Model TMZ dobry w walce z kilogramami?

2021-07-29 13:35:29

Małgorzata Kuliga
Nie zamierzam przekonywać Cię, że odchudzanie to droga usłana różami.

Tzn. jakby się zastanowić, to może i usłana… Różami z wbijającymi się w stopy kolcami… Wtedy to jakby się zgadzało ;)

Ale hej, to właśnie najfajniejsze rzeczy w życiu nie przychodzą łatwo! A ładne, zadbane i przede wszystkim zdrowe ciało zdecydowanie jest fajną rzeczą. :)

Ale do rzeczy...

Odchudzanie nie jest łatwe i nigdy nie będzie, bo wiąże się ze ZMIANĄ.

A zmiana rządzi się swoimi prawami.

Dwaj znani psychologowie - Prochaski i DiClemente, dokładnie opisali, jak zachodzi każda zmiana. Na przestrzeni wielu lat badań doszli oni do wniosku, że za każdym razem człowiek, który chce dokonać jakiejś zmiany, przechodzi przez pewne etapy. Dokładnie te same etapy, niezależnie czy ktoś chce zerwać z nałogiem, przestać jeść drożdżówki na śniadanie czy zacząć regularnie biegać.

Nazwali oni cały ten proces Transteoretycznym Modelem Zmiany. Brzmi nieźle, co? Co ciekawe, określili ten model jako “KOŁO ZMIANY”. Czemu u licha koło?

Bo w każdym procesie zmiany ludzie mogą przechodzić przez ten sam cykl wiele razy. Oni udowodnili, że tak jest! A z takiej klasy specjalistami nie ma co dyskutować:)

W „kole zmian” powrót do starych przyzwyczajeń jest rzeczą całkowicie NORMALNĄ! Występuje prawie ZAWSZE. I bez tego jakakolwiek ZMIANA jest trudna do osiągnięcia.

Okazuje się, że wcale a wcale nie chodzi o to, żeby nie upadać. Chodzi o to, żeby za każdym razem i jak najszybciej wstawać, otrzepywać się, wyciągnąć wnioski i jeszcze raz podejść do tematu. Tylko tyle i aż tyle.

Tak jak robi to dziecko, które uczy się chodzić. Obala się i próbuje tak długo, aż w końcu się nauczy. A nie, że po dwóch próbach berbeć stwierdza, że to całe chodzenie, to jednak nie dla niego. Jakieś przereklamowane i w ogóle nie ma co, wraca do pełzania.

Nie wygrywa ten, kto nie upada, a ten, kto za każdym razem się podnosi. Piękne co? :)

Ale nie martw się. Po kilkukrotnym przejściu koła zmian utrwalasz NOWE NAWYKI, nowe zachowania. Za każdym razem, kiedy wyciągasz wnioski i zaczynasz od nowa jest łatwiej i już masz wyrobione pewne połączenia neuronalne!

Być może zastanawiasz się, ILE RAZY musisz jeszcze się przemęczyć, żeby na dobre ogarnąć temat zmiany nawyków żywieniowych i schudnąć na dobre?

Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. W badaniach nad palaczami Prochaski i DiClemente dowiedli, że palacze przechodzą owe koło trzy do siedmiu razy (średnio cztery), zanim całkowicie rzucą nałóg.

U każdego będzie to wyglądało inaczej.

Chciałabym rozbudzić w Tobie płomienną miłość do zdrowego stylu życia i mądrego odchudzania.

Bo ODCHUDZANIA można się najzwyczajniej w świecie NAUCZYĆ.

Wszystko najs, pięknie, tylko dlaczego miałabyś mi zaufać?

Jeśli to, że jestem psychologiem Ci nie wystarczy, to wiedz, że sama wieeeele lat próbowałam ogarnąć swoją wagę! Przeszłam przez te wszystkie etapy zmiany! Zdobyłam wiedzę niezbędną do tego, żeby mi się udało i żeby móc pomagać w tym procesie innym!

Zapraszam więc do kontaktu! Napisz na kontakt@malgorzatakuliga.pl, umów się na pierwszą sesję i zacznij swoją ZMIANĘ!:)
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj