Zaradność życiowa

2021-10-25 11:39:23

Ewa Kołecka
Psychologowie nazywają to zarządzaniem stresującymi wydarzeniami, a strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach dzielą na: zaradność skoncentrowaną na działaniach oraz zaradność skoncentrowaną na emocjach. W skrócie - ta pierwsza polega na rozwiązaniu problemu poprzez podjęcie określonych czynności.
Czyli załóżmy, że pewnego dnia stajesz przed koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Co możesz zrobić? Na przykład: reorganizujesz swoje priorytety na najbliższy czas i komunikujesz je osobom zainteresowanym. Korzystasz z pomocy innych członków rodziny lub, jeśli to konieczne z pomocy specjalistycznej. Zgłębiasz wiedzę na temat choroby. Sięgasz po radę kogoś z podobnym doświadczeniem, itd. Działasz.
Czasami jednak sama zaradność „zadaniowa” nie wystarczy. Bowiem problem, z którym się borykasz wywołuje w Tobie całą masę negatywnych emocji, które kłębią się przewlekle. Ba! Z czasem poziomy Twojego stresu, frustracji, niechęci, obaw, itd. są bliskie zenitu i czujesz, że stąd to już krok do depresji. Albo zdarza się tak, iż samo wydarzenie jest tak nagłe i bolesne, że jesteś całkowicie nieprzygotowany/a na pojawiającą się w Tobie wichurę uczuć. Co wtedy?
Pamiętam, że kiedy z kryzys zapukał do moich drzwi, a wraz z nim traumatyczne doświadczenie rozstania z mężem, instynkt samozachowawczy nakazał mi pisać. Pisałam dużo, niemal codziennie żeby zrozumieć, żeby zająć czymś głowę, żeby nie zwariować i … po prostu PRZETRWAĆ. Nie wiedziałam wtedy, że sięgam po metodę naukową i terapeutyczną, którą psychologowie nazywają poszukiwaniem sensu poprzez ekspresyjne pisanie. Nie byłam świadoma, że tym samym pozwalam sobie na organizację myśli, skonstruowanie sądów, wylanie emocji, nazwanie ich, próbę odnalezienia ciągu przyczyno-skutkowego tej sytuacji. A ostatecznie dzięki temu swoistemu pamiętnikowi udało mi się zrobić „[…] pierwszy krok do zaakceptowania tego przykrego zdarzenia”.
Dziś na szczęście znam cały pakiet metod, które nie tylko łagodzą skutki kryzysów, ale pozwalają wychodzić z nich ostatecznie silniejszymi, mądrzejszymi i po prostu lepszymi ludźmi. Z radością podzielę się z Tobą swoją wiedzą!

Popularność: 276    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj