Jestem oszustką! Kobieca pewność siebie w kontekście syndromu oszusta.

2022-02-24 13:59:51

Agnieszka Stępień-Baran
Syndrom oszusta jest zjawiskiem psychologicznym, które polega na braku wiary w siebie i swoje możliwości, pomimo obiektywnych dowodów własnych kompetencji. Poczucie nieuprawnionego zajmowania swojej pozycji towarzyszy często kobietom, którym sukces kojarzy się ze statusem i władzą, czyli pojęciami z którymi przeważnie nie czują się dostatecznie swobodnie.

Dla osób, które są dotknięte syndromem oszusta, ani wykształcenie, ani doświadczenie zawodowe, ani przejawy powszechnego uznania nie stanowią podstawy do zyskania pewności siebie. Ludzie tacy uważają zazwyczaj, że nie zasłużyli na swój sukces! Uważają również, że inni zawyżają ocenę ich zdolności, więc boją się konfrontacji. Z obawy przed zdemaskowaniem żyją w ciągłym strachu, ze ściśniętym żołądkiem, na zewnątrz zachowując pozory spokoju.

Szczególnie dotkliwie odczuwają to kobiety, które są bardziej podatne na lęki niż mężczyźni. Zdecydowanie bardziej przejmują się opinią innych na swój temat. Mają więc większą skłonność do niepokoju i zniechęcenia, które mogą osłabiać ich pewność siebie i przyczyniać się do rozwinięcia syndromu oszusta.

W społeczeństwie nastawionym na rywalizację, osiągnięcia i sukcesy traktowane są jako najwyższe wartości. Nie pomagają także media społecznościowe, które pokazują życie w krzywym zwierciadle. Kontekst społeczno-kulturowy pozwala wyodrębnić przyczyny, które tłumaczą, dlaczego tak wiele kobiet boryka się z syndromem oszusta. Jednym z powodów jest nieustanna presja na osiągnięcia i na wygląd. Natomiast słaba reprezentacja kobiet na stanowiskach przywódczych, szczególnie w niektórych gałęziach gospodarki, sprawia że kobiety u władzy są jeszcze bardziej wyeksponowane i osamotnione. Swoje robią także stereotypy, które mimo postępu społecznego, nadal są głęboko zakorzenione: „kobiety bardziej ulegają emocjom”, „kobiety nie potrafią negocjować”, „kobiety tak naprawdę nie chcą rządzić” itp.

Wyłoniono pięć zasadniczych typów kobiet z syndromem oszusta: perfekcjonistka, ekspertka, niezależna, wybitnie uzdolniona, superwoman. Powyższe typy dopełniają dwie kategorie związane bardziej z brakiem pewności siebie: oddana, pozornie przebojowa.

Czy dotknął Cię kiedykolwiek syndrom oszusta?

Jeśli zastanawiasz się, którym typem kobiety z syndromem oszusta jesteś, serdecznie zapraszam Cię do lektury mojego artykułu w najnowszym numerze Głosu Mordoru:

https://glosmordoru.pl/artykul/jestem-oszustka-kobieca-pewnosc-siebie-w-kontekscie-syndromu-oszusta/

Dowiesz się także czy istnieje lekarstwo na syndrom oszusta.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj