem bloga czy podcastu potwierdzisz wiele cennych umiejętności, a także swoją sprawczość, zaangażowanie i zainteresowanie tematem. Opisz w CV najważniejsze doświadczenie zawodowe i wyróżnij szczególnie te rzeczy i te doświadczenia, które są korzystne z punktu widzenia Twojego nowego zawodu. Wypisz na pierwszym miejscu to doświadczenie, którym najbardziej chciałbyś się pochwalić, a także te umiejętności, które będą szczególnie przydatne w Twoim nowym zawodzie. W widocznym miejscu wypisz wszystkie kursy i szkolenia wykonane w kierunku nowego zawodu, swoje kluczowa kompetencje i link do miejsca, w którym dzielisz się wiedzą. Zadbaj też o to, żeby Twoje CV było przejrzyste i zawierało tylko kluczowe i najważniejsze informacje.

Aplikuj o pracę

CV i Linkedin przygotowane? Masz już swoje miejsce w sieci, w którym dzielisz się wiedzą i które może pełnić funkcję Twojego 'portfolio' i potwierdzić kompetencje? Czas wysyłać CV! Pamiętaj, żeby przyjąć aktywną postawę, odezwać się do potencjalnego pracodawcy i dopytać o przebieg procesu rekrutacji lub decyzję po rozmowie rekrutacyjnej. Wykażesz dzięki temu swoją gotowość do pracy, zaangażowanie i zainteresowanie, a także uzyskasz cenny feedback.

Kreuj swoje życie zawodowe aktywnie i w zgodzie z talentami! Trzymam za Ciebie kciuki :)
Popularność: 244    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj