13 SPOSOBÓW NA TO JAK NIE JEŚĆ SŁODYCZY

2022-01-13 16:45:09

Monika Górecka
::::: Jak NIE jeść słodyczy #1::::: Zacznij jeść śniadania na słodko :::::

To może być też jakikolwiek inny posiłek. Grunt, żebyś dostarczała sobie słodkiego smaku w sposób kontrolowany i regularny – ale i zdrowy! Wypróbuj na przykład taki oto śniadanio-deser: jaglanka (lub inne zdrowe ziarno) z (suszonymi) owocami, pestkami, orzechami, łyżką śmietany i łychą miodu. Solidne, wcale nie mało kaloryczne, a zdrowe i słodziutkie. Spróbuj jeść je w dni robocze przez miesiąc i poobserwuj jak spada twoja ochota na słodkie w ciągu dnia.


::::: Jak NIE jeść słodyczy #2 ::::: Zastanów się co Ci słodycze „dają” w emocjach:::::

Rozgryź swoje zależności emocjonalno-jedzeniowe. Pomyśl – co Ci takiego dają słodycze na na poziomie emocji i zacznij dostarczać sobie tej samej przyjemności czy ulgi, ale w INNY sposób. Sposób LEPSZY niż jedzenie!


::::: Jak NIE jeść słodyczy #3 ::::: Zacznij je jeść ŚWIADOMIE i uważnie :::::

Zjedz swoje ulubione słodycze powoli i świadomie, delektując się nimi bez reszty. Obserwuj, w którym momencie Twoje ciało powie „dość”. Bardzo możliwe, że – gdy zaczniesz słuchać – będzie dużo wcześniej niż sądziłaś!


::::: Jak NIE jeść słodyczy #4 ::::: Obetnij o 25% z dotychczas zjadanej ilości :::::

Obetnij i zobacz co się stanie. Czy będzie Ci tego brakowało, czy w ogóle zauważysz ten brak?

Jest bardzo możliwe, że bez poczucia straty wystarczy Ci pozostałe ¾. Jeśli tak, to świadomie przyzwyczaj się do zredukowanych ilości i znów ciachnij z tego trochę. W ten sposób będziesz regularnie redukować ilości bez poczucia straty, że odbierasz sobie coś fajnego z dnia na dzień.


::::: Jak NIE jeść słodyczy #5 ::::: Gdy już ograniczysz trochę słodycze – zauważ czy smakują tak samo :::::

Kiedy już ograniczysz zjadane ilości – zwróć uwagę jak zmienia się Twój smak. Bo on będzie się zmieniał! Im mniej słodkiego będziesz sobie dostarczać, tym bardziej będzie się „usubtelniał” na słodkie. W praktyce może to oznaczać, że jedząc (uważnie i świadomie) np. ptasie mleczko, zdziwisz się jak bardzo jest przesłodzone i… wcale nie tak smaczne, jak kiedyś!


::::: Jak NIE jeść słodyczy #6 ::::: Zmień rutynę dnia, gdy jesz najwięcej słodyczy :::::

Najczęściej podjadasz wieczorem, przy telewizji? Zmień rutynę (choćby tymczasowo) tego kawałka Twojego dnia. Zrezygnuj z telewizji – idź na wieczorny spacer, poczytaj książkę lub idź umyj kafelki w łazience. Zmień zwyczajowy schemat i w ten sposób ogranicz siłę pokusy!


::::: Jak NIE jeść słodyczy #7 ::::: Umyj zęby zanim zjesz słodycze :::::

Pasta do zębów pomaga o tyle, że zmienia smak w ustach, a mięta nie sprzyja słodkiemu. Ten sposób może dobrze się sprawdzić po obiedzie – jeśli zwyczajowo lubisz wciągnąć jakąś czekoladkę na deser.


::::: Jak NIE jeść słodyczy #8 ::::: Kupuj małe opakowania :::::

Wiadomo, że małe nie opłacają się tak, jak duże. Ale bądźmy szczerzy – z dużego nikt nie bierze jednego gryza i nie przestaje. Z dużych je się WIĘCEJ. To jest potwierdzone badaniami – mamy takie skłonności i już. Dlatego kupuj małe, jednorazowe opakowania. Może gorzej dla portfela, ale lepiej dla tyłeczka!


::::: Jak NIE jeść słodyczy #9 ::::: Zamień słodycze na owoce :::::

To dietetyczna „opcja domyślna”. Owoce, jak słodycze, smakują… no, słodko. Teoretycznie powinny być łatwo „zamienialne”. Do pewnego stopnia – tak. Fajny i smaczny deserek w wersji fit może w pewnym zakresie zastąpić słodycze, więc warto spróbować.


::::: Jak NIE jeść słodyczy #10 ::::: Zamień słodycze na zdrowe, niskokaloryczne zamienniki cukru :::::

Mowa o ksylitolu, stewii, syropie z agawy, daktylach itp. Po prostu.

Drożej, ale zdrowiej.


::::: Jak NIE jeść słodyczy #11 ::::: Oddaj „potrzebującym” :::::

Jeśli jesteś z tych osób, przy których słodycze długo nie poleżą, to… po prostu ich nie kupuj. Proste jak drut, ale i potwierdzone naukowo: jeśli masz tak, że jesz, kiedy słodkie jest w zasięgu – to może oznaczać, że masz zewnętrzny typ jedzenia. Czyli że jesteś wrażliwa na tego typu bodźce. Dlatego pomagaj sobie – świadomie i aktywnie unikając pokus.


::::: Jak NIE jeść słodyczy #12 ::::: Stosuj przypominajki odnośnie konsekwencji :::::

Stosuj przypominajki odnośnie konsekwencji. Np naklej w szafce ze słodyczami kartkę „Jak się będziesz potem czuła”

Np naklej w szafce ze słodyczami kartkę „Jak się będziesz potem czuła?”. Gdy ją otworzysz, pytania SAME Ci się zadadzą. Potem wystarczy już tylko podjęcie dobrej decyzji….


::::: Jak NIE jeść słodyczy #13 ::::: Nagradzaj się za NIE zjedzenie słodyczy :::::

I najlepsze na koniec! Za każde NIE zjedzenie czekoladki – dostarczaj sobie szybką i natychmiastową nagrodę. W ten sposób będziesz warunkować samą siebie (czyli jakby „tresować”), że WARTO nie zjeść słodkiego. Nie NIE zjedzenie słodkiego kojarzy Ci się coraz lepiej!


::::: To jak NIE jeść słodyczy od dzisiaj? :::::

Wybierz 3 różne strategie z powyższych 13-stu i zacznij stosować je wymiennie, w zależności od sytuacji.

Pamiętaj, że NIE MA jednego magicznego sposobu, który byłby skuteczny w każdej sytuacji. Może poza tym żeby wysypać sól przez lewe ramię i trzykrotnie splunąć…

Ale poza tym – to kwestia sprytu, przytomności umysłu, wiedzy, pokombinowania i obserwacji co działa w Twoim przypadku.

Powodzenia
Monika
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj