Czy coaching jest dla mnie

2022-07-05 09:41:16

Ewa Brzozowska
Często na pierwszej konsultacji coachingowej słyszę właśnie takie pytania:
Czy coaching jest dla mnie?
Czy temat, z którym przychodzę nadaję się na coaching?

W większości wypadku odpowiadam TAK. Coaching jest dla Ciebie. Osoby, które się do mnie zgłaszają intuicyjnie wybierają coaching, intuicyjnie też wybierają mnie. Głęboko wierzę, że w świecie nie ma przypadkowości. Dla mnie przypadkowość to połączenie intuicji, sygnałów jakie wysyłamy, w parze z logicznym rozumem i doświadczeniem.
Najczęściej mój pierwszy kontakt z osobą chętną na coaching to konsultacja, która trwa około 20 minut. Jest bezpłatna. W trakcie takiej rozmowy sprawdzamy na ile w danym przypadku coaching będzie tu odpowiednią metodą pracy. Nie jest to sesja coachingowa. Służy ona doprecyzowaniu celów, oczekiwań i omówieniu dalszej metodologii procesu coachingowego. To też szansa na poznanie mnie i mojego stylu pracy.

Co dzieje się dalej?

Gdy już zaczniemy wspólną pracę, to w trakcie takich sesji cochingowych można dokonać fantastycznych odkryć. Te odkrycia prowadzą najpierw do poszerzenia świadomości, następnie do ukierunkowana, a w końcowym efekcie do osiągniecie tego, z czym przychodzi dane osoba na coaching.

Coaching jako sprawdzona i efektywna metoda pracy nad sobą, NIE jest niestety dla każdego. Z coachingu nie skorzystają osoby, które chcą zmienić innych, zamiast zmienić siebie. Choć tak na marginesie wspomnę, że zmiana siebie zwykle doprowadza do zmiany innych, ale to już temat na osobny artykuł.
Coaching nie jest też właściwym narzędziem do pracy z nałogami. Nie nadaje się też jeśli cel, z którym przychodzi dana osoba jest nieetyczny. Uzależnienia, depresje, czy zaburzenia psychiczne to temat dla psychologa, terapeuty, czy psychiatry.

Przykładowe tematy na coaching

Najczęściej zgłaszają się do mnie osoby, które potrzebują zmiany. I ta zmiana dotyczy różnych aspektów. To może być potrzeba zmiany w miejscu swojej pracy, na przykład potrzeba awansu, zmiany zakresu obowiązków, konflikty z szefem lub współpracownikami.
Obecnie coraz więcej osób przychodzi z potrzebą całkowitej zmiany zawodu – czyli rezygnacja ze swojej stałej posady na rzecz innej albo przejście na swoją działalność. Są też osoby, które potrzebują dokonać zmiany w swoim zachowaniu, w sposobie działania, w relacjach. Wielu z nich stoi także przed trudnym wyborem i potrzebuje podjąć ważną decyzję. Są też osoby, które potrzebują ruszyć z miejsca i brak im motywacji.

A więc obszarów do pracy nad sobą jest bez liku. I większość z nich można pięknie przepracować w procesie coachingowym. Jeśli ktoś jednak ma wątpliwość warto to sprawdzić. Można zadzwonić do wybranego coacha, napisać do niego maila, upewnić się.
Gdy masz jakiś temat, który Cię nurtuje i potrzebujesz się mu przyjrzeć, a nie do końca masz przekonanie, czy nadaje się on na coaching, to tutaj podsyłam link do takiej bezpłatnej konsultacji: https://ewabrzozowskacoach.pl/beplatna-konsultacja/

Myślę, że wielu coachów ma podobny system pracy, ponieważ w Kodeksie Etycznym Coacha są ustalone pewne reguły i tego przestrzegamy. Każdy proces coachingowy rozpoczyna się od zbadnia i określenia, jaka metoda pracy sprawdzi się tu najbardziej.

Ewa Brzozowska
Life & Business Coach
https://ewabrzozowskacoach.pl/
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj