Podcast MYE 009: ManKind - porozmawiajmy o męskich emocjach z Witkiem Janowskim

2021-06-21 10:26:33

Witek Janowski
Miałem niedawno przyjemność rozmowy w temacie bardzo mi bliskim, dotyczącym przeżywania, odczuwania i wyrażania emocji przez mężczyzn, szczególnie pokolenia lat 70tych i 80tych. Podcast trwa 60 minut, dostępny do odsłuchania na stronie autorki podcastu, Spotify i YT. Posłuchasz tam m.in. o tym skąd biorą się u mężczyzn opory przed mówieniem o emocjach, dlaczego ważne jest, żeby mężczyźni mieli możliwość i umiejętność swobodnego wyrażania swoich emocji oraz jak pomaga w tym projekt ManKind - Męskie Kręgi we Wrocławiu.

Fragment rozmowy znajdziecie w tym artykule.
Całość dostępna pod linkiem
https://open.spotify.com/episode/4vowNZeAYF46Mwp0F69tQ5
https://www.witekjanowski.pl/post/podcast-mye-009-mankind-czyli-porozmawiajmy-o-meskich-emocjach-z-witkiem-janowskim

Jak czują mężczyźni?

Męski wdruk to często zabieganie o reputację, sukces, osiągnięcia, majątek, karierę. Mężczyźni przyjmują, że to właściwy scenariusz, jedyny jakim powinni podążać. Inne są mniej znane, w pewnym sensie bardziej ryzykowne. Jeśli to się nie udaje albo pojawiają się trudności to pojawia się rozgoryczenie, myślenie o sobie coraz gorzej, obniżone poczucie własnej wartości. Z drugiej strony wielu mężczyzn marzy o doświadczeniach i niesamowitych przeżyciach, które niestety nigdy nie ujrzą światła dziennego, nie zostaną wyrażone i spełnione, w obawie przed wstydem i wyrzuceniem poza krąg męskich i chłodnych twardzieli, mających na wszystko gotową odpowiedź i rozwiązanie.

Synowie wychowani w takich warunkach będą w pewnym sensie obawiać się kobiecej dominacji w sferze emocjonalnej - często odpowiedzią na to, może być chęć zdominowania kobiet, kontrolowania ich, wynikająca ze strachu przed byciem "pochłoniętym" lub ucieczka w bycie samemu, niezależnym, ale jednak potrzebującym głębokiej relacji z kobietą. Będą za to upodabniać się do swoich ojców, nie mając innego wzorca, przyjmą ten jako bezpieczny. Jeśli wzorzec będzie chłodny i odcięty, tacy również się staną. Niestety to przechodzi dalej, aż ktoś tego nie przerwie. I taką swoją pozorną dominację faceci będą wyrażać niedostępnością, zabieganiem, załatwianiem ważnych "męskich" spraw.

Które z emocji są najtrudniejsze dla mężczyzn do wyrażenia?

Jakoś blisko mi do stwierdzenia, że te, które przysporzyły im najwięcej trudności, których było za mało lub za dużo. Ogólnie wielu mężczyzn interpretuje okazywanie emocji jako słabość. Często zgoda mężczyzny kończy się na ich złości, chociaż też często kamuflowanej. Oczywiście wszystkie emocje są, w każdym. Jedne bardziej odczuwalne inne mniej, ale są.

Rozmowa do odsłuchania w całości na stronie Magdy Miczulis, autorki podcastu MasterYourEmotions oraz na Spotify i YouTube. Zapraszam!

ManKind - męskie kręgi we Wrocławiu

To spotkania mężczyzn, którzy chcą szczerze rozmawiać o życiu. Potrzebują odczuwać, doświadczać, chcą swobodnie wyrazić się i dzielić swoimi emocjami, przyjmować i dawać wsparcie. Męskie kręgi mają na celu pomóc odnaleźć wiarę w siebie, siłę i chęć do działania, satysfakcję i radość z życia, ułatwić poznanie siebie, poprzez kontakt z innymi. Energia grupy jest zawsze niesamowita.

Zapytaj mnie o szczegóły.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj