Co to jest Coaching?

2022-06-29 09:54:46

Ewa Brzozowska
Co to jest coaching? No właśnie. Ile coachów tyle definicji. Z czego wynika taka różnorodność? Dlaczego tak trudno opisać, co coaching tak naprawdę oznacza? Podobna rzecz ma się z medytacją. Tu też spotkałam się z wieloma określeniami i definicjami.

Gdybym miała dać jak najkrótszą definicję coachingu, to nazwała bym ją rozmową, która prowadzi do zmiany. Cóż można by pomyśleć, że każda rozmowa coś zmienia. Zgadza się! Dodałabym, że każde rozmowa wnosi coś do naszego życia. Różnica polega w tym COŚ-u.

CZYM JEST ROZMOWA COACHINGOWA

Kiedy dwoje ludzi rozmawia to zwykle każde z nich dzieli się swoimi przeżyciami, spostrzeżeniami, pomysłami i radami. Tu jest inaczej. Ty jesteś tu głównym bohaterem. To Twój czas. Przenosisz coacha do swojego świata i w tym świecie się poruszacie. Świat coacha nie ma tu znaczenia. Ty jesteś tu najważniejszy.

Rozmowa caochingowa ma zawsze jakiś cel. Cel wyznaczasz TY. Cel może być różny. To może być chęć osiągnięcia czegoś, jakaś zmiana. A może chcesz się czegoś dowiedzieć, coś znaleźć, coś pokonać. Przychodzisz ze swoim tematem i bierzecie go pod lupę. Po to byś w rezultacie mógł to coś zrealizować.

Wszystko, co się dzieje w trakcie sesji coachingowej, dotyczy Ciebie. Twoich spraw. Twoich wyzwań, Twoich potrzeb. Coach jest w pobliżu i poprzez pytania oraz inne narzędzia, podąża ku temu celowi.

Zwykle na drodze do swojego punktu docelowego są jakieś przeszkody, a coach jest od tego, byś te przeszkody ominął lub pokonał. Na tej drodze są również niewiadome. To mogą być wątpliwoścbi, w którą stronę pójść, albo co dalej. I tu wspólnie szukacie odpowiednich odpowiedzi.Są tu tez obawy i blokujące przekonania. Coach buduję tę odwagę z Tobą, byś dał radę dotrzeć do swojego celu.

JAK WYGLĄDA ROZMOWA COACHINGOWA

Ta rozmowa ma swój przebieg – ma rozpoczęcie, rozwinięcie ma też zakończenie.
Sesja coachingowa trwa zazwyczaj 30-90 minut. Czas takiej sesji zależy od tematu, jaki jest poruszany oraz od Twoich preferencji, co do stylu pracy. Coach pilnuje czasu i struktury sesji. Coach zadaje przenikliwe pytania, prowadzące Cię w obszary, w których być może nigdy wcześniej jeszcze nie byłeś. Korzysta też z różnych narzędzi coachingowych. W trakcie tego procesu budujesz własne zasoby.

Długość całego procesu zależy od złożoności celu. To może być 5-6 seji, to też może być 5-6 miesięcy lub dłużej. To może być też jednorazowe spotkanie, jeśli ktoś potrzebuje przygotować się, na przykład, do rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej spotkania są co tydzień lub dwa tygodnie. Czasem rzadziej, czasem częściej. To zwykle ustala się na bieżąco. Z takiego spotkania wychodzisz najczęściej z gotowym planem działania.

Tutaj możesz jeszcze poczyytać czym jest coaching:: https://ewabrzozowskacoach.pl/dlaczego-coaching/

Ewa Brzozoska
Life & Business Coach
https://ewabrzozowskacoach.pl/
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj