Relacje w dobie koronawirusa – dlaczego są niezbędne?

2021-03-28 17:44:23

Anna Daria Nowicka
Dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jesteśmy bardziej zdrowi i szczęśliwi. Potwierdziły to badania trwające aż 75 lat! Zadbaj o relacje nie tylko przy lockdownie i pandemii, a przekonasz się, jak zmieni się Twoje życie.

Anna Daria Nowicka – socjolog, trener, coach

Relacje dają zdrowie i szczęście

Wyniki niezwykłych badań psychologicznych prowadzonych aż przez 75 lat na tej samej grupie badanych przez kolejne pokolenia naukowców z Harvarda i zaprezentowane przez Roberta Waldingera* w 2016r. pokazały, że „Dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi. Nauczyliśmy się 3 bardzo ważnych rzeczy na temat relacji z innymi ludźmi. Pierwsza mówi, że kontakt z innymi jest bardzo pożyteczny, a samotność zabija. Okazuje się, że ludzie, którzy są mocniej przywiązani do rodziny, znajomych czy wspólnot są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej od tych, którzy nie są tak przywiązani. Samotność bywa zaś toksyczna. Ludzie odizolowani od innych bardziej niż by tego chcieli są mniej szczęśliwi, podupadają szybciej na zdrowiu, ich umysł pracuje gorzej i żyją krócej od tych, którzy nie są samotni. Smutne jest to, że obecnie ponad 1/5 Amerykanów określa się mianem samotnych.”

Także w Polsce już przed pandemią samotność stała się bardzo poważnym problemem społecznym, sprzyjającym depresji, poczuciu nieszczęścia, brakowi satysfakcji z życia – niezależnie od wieku czy zasobności portfela…

Wg powyższych badań: „Druga ważna lekcja jest taka, że nie liczy się tylko liczba twoich znajomych czy wierność w związku, ale przede wszystkim jakość bliskich relacji z innymi. Życie w cieniu jakiegoś konfliktu bardzo źle wpływa na nasze zdrowie. Np. małżeństwa, w których często dochodzi do kłótni, okazują się bardzo złe dla stanu zdrowia, gorsze niż rozwód. Natomiast życie w zgodzie, w przyjaznych związkach nas chroni.”*

Dlatego – nie tylko podczas pandemii i lockdown’u – zadbaj o jakość relacji zarówno w rodzinie, jak i z przyjaciółmi. Okazuj wsparcie, empatię i troskę. Angażuj się. Słuchaj i dziel się również swoimi przeżyciami i myślami. Ale nie zatruwaj innych hejtem, jadem i ciągłym narzekaniem! To zatruwa zarówno ich, jak i Ciebie! Bądź pozytywnie nastawiony do ludzi i doceniaj życzliwość jaką otrzymujesz od innych – nawet w drobnych sprawach.

„Trzecią lekcją, jakiej nauczyliśmy się o związkach i naszym zdrowiu było to, że udane związki nie chronią tylko naszych ciał, ale też umysły. (…) W dodatku te udane związki nie muszą być bez przerwy idealne.”*. Żaden związek nie jest perfekcyjny i wcale nie musi taki być, aby dawać szczęście i dobrostan. Szczególnie ważne jest poczucie, że możemy zawsze liczyć na drugą osobę.

Nie pozwól, żeby lockdown zniszczył więzi

Niestety lockdown, życie w strachu, izolacji i przymusowych ograniczeniach w każdym kraju spowodowało znaczący wzrost przemocy domowej – także wobec dzieci. Jeśli więc okazało się, że tkwisz w toksycznym związku lub co gorsza to Ty krzywdzisz bliskich, zastanów się, jak możesz polepszyć tą sytuację lub zakończyć taką relację.

Warto, abyś nauczył/a się konstruktywnego radzenia sobie ze stresem, presją i trudnymi emocjami (np. złością, lękiem, irytacją). Może Ci pomóc psychoterapeuta, coach, trener rozwoju osobistego lub możesz pracować sam. Nie obawiaj się prosić o wsparcie.

W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się osoby, których bliscy mieszkają w innym kraju. W wielu rodzinach i relacjach ludzie korzystali z dobrodziejstwa tanich lotów i łatwego przekraczania granic, więc mogli często odwiedzać się. Teraz odebrano im tą możliwość lub drastycznie ograniczono skazując na ból rozłąki. Kontakty online nie zastąpią przytulenia się…

Drugą grupą, w którą emocjonalnie najbardziej lockdown uderzył, są single. Gdy ludzie zamykają się w czterech ścianach lub ograniczają kontakty tylko do najbliższej rodziny, osoby nie mające aktualnie partnera czują się jeszcze bardziej samotne. W normalnych czasach dużą część naszych potrzeb społecznych wypełniały codzienne bezpośrednie kontakty ze współpracownikami, spotkania ze znajomymi czy choćby fizyczna bliskość ludzi w kawiarni, teatrze, fitness clubie.

Zastanów się, czy są jakieś relacje, które możesz naprawić lub odnowić. Z partnerem, z dalszą rodziną, dawno niewidzianym znajomym czy kolegą ze szkoły? Wykonaj pierwszy krok. Nie czekaj, aż ktoś zrobi to za Ciebie.

Wyciągnij z lockdown’u lekcję i zastanów się, czy dobrze ustawiłaś/łeś życiowe priorytety? Czy pielęgnowałeś relacje? Nigdy nie jest za późno, aby zacząć je budować w zdrowy sposób i dać im pierwszeństwo przed pracą i pieniędzmi. Bo badania psychologiczne oraz szczere rozmowy z ludźmi niezbicie pokazują, że o naszym poziomie szczęścia i satysfakcji z życia decyduje głównie jakość naszych relacji, a nie pieniądze, kariera czy sukcesy.

*Podaję za: https://dobrewiadomosci.net.pl/9660-co-sprawia-ze-jestesmy-szczesliwy-oto-wynik-badania-trwajacego-75-lat/

Przygotowałam dla Ciebie 4 kwestie warte przemyślenia:

1 Lockdown i koronawirus stał się testem pokazującym jakość naszych relacji. Wykorzystaj tą sytuację do przemyślenia, jakie są Twoje relacje? Kto daje Ci wsparcie, a kto jest wampirem emocjonalnym? Na kogo mogłaś/mogłeś liczyć w kryzysie? Kto Cię zawiódł? Warto przyjrzeć się swoim relacjom i zrobić porządki. Pamiętaj, że empatia, zaangażowanie, uważność, czas to cenne i ograniczone zasoby. Obdaruj nimi tylko tych, którzy są tego warci!

Obejrzyj filmik i dowiedz się, na co warto zwracać uwagę, jeśli chcesz zbudować zdrowe relacje.

https://www.youtube.com/watch?v=U899iOal-Rw

2 Czego dowiedziałaś/łeś się o swoim związku przez rok koronawirusa? Czy otrzymałaś wsparcie od partnera i czy sam/a je dawałeś? Czy bycie cały czas razem dawało Wam siłę czy irytację? Czy potrafiliście w taki sposób przeorganizować Waszą wspólną przestrzeń i podział obowiązków, aby możliwie zmniejszyć uciążliwości lockdown’u? Czy Wasz związek jest partnerski, oparty na przyjaźni oraz wzajemnej trosce? A może nieustannie kłóciliście się i odreagowywaliście swoje lęki i frustracje na sobie nawzajem? Może zrzucaliście na drugą osobę najbardziej uciążliwe obowiązki? A może okazało się, że tworzycie zgrany team i możecie na siebie liczyć w kryzysie? Zadaj sobie pytania, jaki naprawdę jest ten związek i wyciągnij wnioski.

Więcej wskazówek, czego możesz nauczyć się z kryzysu znajdziesz w filmiku. https://www.youtube.com/watch?v=j878s6U3JZU&t=29s

3. Masz 500+ znajomych na Facebooku, a czujesz się samotny? Lockdown i pandemia dobitnie pokazały, że liczy się jakość relacji, a nie liczba znajomych. Zastanów się nad tym, które relacje są naprawdę wartościowe i głębokie. Ukierunkuj całą swoją energię i uważność właśnie na te osoby. Bądź dla nich takim przyjacielem, jakiego sam chciałbyś/łabyś mieć.

4. Lockdown pokazał, że część osób, które uważałeś/łaś za przyjaciół, okazała się znajomymi tylko na pogodne dni… W sytuacjach kryzysowych przekonujemy się, na kogo możemy liczyć, a kto jest z nami tylko, gdy jesteśmy uśmiechnięci i jest fajnie. Prawdziwy przyjaciel to osoba, na którą zawsze możemy liczyć. To prawdziwy skarb, o który trzeba dbać. Czy masz takich przyjaciół? A czy Ty jesteś dla kogoś prawdziwym przyjacielem „w zdrowiu i w chorobie”? Zrób szczery rachunek i zastanów się, jak możesz budować trwałe, głębokie relacje oparte na zaufaniu i wzajemnej pomocy.

Anna Daria Nowicka – socjolog, trener, coach

#coachingRelacji, #związki, #samotność, #przyjaźń

www.Twoja-Psyche.pl

YouTube Twoja Kariera i Psyche
https://www.youtube.com/channel/UCSt-Ew_erYTSnlTU9LA4Kvw/videos

Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj