JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE, JEŚLI JE UWIELBIASZ?

2021-11-19 09:52:20

Monika Górecka
Jak przestać jeść słodycze, skoro je uwielbiasz…? Co zrobić, jeśli po prostu NIE MOŻESZ przestać. I nie pomaga nawet, jeśli bierzesz udział w wyzwaniu pod którym jest 5000 lajków a dziewczyny w komentarzach rozpisują się jak cudownie im idzie.

Jak się za to zabrać?

W tym artykule zobaczmy więc JAK przestać jeść słodkie – szczególnie jeśli słodycze są miłością Twojego życia.


::::: Z czego tak naprawdę rezygnujesz, gdy przestajesz jeść słodycze? :::::

No właśnie – z czego tak naprawdę musisz zrezygnować, żeby przestać jeść słodycze? Czy tu chodzi TYLKO I WYŁĄCZNIE o słodki smak? Hmmm… gdyby tak było, to stosunkowo łatwo mogłabyś zastąpić batonika jakimś słodkim owocem.

Teoretycznie.

Co tak naprawdę TRACISZ, rezygnując ze słodyczy?

I to jest zasadnicze pytanie! Bardzo możliwe, że tu nie chodzi tylko o glukozę. Być może jest w tym też pewien element relaksu, przyjemności, chwili dla siebie, odstresowania, poczucia ulgi, oderwania się…

Innymi słowy:

::::: „Co zniknie z Twojego życia wraz ze snickersem?” :::::

Zastanów się nad tym.

Bo jeśli słodycze są dla Ciebie skojarzone z jakiegoś rodzaju przyjemnością – to zauważ, że rezygnując z cukru, wytniesz sobie z życia sporo przyjemności!

Czy można byłoby więc usunąć TYLKO słodycze, zostawiając przy tym całą resztę?

Można.

Tylko pytanie brzmi:


::::: Czym zastąpisz sobie słodycze? :::::

Kolejne pytanie za 100 punktów: Co w Twoim wypadku mogłabyś to robić ZAMIAST słodyczy – a co dałoby Ci ten sam efekt?

Czyli jeśli na przykład słodycze dają Ci wieczorny relaks po ciężkim dniu – to czy masz jakiś pomysł na to, jak inaczej mogłabyś się odprężyć?

Idź dalej – nie tylko w to, czym możesz słodycze zastąpić. Poszukuj rzeczy, które będą od nich… LEPSZE!

Przeczuwasz już, co się stanie jeśli tak zrobisz? Niejako „uwolnisz” słodycze od ich roli NIEzwiązanej z jedzeniem. Zdejmiesz z nich ciężar tego, co załatwiają oprócz tego, że dostarczają Ci cukrów prostych.

A gdy to zrobisz, problem aby przestać jeść słodycze, pozostanie głównie w kwestii fizjologii. Czyli reakcji fizjologicznej Twojego ciała na „używkę” zwaną cukrem.


::::: Jak zrezygnować z cukrowego „haju”? :::::

Słodycze, niestety, to nie jest jedzenie jak każde inne. Słodycze pozwalają szybko osiągnąć stan „cukrowego haju”. I dlatego Twoje ciało nie będzie chciało z nich zrezygnować.

Bo są ZBYT FAJNE.

Twoje ciało lubi ten stan i jeśli odbierzesz mu tą przyjemność – nie podda się bez walki. Będzie się „dopominać” o swoją codzienną „działkę” ;)

Dlatego rezygnując ze słodyczy, zrób to na tyle powoli, by ani Twój mózg ani Twoje ciało, NIE ZORIENTOWAŁY się, że właśnie odebrałaś im kupę frajdy…

Jeśli dziś jesz właściwie codziennie coś słodkiego, to porzucenie cukru w każdej możliwej postaci i to z dnia na dzień, wywoła szok i bunt przeciw „odstawieniu tej używki”.

Dlatego – żadnych gwałtownych ruchów.

::::: Po pierwsze – zacznij od zrezygnowania ze słodyczy tam, gdzie jest Ci najłatwiej. Po co od razu robić sobie pod górkę? Wyeliminuj przegryzki tam, gdzie i tak nie sprawi Ci to większej różnicy. Obetnij na przykład: piąte ciasteczko, trzeci batonik lub dokładkę sernika. Na początku idź po najmniejszej linii oporu! Przyzwyczaj się do tego, że jesz słodyczy tylko trochę mniej. Z czasem będziesz schodzić dalej z ilości, spokojnie.

::::: Po drugie – obserwuj co się dzieje, gdy jesz słodycze. W którym momencie pojawia się „chętka” na tyle silna, że już nie do odparcia? Ile słodyczy zjadasz automatycznie, nawet nie czując do końca ich smaku? I jak się zmienia Twoja ochota na słodycze, gdy jesz je ŚWIADOMIE i uważnie?

Z tym świadomym jedzeniem sprawa jest o tyle ciekawa, że pozwalając sobie jeść wszystkimi zmysłami, często SZYBCIEJ się nasycamy. I nagle – o dziwo – w połowie ciasta pojawia się uczucie „WYSTARCZY”.

Czyli JAKOŚĆ przed ILOŚCIĄ.

Zachęcam Cię do eksperymentu przy najbliższej okazji


::::: Jak przestać jeść słodycze od dziś :::::

Gdybyś miała po przeczytaniu tego tekstu zrobić TYLKO JEDNĄ rzecz, to proponuję, abyś odpowiedziała sobie na pytanie:

Co zniknie z Twojego życia wraz ze słodyczami?

I do poszukania z czym one się wiążą – oprócz słodkiego smaku.

Jeśli słodycze są dla Ciebie jedynie jedzeniem, bez żadnych konotacji, to świetnie – o tyle będziesz miała łatwiej. Ale jeśli wiążą się jednak z jakiegoś rodzaju ulgą, odprężeniem czy przyjemnością – to zacznij właśnie od tego i poszukaj ich ukrytych znaczeń.

Powodzenia!
Monika

PS. Słodyczowy nałóg? Zapraszam do wspólnej pracy nad osładzaniem sobie życia... bez kalorii! :D

Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj