Jak skutecznie wprowadzać zmianę? Nie przechodź jej sama

2022-02-16 12:30:29

Dominika Rose
Znasz to uczucie kiedy dawno odkładana zmiana coraz częściej o sobie przypomina? Coraz bardziej Cię uwiera, przed snem zaczynają dręczyć Cię myśli "gdybym to zmieniła, już dawno moje życie wyglądałoby inaczej. Na co ja czekam?".

Na Kole Zmiany, ten etap nazywa się czasem kontemplacji. Ja lubię nazywać go - Czas Rozkmin. Możesz go sobie wyobrazić jako chodzenie w tą i z powrotem między powodami, by się zmienić, a powodami, by żyć w ten sam sposób.

Gdy mimo blokad decydujesz się na zmianę, przychodzi etap przygotowania, czyli Otwarte Okno Możliwości. Otwiera drogę do nowego życia. Jeśli na tym etapie pokonasz strach, wejdziesz na scenę akcji to proces zmian ruszy z miejsca! Jeśli tego nie zrobisz, niestety wrócisz do punktu wyjścia, niczym ludzik na planszy cofający się na początek gry.

Wyobraź sobie, że jednak pokonałeś naturalny strach przed nowym. Wchodzisz na kolejny level - Fazę Działania. To najważniejszy moment wprowadzenia zmiany. Od dobrze określonego, realnego planu działania i motywacji zależy czy dokonasz zmiany. W tym czasie potrzebujesz ogromnego wsparcia coacha lub mentora.
Większość osób, chce przejść go na własną rękę i ponosi porażkę. Mimo chęci zmiany wracają do punktu wyjścia.

Dlaczego? Zdradzę Ci sekret, sama decyzja o zmianie nie gwarantuje, że ją utrzymasz na przestrzeni czasu. Potrzebujesz konkretnego plan działania i systematycznego realizowania go mimo potknięć. Dlatego tak ważne jest abyś miała wsparcie profesjonalnego coacha, który będzie wspierał, mierzył rezultaty i motywował.

Po zrealizowaniu planu przychodzi czas utrzymania zmiany. Świat dowiaduje się o Twojej przemianie, istnieje ryzyko, że zderzysz się z negatywną oceną innych. Ważne aby utrzymać motywację, skupiać się na osobistym zwycięstwie. Zamiast słuchać niewspierających głosów, nagródź się za trud i zrób coś tylko dla siebie.

Pamiętaj, że gdy spróbujesz zmienić jakiś wzorzec zachowań, które stosowałeś przez wiele lat, mogą zdarzać Ci się nawroty i potknięcia, to naturalne. Zadbaj o to aby w chwili słabości mieć wsparcie.


Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj