Wypalenie zawodowe dlaczego niektorych dotyka tak dokliwie, a innych wcale?

2021-08-26 21:40:52

Dominika Rose
Radzenie sobie ze stresem za pomocą podejścia skoncentrowanego na zgłębieniu świadomości swoich emocji może Ci bardzo pomóc w zapobieganiu wypalenia zawodowego.

Stres i wypalenie to nie to samo. Mimo, że stres często prowadzi do wypalenia, możliwe jest radzenie sobie z długimi godzinami pracy, wysoką presją czasu i kryzysami w sposób, który chroni przed emocjonalnym wyczerpaniem. Chroni też przez cynizmem oraz brakiem wiary we własne siły, czyli charakterystycznymi objawami wypalenia. Kluczem jest wykorzystanie Twojej inteligencji emocjonalnej.

Badania naukowe pokazują, że inteligencja emocjonalna wspiera lepsze zdolności radzenia sobie z przewlekłym stresem i zapobiega wypaleniu.

Na przykład samoświadomość emocjonalna, jeden z elementów Inteligencji Emocjonalnej (IE), pozwala zrozumieć źródła naszej frustracji, niepokoju, lęku i poprawia naszą zdolność do rozważenia różnych reakcji na pojawiający się stres. Zarządzanie emocjami, kolejny obszar IE, pozwala nam zachować spokój, kontrolować impulsy i odpowiednio działać w obliczu stresu. Umiejętności radzenia sobie z konfliktami pozwalają nam skierować nasz niepokój i emocje w tryb rozwiązywania problemów, zamiast pozwalać, aby sytuacja nas przerosła i nie pozwalała nam spać przez całą noc. Również empatia pomaga w walce ze stresem. Współczucie, podobnie jak inne pozytywne emocje, może przeciwdziałać fizjologicznym skutkom stresu. A dostrojenie się do perspektyw, postaw i przekonań innych ludzi przyczynia się do naszej zdolności zdobywania zaufania i wpływania na innych. To, na bardzo praktycznym poziomie, często oznacza, że otrzymujemy pomoc, której potrzebujemy, zanim stres pogrąży się w wypaleniu.

Co możesz zrobić, aby radzić sobie ze stresem i uniknąć wypalenia?
Ludzie sięgają po wiele destrukcyjnych rowiązań, aby radzić sobie ze stresem – przejadają się, nadużywają alkoholu oraz naciskają mocniej na siebie, zamiast zwalniać i dać ciału chwilę wytchnienia.
Ty możesz spróbować kilku moich rad, mam nadzieje, że któraś będzie dla Ciebie pomocna:

• Nie bądź źródłem swojego stresu. Zbyt wielu z nas tworzy własny stres myśląc lub przewidując przyszłe negatywne epizody, które mogą być stresujące. Osoby, które są ambitne i mają tendencje do perfekcjonizmu, mogą być bardziej podatne na tworzenie własnego stresu. Nie bądz dla siebie tak surowa, a gdy poczujesz ze to robisz zadaj sobie pytanie: Czy tak samo surowo oceniłabym swoja przyjaciołkę?

• Zmień perspektywę. Może postrzegasz konkretną sytuację jako zagrożenie dla swoich wartości? Może z góry zakładasz, że to się nie uda Nie da sie zjeść słonia w całości, ale kawałek po kawałku już tak. Sprobuj rozbić swoj problem na mniejsze cześci i przyjrzeć mu się ponownie.

• Złagodzić konflikty, stawiając się w miejscu drugiej osoby. Stres związany z konfliktami często prowadzi do wypalenia, więc najlepiej zrozumieć motywy osoby, z ktorą się kłócimy.

• Rozpoznaj swoje ograniczenia. Stając się bardziej świadomym swoich mocnych i słabych stron, zrozumiesz gdzie potrzebujesz pomocy. Kiedy czujesz, że Ci trudno, nie idż sama, otocz się zaufanymi doradcami, poproś o pomoc.

Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, jestem tu dla Ciebie.
Napisz do mnie na domi.roslaniec@gmail.com
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj