Jak budować pewność siebie?

2021-07-27 14:49:07

Monika Milska
Pewność siebie sprawia, że życie jest łatwiejsze, że jesteśmy odważniejsze i stać nas na więcej. Podejmujemy lepsze decyzje, wyznaczymy ambitniejsze cele i przede wszystkim jesteśmy szczęśliwsze. Co jednak w sytuacji, gdy nie czujesz się pewna siebie? Czy jesteś skazana na bycie nieszczęśliwą i godzenie się na “bylejakość”? Czy już zawsze będziesz się czuła gorsza i patrzyła z zazdrością na kobiety, które są silne mentalnie i wręcz emanują pewnością siebie? Wcale nie musi tak być, ponieważ pewność siebie można budować.

Na pewność siebie mamy wpływ

Pewność siebie to nie jest cecha osobowości, z którą się rodzimy lub nie. Kształtuje się ona przez całe nasze życie na podstawie doświadczeń. Niestety, ten proces zaczyna się już w wieku dziecięcym i wtedy największy wpływ na to mają nasi rodzice, opiekunowie, nauczyciele czy nawet rówieśnicy, czyli wszystkie osoby, z którymi mieliśmy kontakt jako dziecko. W tamtym momencie ani my ani najczęściej te osoby nie mają świadomości, że to, jak nas traktują i co o nas mówią, może mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość i na to, co o sobie będziemy myśleć w dorosłym życiu. Na szczęście pewność siebie można kształtować poprzez rozwój osobisty.
Są dwa główne aspekty pewności siebie, nad którymi należy pracować i które można wzmacniać: samoakceptacja oraz działanie pomimo lęku i wątpliwości. Praca nad sobą w tym zakresie zależy oczywiście od tego, na jakim etapie się znajdujesz i jak bardzo (lub nie) wierzysz w siebie. Pomimo tego, że ten proces może okazać się trudny i czasochłonny, to rezultaty przyniosą Ci korzyści w każdej dziedzinie życia.

Samoakceptacja - jak do niej dążyć?

Samoakceptacja to umiejętność doceniania swojej osoby i powiedzenia “lubię siebie”. To brak obaw o to, że inni zauważą Twoją wadę lub błąd. Jak zatem osiągnąć taki stan?
Prowadzi do tego przede wszystkim rozwój samoświadomości, czyli lepsze poznanie siebie. W praktyce oznacza to wiedzę między innymi na takie tematy, jak:
- w czym jesteśmy dobrzy
- w czym nie idzie nam najlepiej
- jakie wyznajemy wartości życiowe
- co nam przynosi radość i spełnienie
Świadomość naszych mocnych i słabych stron informuje o tym, jakie aktywności i działania warto nam podejmować, aby łatwiej było je przekuć w sukces, a jakich powinniśmy unikać, które z nich delegować lub opanować w większym zakresie. Jest to podstawa wiedzy o sobie, którą bardzo łatwo poznać. Wystarczy, że usiądziesz z kartką papieru i zaczniesz wypisywać rzeczy, w których dobrze się czujesz. Jeśli jednak okaże się, że nie jest to dla Ciebie takie łatwe, to na pewno przyczyną nie jest to, że masz niewiele mocnych stron, ale to, że po prostu masz trudności z ich zauważeniem i docenieniem. Zatem zacznij obserwować siebie z uwagą. Może czynności, które wykonujesz z łatwością i nawet tego nie dostrzegasz, innym sprawiają trudność? Zapytaj również osoby, które dobrze Cię znają, co w Tobie cenią i w czym ich zdaniem jesteś dobry.
Wartości życiowe wskazują nam kierunek, w którym powinniśmy podążać i pomagają nadawać celom i działaniom odpowiednie priorytety. Poznanie ich może uzasadnić wiele decyzji, które podejmujesz. Wybranie 5 najważniejszych wartości z kilkudziesięciu innych może nie będzie łatwe, ale jest na pewno kluczowe, aby realizować w życiu to, co jest dla Ciebie ważne i nie tracić czasu na działania, które nie przyniosą oczekiwanych korzyści, a nawet, do których nie znajdziesz wystarczającej motywacji, za co winą najprawdopodobniej obarczysz siebie.
Lepsze poznanie siebie to tak naprawdę dopiero początek. Warto stale się sobie przyglądać. Poznawaj swoje reakcje, uczucia i myśli, obserwuj je z uwagą. Akceptuj to, na co nie masz wpływu i nie trać na to energii. Natomiast pracuj nad tym, co chcesz poprawić lub zmienić w swoim życiu. Rozwijamy się i uczymy przez całe swoje życie, jest to niekończący się proces, dlatego nie wymagaj od siebie perfekcjonizmu, szczególnie w działaniach, które podejmujesz po raz pierwszy.
Najbardziej owocna dla budowania pewności siebie będzie umiejętność docenienia swojej osoby. Zacznij zauważać nawet najmniejsze własne sukcesy i zasługi. Przestań używać sformułowania “udało mi się” - nic Ci się nie udało, Ty to zrobiłaś i nie odbieraj sobie mocy sprawczej. Jeśli posiadasz jakieś dyplomy, medale, czy inne przedmioty potwierdzające Twoje dokonania, to wystaw je w jednym miejscu, w którym będziesz mogła codziennie na nie spoglądać. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, to załóż dziennik, w którym możesz codziennie zapisać, co najmniej jedną rzecz, z której jesteś dumna - to może być naprawdę coś niewielkiego, bo ważniejsza jest tutaj nauka doceniania siebie.

Działaj pomimo lęków i wątpliwości

Prawda jest taka, że nawet będąc bardzo pewną siebie osobą, nadal masz prawo (i najprawdopodobniej tak właśnie się stanie) odczuwać lęk przed zrobieniem jakiejś rzeczy i nie ma w tym nic złego. Nie jest możliwe być odważnym w każdym momencie swojego życia i w każdej sytuacji, ponieważ lęk jest pierwotnym sposobem reakcji na zagrożenia i będzie nam towarzyszył już zawsze, szczególnie w nowych i niekomfortowych sytuacjach, ale jego kontrola i przezwyciężenie może dać nam dodatkową siłę i wynieść naszą pewność siebie na jeszcze wyższy poziom. Dlatego jeśli się czegoś boisz, to nie znaczy, że jesteś słaba i brak ci odwagi, to nie jest twoja cecha osobowości, to jest cecha naszego gatunku i każdy ma w życiu sytuacje, w których musi się zmierzyć z lękiem i obawami.
Każdy lęk można jednak przezwyciężyć. Sama mam na koncie pokonanie swojego największego strachu, którym było wykonywanie telefonu do osób spoza grona najbliższych. W tamtym czasie potrafiłam godzinami chodzić z telefonem w ręku i nie móc nacisnąć przycisku nawiązującego połączenie, bo lęk był tak obezwładniający. Dzisiaj nie mam już z tym takiego problemu. Co się więc wydarzyło? Moja pierwsza działalność biznesowa wiązała się z częstym odbieraniem telefonów, a czasem również ich wykonywaniem i to bez możliwości zwlekania.
Robienie czynności, której się boimy to najlepsze przezwyciężenie swoich lęków. Na tej podstawie budujemy doświadczenie i uczymy nasz mózg, że nie ma w tym nic niebezpiecznego, więc obawy samoistnie maleją lub nawet znikają całkowicie.
To zrozumiałe, że na początku pokonanie lęku wydaje się bardzo trudne. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, by nie pozwolić mu rosnąć w swoim umyśle, nie dawać mu przestrzeni. W jaki sposób to zrobić? Nie zatrzymuj się na myślach, które wywołują strach, odpychaj je, po prostu zajmij umysł czymś inny. Jeśli jesteś właśnie w momencie, w którym masz wykonać rzecz, której się boisz, to na przykład skup się na głębokim i powolnym oddychaniu lub policz do 5 i zrób to bez zastanawiania się.
Pamiętaj, że największy lęk towarzyszy nam zwykle wyłącznie na początku danej czynności, np. wystąpienia publicznego, spotkania biznesowego czy rozmowy telefonicznej, a w miarę trwania tej rzeczy strach maleje. Z tego właśnie powodu najtrudniej jest wykonać pierwszy krok. Kiedy następnym razem będziesz chciała zrezygnować ze zrobienia czegoś, zastanów się, co się wydarzy jeśli tego nie zrobisz i co pozytywnego może Ci przynieść podjęcie tego ryzyka.

Budowanie pewności siebie jest na pewno złożonym procesem i nie dzieje się z dnia na dzień. Natomiast może rozpocząć się od wykonywania małych kroków. Nie musisz od razu przezwyciężać największego lęku swojego życia ani podejmować ogromnego ryzyka - po prostu zacznij robić coś nowego w swoim życiu, zmień swoje nawyki i uwierz, że możesz więcej niż myślisz. Największym przeciwnikiem w Twojej odważnej podróży przez życie będzie wyłącznie Twój umysł. Tylko on może Cię powstrzymać przed działaniem.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj